توطئه داعش برای ربودن نخست وزیر مالزی

  • توسط
  • اسفند ۱۸, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است

تیتر اول : معاون نخست وزیر مالزی امروز (سه شنبه)‌ اعلام کرد، پلیس مالزی توطئه گروه تروریستی داعش برای ربودن نخست وزیر و چند وزیر بلندپایه این کشور را خنثی کرده است.

احمد زاهد حمیدی، وزیر کشور و معاون نخست وزیر مالزی گفت، شبه نظامیان داعش همچنین علاوه بر توطئه برای ربودن نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی قصد داشتند حملاتی را در شهر پوتراجایا،‌ پایتخت اداری مالزی صورت داده و به همین منظور نیز بمب‌هایی را آماده و آزمایش کرده بودند.

احمد زاهد در پاسخ به سوالی درباره تلاشهای دولت مالزی به منظور مقابله با تهدید گروه تروریستی داعش اظهار داشت: در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۱۵ قرار بوده ۱۳ شبه نظامی وابسته به گروه تروریستی داعش رهبران کشور ما از جمله نخست وزیر، وزیر کشور و وزیر دفاع مالزی را بربایند.

زاهد گفت: آنها همچنین طرح حمله به شهر پوتراجایا را داشتند. گروه داعش به این منظور اقدام به آماده کردن و آزمایش بمب کرده بود.

وی ادامه داد: اگر چه در کشور ما داعش شعبه معتبری ندارد اما عوامل وابسته به این گروه تروریستی در کشور ما تحت تاثیر شبکه داعش در سوریه قرار داشته و از آنجا دستور می‌گرفتند.

کشور اکثرا مسلمان نشین مالزی اگر چه تجربه حمله تروریستی چشمگیری از سوی گروه تروریستی داعش در خاک خود را نداشته اما از ژانویه ۲۰۱۵ تا کنون دست کم ۱۶۰ تن را به اتهام دست داشتن در فعالیتهای مرتبط با این گروه شبه نظامی بازداشت کرده که هفت تن از آنها بخشی از یک سلول گروه تروریستی داعش در مالزی بودند.

زاهد تصریح کرد، بین سپتامبر ۲۰۱۴ تا مه ۲۰۱۵ اعضای داعش برای چهار حمله مهم در سراسر مالزی از جمله در شهرهای کوالالامپور، پوتراجایا و ایالت “کداه” برنامه‌ریزی کرده بودند. وی افزود: آنها در این توطئه قصد داشتند تسلیحات را از کمپ‌های ارتش بدزدند، بمب و مواد منفجره بسازند، اقدام به دزدی پول نقد برای تامین مالی حملاتشان کنند و برخی رهبران کشور را برای گرفتن خون بها بربایند.

منبع : ایسنا

قبلی «
بعدی »