روایت تخت روانچی از چالشهای بعد از برجام

  • توسط
  • اسفند ۱۵, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است

«مجید تخت روانچی» در دومین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا افزود: آمریکایی ها اعلام کردند مانعی برای کار تجاری اقتصادی در چارچوب برجام وجود ندارد اما کم اطلاعی بانک های اروپایی نسبت به موضوع لغو تحریم از چالش هاست.

به گزارش تیتر اول به نقل از ایرنا، وی درباره دیگر چالش های بعد از برجام گفت: برخی از کشورها هنوز تلاش دارند در روند موفقیت آمیز برجام اخلال ایجاد کنند اما هر چه زمان بگذرد این امر کمرنگ تر می شود.

وی با بیان اینکه در بحث مبارزه با پولشویی ایران از کشورهای پرخطر فرض شده است، افزود: این امر باید تغییر کند زیرا عادلانه نیست؛ بانک مرکزی به دنبال رفع این مشکل است.

معاون وزیر امور خارجه گفت: قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم تصویب شده و منتظر نظر شورای نگهبان هستیم؛ ضمن اینکه اصلاحیه قانون پولشویی نیز در حال انجام است.

تخت روانچی، با بیان اینکه برجام فرصت مناسبی برای کارهای اقتصادی بین ایران و اروپاست، افزود: مانع قانونی برای توسعه همکاری های اقتصادی با ایران وجود ندارد و کشورهای مختلف اعلام آمادگی کرده اند که همکاری ها را آغاز کنند.

وی با بیان اینکه به دلیل تحریم ها، شرکت های اروپایی سال ها ارتباط اقتصادی کمرنگی با ایران داشتند، گفت: اکنون با رفع تحریم ها علاقه زیادی برای از سرگیری روابط تجاری با ایران وجود دارد و بر همین اساس شرکت ها و مقام های اروپایی برجسته به ایران سفر کرده اند.

وی گفت: میزان مبادلات تجاری ایران و اروپا در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ کاهش یافت و این در حالی بود که اروپا پیش از آن، شریک تجاری ایران بود اما با تحریم ها جایگاه خود را از دست داد و در همین حال ایران به سراغ شرکای جدید رفت.

تخت روانچی با تاکید بر اینکه تحریم ها ناعادلانه بود و سبب کاهش روابط تجاری ایران و اروپا شد، تصریح کرد: دستاوردهای برجام شامل مشروعیت برنامه هسته ای ایران می شود؛ علاوه بر این بعد از برجام نیز با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قطعنامه های گذشته از بین رفت.

وی با تاکید بر اینکه تحریم ها و ایران هراسی به تاریخ پیوسته و فضای جدیدی برای کار ایجاد شده است، افزود: علاوه بر این، ارتقای جایگاه منطقه ای ایران نیز محقق شده است.

وی با بیان اینکه همه تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با بحث هسته ای ایران لغو می شود، گفت: در حوزه اروپا، نقل و انتقالات مالی بین اشخاص و نهادهای اروپایی و همچنین موسسه های مالی امکانپذیر شده؛ همچنین ارائه خدمات پیام رسانی مالی از جمله سوئیفت برای افراد و اشخاص امکان پذیر است.

وی، حمایت مالی از تجارت با ایران و تعهد پرداخت وام های بلاعوض را از دیگر موارد برجام اعلام کرد و گفت: مقام های اروپایی علاقمند به بازگشت به روابط اقتصادی به روال عادی هستند و باید مسیر اقتصادی روی ریل خود قرار گیرد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه تحریم ها دو نوع بود، افزود: نخست شامل تحریم هایی که سال ها علیه ایران اعمال می شد و شهروندان آمریکایی را از روابط تجاری با ایران منع می کرد؛ هرچند در برجام، چند استثناء در این زمینه وجود دارد.

وی ادامه داد: نوع دوم تحریم ها که علیه شهروندان کشورهای دیگر بود؛ اگر اروپایی ها می خواستند اقدامات تجاری انجام دهند باید این تحریم ها برداشته می شد که این امر محقق شد.

تخت روانچی با یادآوری توافق های ایران با ایرباس گفت: بوئینگ نیز مجوز لازم برای همکاری با کشورمان را دریافت کرده و در آینده مذاکراتی انجام خواهد شد؛ بنابراین بحث های ورود شرکت های خارجی به ایران رفع شده است.

وی با تاکید بر اینکه نمی خواهیم بازاری برای کالاهای مصرفی باشیم، گفت: علاقه مندیم در روابط تجاری، سرمایه گذاری در ایران انجام شود و انتقال فناوری داشته باشیم.

تخت روانچی افزود: در دروان تحریم با برخی از کشورها ارتباطات تجاری داشتیم و در این زمان نیز آنها را فراموش نخواهیم کرد و در بازار ایران نقش خواهند داشت.

به گفته وی، بدهی ایران به شرکت های بیمه اروپایی رفع شده و یا در حال برطرف شدن است و با اروپا در چارچوب احترام متقابل و عدم دخالت در همه زمینه ها گفت وگو داریم.

قبلی «
بعدی »