شیلات: اجاره دریا به خارجی‌ها شایعه است

  • توسط
  • تیر ۱۸, ۱۳۹۷
  • دیدگاه غیر فعال شده است

تیتر اول : در دو سال اخیر در پی اجرای طرح دریابست در آب های استان های جنوبی بویژه بوشهر پیش از آغاز فصل صید میگو در خلیج فارس، شایعه هایی مبنی بر اجاره دادن دریا به خارجی ها و غارت ذخایر آبزی توسط کشتی های مجهز خارجی در فضای مجازی پخش می شود.

به گزارش تیتر اول به نقل از خلیج فارس ؛ آنان ادعا می کنند این کشتی ها متعلق به کشور هستند که دولت جمهوری اسلامی بدون توجه به منافع ملی و معیشت صیادان ایرانی دریا را در قبال وجهی به آنها اجاره داده تا در فرصتی که به عنوان دریابست (ممنوعت هرگونه فعالیت های دریایی برای صیادان داخلی تا پیش از فصل صید میگو) از سوی شیلات اعلام می شود، با استفاده از هر روش و ادوات صید بی رحمانه هرچه می توانند آبزی صید کنند.

به نوشته ایرنا، در همین خصوص معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر با تکذیب حضور شناورهای چینی در آب های استان بوشهر گفت: تاکنون هیچ گزارشی توسط جامعه صیادی و یگان حفاظت مبنی بر حضور کشتی های چینی در آب های این استان دریافت نشده و مجوز صیادی به هیچ کشوری داده نشده است.

وی درباره فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر حضور شناورهای چینی در آبهای استان بوشهر افزود: این فیلم مربوط به کشتی های مجوزدار صید ماهیان یال اسبی این استان است که به صورت ترال میان آبی اقدام به صید ماهیان یال اسبی می کنند و براساس تصمیم کمیته مدیریت صید از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ شهریور به مدت چهار ماه اجازه صید دارند و با اجرای طرح دریابست فعالیت این شناورها نیز متوقف می شود.

آهنگر مقدم گفت: استان بوشهر ۲۱ فروند کشتی صیادی دارد که مجوز صید یال اسبی و ترال میان آبی دارند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات بوشهر گفت: طرح دریابست براساس تصمیم کمیته مدیریت صید در آب های این استان به مدت ۱۵ روز ادامه دارد و با آغاز زمان صید میگو به پایان می رسد.

مهرداد آهنگرمقدم افزود: با اجرای این طرح هیچ شناور صیادی از ۱۵ تیرماه تا زمان آغاز فصل صید میگو اجازه فعالیت صید آبزیان را در آبهای استان بوشهر ندارند.

وی اضافه کرد: در صورت هرگونه فعالیت شناورهای صیادی در این مدت در آبهای استان بوشهر به عنوان متخلف شناخته شده و طبق قانون با آنان برخورد می شود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات اظهار داشت: در زمان اجرای طرح دریابست هیچ شناوری حق حضور در دریا را ندارد و با اجرای این طرح، امکان شناسایی شناورهای صیادی متجاوز کشورهای همسایه به آبهای خلیج فارس نیز فراهم می شود.

استان بوشهر دارای ۱۵هزار صیاد حرفه ای است که در قالب هزار شناور (قایق و لنج) در استان فعالیت می کنند و از این تعداد صیاد هشت هزار نفر دارای مجوز صید میگو هستند.

آب های ایران به هیچ شناوری اجازه داده نمی شود

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: آب های ایران به هیچ شناوری اجازه داده نمی شود و هم اکنون ١١‌هزار و ٣٣٠ شناور تمام ایرانی در آب‌های کشور و ٨٠٠ فروند ناوگان ایرانی در آب‌های بین‌الملل مشغول صید ماهی هستند.

مختار آخوندی افزود: در چنین شرایطی چه لزومی دارد که آب‌های ایران برای صید به شناورهای چینی اجاره داده شود؟

وی اضافه کرد: هر شناوری که در آب‌های ایران تردد می‌کند باید ۵١‌درصد سهامش در اختیار ایران بوده و تحت پرچم کشورمان باشد در غیراین صورت تردد آن غیرقانونی بوده و با آنها برخورد می‌شود.

آخوندی تاکید کرد: هرگونه صید ماهی در آب‌های ایران باید توسط کشتی‌های تحت پرچم ایران که مجوز لازم را از سازمان بنادر اخذ کرده‌اند، صورت گیرد و با تمامی متخلفان در این بخش بشدت برخورد می‌شود و صیادان خارجی متخلفی که دستگیر شوند دادگاهی و به پرداخت جرایم سنگینی محکوم می‌شوند.

وی ادامه داد: با اجرای دریابست، شرایط بهتری برای رشد و احیای نسل آبزیان در زیستگاه های طبیعی فراهم می شود.

آخوندی گفت: برای انجام هر چه بهتر و مناسب تر طرح دریابست ضمن مشارکت تشکل های صیادی و بهره برداران، هماهنگی لازم با مسئولان محلی استان، استانداری، فرمانداری ها، دریابانی، مرزبانی، یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات، نیروی انتظامی، مسئولان قضایی، اداره کل بنادر و دریانوردی و منطقه پخش فرآورده های نفتی و سایر ارگان های ذیربط استان صورت گرفته است تا ضمن اجرای این مهم، گامی موثر در تحقق سیاست های مدیریت صید شیلات برای حفظ ذخایر آبزیان استان بوشهر و سایر استان های ساحلی برداشته شود.

قبلی «
بعدی »