کاهش چشمگیر درصدکاندیداهای تایید شده مجلس دهم نسبت به دو مجلس قبل

  • توسط
  • دی ۲۷, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش تیتر اول بنه گز به نقل از خبرآنلاین، روز گذشته هیات نظارت استان‌ها بر دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نتیجه احراز صلاحیت شدگان انتخابات ۷ اسفند را اعلام کرد.

در این دوره ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر برای انتخابات دهمین دوره مجلس ثبت نام کرده‌اند که به گفته شورای نگهبان حدود ۴۲درصد داوطلبان صلاحیت‌شان احراز، ۳۰درصد عدم احراز و ۲۵درصد رد صلاحیت شده‌اند.

آنطور که ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان گفته « افرادی که صلاحیت آن‌ها احراز نشده است شامل چند گروه می‌شوند؛ یک گروه مربوط به افرادی است که در دوره‌های قبلی رد صلاحیت شده بودند و مجددا در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند.‌ گروه بعدی مربوط به اشخاصی می شود که اگر کمی در مرحله هیات اجرایی دقت می شد پرونده‌های این افراد به هیات‌های نظارت منتقل نمی‌شد. مثلا افرادی بودند که مدرک تحصیلی‌شان معتبر نبود و یا سابقه کیفری روشنی داشتند. همچنین تعدادی شرایط سنی مناسب را نداشتند که این افراد صلاحیت‌شان احراز نشد. تعداد دیگری از افراد با توجه به فرصت کمی که داشتیم احراز صلاحیتشان با توجه به مستندات پرونده‌شان ممکن نبود».

در انتخابات مجلس نهم نیز ۵ هزار و ۳۸۲ ثبت‌نام کردند که از این میان ۳هزار و ۴۶۷ نفر تائید و کمتر از هزار و ۱۳۰ نفر صلاحیت‌شان یا احراز نشد و یا رد صلاحیت شدند.

در انتخابات مجلس هشتم نیز ۸ هزار و ۵۹۷ نفر ثبت نام که از میان آنان ۴ هزار و ۷۵۵ نفر تائید و یک هزار و ۶۸۹ نفر که معادل ۲۲درصد ثبت‌نام کنندگان بود، صلاحیت‌شان تائید نشد.

با توجه به آمارهای ذکر شده می‌توان گفت که در این دوره به نسبت میزان ثبت‌نام کنندگان، افرادی که صلاحیتشان در این دوره احراز نشده و یا رد صلاحیت شده‌اند نسبت به دوره قبل بیشتر است هرچندکه این امکان وجود دارد تا زمان برگزاری انتخابات بر تعداد تائید صلاحیت‌شدگان افزوده شود.

قبلی «
بعدی »