قلعه‌نویی بالاخره سکوتش را شکست

  • توسط
  • مهر ۱۳, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است

امیر قلعه‌نویی پس از پایان فصل چهاردهم در مورد استقلال سکوت کرد و کمتر در رسانه‌ها آفتابی شد اما او سکوتش را شکست و در مورد اتفاقات سال گذشته صحبت کرد.

قلعه‌نویی در مورد درگذشت هادی نوروزی مهاجم پرسپولیس، استقلال، جدایی از این تیم، بحث خیانت بازیکنان و … گفت‌وگویی مفصلی انجام داد که در زیر می‌خوانید:

* ابتدا از درگذشت هادی نوروزی شروع کنیم که جامعه ورزش را به شوک فرو برد.

درگذشت هادی نوروزی را خدمت جامعه ورزش تسلیت می‌گویم. انسان‌های اخلاق‌مدار، با ادب و با معرفت تنها متعلق به یک قشر نیستند. نوروزی از این دسته افراد بود که فقط متعلق به جامعه فوتبال نبود و به جامعه ورزش تعلق داشت. استقلال سال گذشته دربی رفت و برگشت را واگذار کرد اما نوروزی نه قبل و نه بعد از دربی از دایره ادب خارج نشد. او در خیلی‌ از بازی‌ها چه زمانی که کاپیتان بود و چه کاپیتان نبود، اخلاق‌مداری را در دستور کار خود قرار می‌داد. برخلاف برخی از بازیکنان، زمانی که از پرسپولیس جدا شد و به نفت‌تهران پیوست، یک کلمه در مورد پرسپولیس حرف نزد. افرادی مانند آقاتختی همیشه زنده هستند. وقتی برای نوروزی ۴۰،۵۰ هزار نفر در ورزشگاه آزادی حاضر می‌شوند، نشان می‌دهد که هادی راهش را درست رفته بود. امیدوارم هادی میهمان سفره اهل بیت (ع) باشد.

* دوری از فوتبال برای امیر قلعه‌نویی سخت نیست؟

از چه نظر سخت باشد؟

* اینکه سال‌ها سرمربی تیم‌های مختلف بودید و امسال خانه‌نشین شدید.

اگر ملاک این چیزهایی باشد که عنوان کردید، درست است و شرایط سخت خواهد بود ولی در زندگی چیزهای دیگری هم وجود دارند. همه زندگی آدم فوتبال نیست.

*  چرا در این مدت تصمیم گرفتید سکوت کنید؟

بی‌اخلاقی و بی‌معرفتی در این فوتبال موج می‌زند. افرادی که دَم از اخلاق می‌زنند، همان‌هایی هستند که فوتبال را به بیراهه کشانده‌اند. آقایانی که به آنها محبت کردیم، جلوی منزل من ۴۵ دقیقه منتظر ماندند و گریه کردند یا تماس گرفتند؛ همان‌هایی هستند که فوتبال را به بیراهه کشاندند. فوتبال ما از اخلاق‌مداری دور شده است.

* از چه کسانی صحبت می‌کنید؟

مردم می‌دانند منظورم چه کسانی هستند. برخی‌ها، «اراجیفی» را مطرح کردند که پاسخ دادن به آنها در شأن و شخصیتم نبود. نمی‌توانستم خودم را در ترازوی این آقایان قرار دهم. مردم بهترین قاضی هستند.

*  بهرام افشارزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اشاره کرده بود که پیش از بازی استقلال مقابل نفت‌تهران صحبت‌های شما به دست علیرضا منصوریان رسیده بود.

این حرف‌ها بخش کوچکی از اتفاقات و نامردی‌هایی بود که در حق امیر قلعه‌نویی انجام دادند. در این مدت بحثی نبوده که بخواهم صحبت کنم اما اگر حرف بزنم خیلی از آقایان باید از این فوتبال بروند. حرف‌هایی از این ۲ سال دارم که به وقتش می‌زنم. بروید آمار را استخراج کنید که در ۲ سال گذشته چه بازیکنانی از ما جدا شدند و چه بازیکنانی تحت الشعاع آدم‌ها قرار گرفتند و به عمد یا غیرعمد با روح و روان آنها بازی شد. بی‌پولی سرآمد همه اتفاقات بود و ۸ ماه یک ریال هم نگرفتیم.

سال گذشته کمیته نقل‌وانتقالات را تشکیل دادند و بعدها دیدید که آقایان سر از کجا در آوردند. نمی‌خواهم خیلی از مسائل را باز کنم اما بروید ببینید چند درصد قرارداد مربیان سال گذشته پرداخت شد؟ افشارزاده باید پاسخ خیلی از سوالات را بدهد. او خیلی چیزها را می‌داند که هنوز نگفته است. بروید از افشارزاده بپرسید که چند درصد از قرارداد امیر قلعه‌نویی باقی مانده که پرداخت نشده است. افشارزاده می‌گوید چرا فلان بازیکن را جذب کردید، در صورتی که نمی‌گوید من چه لیستی به کمیته نقل و انتقالات داده بودم. کدام بازیکنی که درخواست کردم، جذب کردند؟

*  منظورتان بازیکنانی چون میلاد نوری، میلاد سلیمان فلاح و … است؟

اگر نوری به استقلال آمد، معرفت به خرج داد و از نظر فنی به او اعتقاد داشتم. من قبل از این بازیکنان، نام ۳ بازیکن را تحویل کمیته نقل‌وانتقالات دادم اما هیچ کدام جذب نشدند. اگر علی نظری جویباری کاربلد نبود، چرا این فصل دوباره او را مسئول نقل‌وانتقالات کردند؟ آقای افشارزاده، بهتر است واقعیت‌ها را به مردم بگویید. چیزی که عنوان کردید خیلی کوچک بود و بهتر است بگویید چه بر سر قلعه‌نویی آوردند. می‌دانید چه چیزی برای من مهم است؟ اینکه مردم در خیابان، فرودگاه و هر جای دیگری که من را می‌بینند صحبت‌هایی مطرح می‌کنند که خیلی اهمیت دارد. خیلی‌ها دوست دارند چهره‌های شاخص را در هر قشری بزنند ولی آقایان؛ مردم جلوتر از شما هستند. ۴۰ هزار نفر برای مراسم هادی نوروزی شرکت کردند که خودش نشان دهنده خیلی از مسائل است.

*  انتقادی که برخی‌ها از جمله افشارزاده داشتند، به حضور اطرفیان شما در استقلال بود.

اطرفیان من چه کسانی هستند؟

*  قبول ندارید اطرافیانی زیادی در کنار شما بودند؟

همان اطرافیانی که سال گذشته کنار استقلال بودند، امسال هم کنار تیم هستند. بهتر است بگویند منظورشان از اطرافیانم چه کسانی هستند.

* بحث دیگر دستیاران‌تان بود که گفته می‌شد در تمرین هیچ‌کاره بودند و همه کارها دست شما بود. چه واکنشی به این انتقادات دارید؟

این مربیان از افتخارآفرینان استقلال هستند. به اسامی آنها نگاه کنید و ببینید چه زحماتی برای استقلال کشیده‌اند. کجا می‌توانند این گروه که زمانی افتخار آفریده‌اند، یکجا جمع کنند؟ به لطف خدا و اهل بیت‌ (ع) با این دستیاران مقام‌های زیادی کسب کردیم. در این ۲ سال هم به گفته آقایان که می‌گویند نتیجه نگرفتیم، در کورس قهرمانی قرار داشتیم. آیا ماشینی که در مسابقات شرکت می‌کند، بدون بنزین می‌تواند جلو برود؟ ما ۸ ماه پول نگرفته بودیم.

خودتان می‌بینید که بارسلونا بدون لیونل مسی چه بلایی سرش آمده است. بگذریم که بارسلونا تشکیلات خودش را دارد و درگیر بی‌پولی نیست. مورینیو در چلسی نتیجه نگرفته است، اما آیا می‌توانند بگونید که مربی بدی است؟ سال گذشته همه مشکلات را به دندان کشیدیم و از چمن زمین تمرین و سکوسازی گرفته تا دادن سکه به بازیکنان برعهده ما بود. مدام مدارا کردیم و حرفی نزدیم ولی آقایان نتوانستند ۱۰۰ میلیون تومان پول جور کرده و بین بازیکنان تقسیم کنند. این چه معنایی دارد که باشگاه نتوانسته ۱۰۰ میلیون تهیه کند؟ اگر میلاد نوری را گرفتیم باید به این بازیکن افتخار کرد چون خودش پول رضایت‌نامه‌اش را پرداخت کرد و تنها ۱۰،۱۵ میلیون تومان گرفت. نه اینکه بازیکنی ۳ میلیارد بگیرد و اندازه ۳۰ هزار تومان هم بازی نکند.

* شما با ستاره‌ها مشکلی دارید؟

چه مشکلی؟

* اینکه گفته می‌شود امیر قلعه‌نویی باعث فراری دادن ستاره‌هایی چون مهدی رحمتی، جواد نکونام و آندرانیک تیموریان از استقلال شد.

این هم جزو حرف‌هایی است که در مورد قلعه‌نویی درمی‌آورند. زمانی می‌گفتند قلعه‌نویی به تیم‌هایی می‌رود که ستاره داشته باشد اما اکنون این حرف‌ها را می‌زنند. زمانی که هدایت استقلال اهواز و مس کرمان را برعهده گرفتم چه رتبه‌ای داشتند؟ استقلال سیزدهم و نهم جدول بود، چرا این حرف‌ها را نزدند؟ در استقلال اهواز کدام ستاره را داشتم؟ بازیکنانی که می‌گفتند به خاطر قلعه‌نویی رفتیم، چرا امسال به استقلال نیامدند تا کمک کنند؟ از علی نظری‌جویباری تعجب می‌کنم که چرا مسائل اول فصل سال گذشته را به مردم نمی‌گوید. چرا نمی‌گوید که چه لیستی به باشگاه دادم و چند نفر جذب شدند.

افشارزاده چند صباحی هست و می‌رود، به موقع در مورد این آقایان صحبت می‌کنم. اکنون هم به صورت کلی با مردم حرف می‌زنم ولی تعجبم از نظری‌جویباری است که سکوت کرده است. چلسی با یک گل جلو بود اما ۳ گل دریافت کرد و شکست خورد اما مورینیو درگیر سکو ساختن و درست کردن چمن و تقسیم پول بین بازیکنان نیست. بازیکن مورینیو اواسط فصل از تیمش جدا نمی‌شود. به کمیته نقل‌وانتقالات ۳ بازیکن به نام‌های کاوه رضایی، بابک حاتمی و محسن مسلمان را دادم اما کدام یک جذب شدند؟  همان‌هایی که عضو کمیته نقل‌وانتقالات شدند، بعدها به چیزهایی که می‌خواستند، رسیدند.

* شاهرخ بیانی در گفت‌وگویی که با تسنیم انجام داده بود، مدعی شد ۱۰ بازیکن به استقلال خیانت کردند و شما هم پس از آخرین بازی فصل به برخی از این بازیکنان گفتید که آنها را به خدا واگذار می‌کنید. اعتقاد دارید که به شما خیانت شد؟

الان هم می‌گویم که برخی از بازیکنان را خدا واگذار می‌کنم. برای هر بازیکنی نمره‌ای در نظر می‌‌گیرند. نمی‌گویم خیانتی شد اما با روح و روان برخی‌ از بازیکنان بازی شد. در فرصت مناسب همه چیز را می‌گویم.

* حرف‌های زیادی مطرح شد که پس از اختلاف با منصور پورحیدری، او کاری کرد که پرویز مظلومی به جای شما سرمربی استقلال شود و شما از استقلال بروید.

ما سنتی داریم که باید به بزرگ‌ترهای‌مان احترام بگذاریم. زمانی که از ترکتورسازی به استقلال آمدم، به دلیل اینکه پورحیدری ۱۰ سال مربی من بود، او را مدیر فنی تیم کردم اما نمی‌دانم چه کارهایی کرده و در جریان آن نیستم و دوست ندارم قضاوتی کنم. اگر خیلی از مسائل را کنکاش کنید به خیلی از اتفاقات سال گذشته می‌رسید.

* در مورد استقلال این فصل چه نظری دارید؟

امیدوارم نتایج استقلال ادامه داشته باشد و موفق باشد. اکنون که در استقلال نیستم، سکوت کرده‌ام؛ نه حرفی از طلب‌های‌مان زدم و نه عادت به شکایت دارم. نزدیک به ۷۰۰،۸۰۰ میلیون تومان از استقلال طلب دارم ولی مثل آقایانی نیستم که زمانی در استقلال مسئولیت داشتم، تهدید به شکایت می‌کردند یا پول‌شان را می‌گرفتند. من مثل آقایانی نیستم که به باشگاه بروم تا تهدید کنم پولم را بدهند.

مرگ از رگ گردن به انسان نزدیک‌تر است. خدا هادی نوروزی را رحمت کند و امیدوارم راه و افکار هادی در فوتبال حاکم شود. این موضوع در لقمه و نطفه آدم‌ها است و نطفه هادی پاک بود و اکنون دردناک است که کنار ما حضور ندارد. برخی افراد جلوی درِ خانه‌ام التماس می‌‌کردند، ۲ نفر واسطه می‌فرستادند و گریه می‌کردند که در حال نابودی هستند و کمک‌شان کنم، من هم به آنها محبت کردم اما رفتارشان تغییر کرد. حالا بروید ببینید چه زندگی شخصی دارند و چه کارهایی می‌کنند. این آقایان بدانند که بار کج به منزل نمی‌رسد. شاید بتوانند سر مردم کلاه بگذارند ولی نمی‌توانند سر خدا را کلاه بگذارند.

در جلسه‌ای که مسعود معینی حضور داشت، طرف گفت که قلعه‌نویی مثل پدرم است ولی همان جا صحبت از پول کرد. معینی شاید علیه من برخی مواقع موضع گرفته ولی حقایق را می‌گوید و آدمی نیست که مثل برخی‌ها چسبیده به فوتبال باشد. او فرد دانشگاهی است و بهتر است برخی مسائل را عنوان کند.

* فیلم «من ناصر حجازی هستم» را تماشا کرده‌اید؟

تماشا نکرده‌ام ولی متوجه شدم چه اتفاقی افتاده و از طریق وکیلم پیگیر شکایت از تهیه کنندگان این فیلم هستم.

* امسال به فوتبال بازمی‌گردید؟

کارم فوتبال است و آن را دوست دارم اما همه زندگی من فوتبال نیست. در حال حاضر کارهای شخصی‌ام را انجام می‌دهم.

* صحت دارد که پس از مسافرتی که با علی فتح‌الله‌زاده به ترکیه داشتید، قرار است با هم مسئولیت یک تیم را برعهده بگیرید؟

با وجود اینکه با فتح‌الله‌زاده در برخی از مسائل اختلاف داشتم اما او جزو مدیران ارزشی است. الان با هم تماسی نداریم اما تازه ارزش کار فتح‌الله‌زاده را فهمیده‌ایم. دیدید که وقتی یورگن کلوپ از دورتموند جدا شد، چه رفتاری با او کردند. مسلمانی و مومنی را آنها یاد گرفتیم. به آمار فتح‌الله‌زاده نگاه کنید و ببینید چند جام گرفته اما رفتار خوبی با او نشد. من و فتح‌الله‌زاده چیزی نداریم که بخواهیم باندی درست کنیم یا بخواهم با او برگردم. شاید پیشنهادی برسد و با هم کار کنیم اما فعلا این موضوعات صحت ندارد.

امثال فتح‌الله‌زاده، داریوش مصطفوی، محمد دادکان و … کجا هستند؟ امیر عابدینی آدم کوچکی نیست و می‌تواند فوتبال را متحول کند اما اکنون کجا است؟ کاظم اولیایی قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا را برای استقلال به ارمغان آورد ولی اکنون کجا است؟

* از طرف سیاه‌جامگان و تراکتورسازی با شما صحبت کرده بودند؟

ابتدا باید بگویم حضور در ملوان جزو لحظات به یادماندنی زندگی‌ام بود. دوست داشتم ملوان را متحول کنم و ۲،۳ هفته‌ای که در این تیم بودم، بهترین لحظات زندگی‌ام بود. پیش از حضورم در ملوان، ذهنیت‌هایی وجود داشت اما وقتی داخل مجموعه ملوان شدم، فهمیدم که ملوان را واقعا دوست دارند و نظرم نسبت به ملوان تغییر کرد.

فرهاد کاظمی سرمربی سیاه‌جامگان شده و اعتقاد دارم یکی از مربیان خوب فوتبال ایران است و امیدوارم موفق باشد. از طرف سیاه‌جامگان ۲ بار با من صحبت کردند. علاوه بر سیاه‌جامگان خیلی از باشگاه‌ها صحبت‌هایی با من انجام دادند که اکنون زمان مناسبی برای حرف‌ زدن نیست. از طرف تراکتورسازی هم هیچ صحبتی با من نشده است.

* حرف دیگری دارید؟

سال گذشته با چنگ و دندان تیم را در کورس قهرمانی نگه داشتیم، آن هم بدون اینکه پولی بگیریم. من به مسئولان استقلال برنامه دادم و گفتم که این تیم راحت قهرمان می‌شود و زمانی که درخواست جذب ۳ بازیکن را دادم، هیچ کدام‌ را جذب نکردند.

 

منبع : ورزش سه

قبلی «
بعدی »