رئیس مرکز مشاوره امید: فضای مجازی می تواند دروازه همه آسیب های اجتماعی باشد

به گزارش تیتر اول، این نشست با حضور عبدالرضا جعفری مدیر مرکز مشاوره و کلنیک مددکاری اجتماعی امید و به همت موسسه توسعه اجتماعی بنه گز در مسجدالنبي(ص) بنه گز تنگستان برگزار شد.

 

 

در ابتدای این نشست آقای جعفری به تشریح بر خی از آسیب های  اجتماعی در جامعه پرداخت و اظهار داشت: مجموعه های فرهنگی بنه گز برای پیشگیری از این آسیب های اجتماعی نیاز به کمک و همراهی مردم و مسولین دارند.

 

وی مهمترین عوامل آسیب های اجتماعی را به شرح ذیل برشمرد:

۱ـ  نابرابری های اقتصادی و اجتماعی: در جامعه ای که از حال گذار از جامعه سنتی به صنعتی است در حالیکه هنوز زیرساختهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آن آماده نشده است، نابرابری های اقتصادی و اجتماعی می تواند سبب بروز برخی ناهنجاری های اجتماعی شود.

۲ـ رفاه اقتصادی خانواده: در برخی خانواده های مرفه، والدین آنقدر مشغول تلاش و فعالیت اقتصادی می شوند که سبب کاهش روابط عاطفی درون خانواده می شود.

۳ـ بیکاری مردان: بیکاری مردان سبب می شود سن ازدواج بالا رفته و ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی را افزایش دهد.

۴ـ ستیزه والدین:درگیری های والدین که علت اصلی آن عدم کسب مهارت های زناشویی است به شدت بر فرزندان تاثیر منفی می گذارد.

۵ـ شیوه های تربیتی غلط: اکثر والدین با شیوه های تربیت فرزندان به ویژه تربیت اسلامی فرزندان آشنایی ندارند.

 

رئیس مرکز مشاوره امید ادامه داد: شاید برخی خانواده ها با حضور مستمر فرزند در خانه و عدم ارتباط با دوستان  وهم سالان فکر می کنند می توانند از آسیب های اجتماعی فرندشان جلوگیری کنند در حالیکه بدترین دوست ناباب برای نسل جوان و نوجوان در فضای مجازی است و همراه اوست که می تواند دروازه همه آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، قتل، خیانت و … باشد.

 

وی با بیان اینکه مخاطرات فضای مجازی کانون خانواده را نشانه رفته است، عنوان داشت: فضای مجازی باعث شده خیلی از خط قرمزها از بین برود و متاسفانه به دلیل سطح پایین سواد رسانه ای والدین و فرزندان، خانواده و به تبعه آن جامعه ما دچار آسیب های اجتماعی نوپدید شده است.

جعفری به برخی پیامدهای آسیب زا از طریق فضای مجازی اشاره کرد و گفت:

۱ـ شکاف بین نسل ها (والدین – فرزندان) به دلیل عدم شناخت والدین از فضای مجازی و برخورد صیحیح برای مواجهه با آن

۲ـ  کاهش سن بوغ جنسی به کمتر از ۱۰ سال و افزایش سن بلوغ عقلی به ۲۰ سال

۳ـ افزایش فساد اخلاقی و جنسی به ویژه در سنسن پایین از طریق بازی های رایانه ای و موبایلی

۴ـ تمایل به زندگی مجردی و افزایش خانه های مجردی و در پی آن ایجاد روابط نامشروع

۵ـ  هرزه نگاری (سکس چت) از طریق پیام رسان های اجتماعی و در پی آن ایجاد دوگانگی شخصیتی و آسیب های روانی

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: عمل به قرآن و آموزه های اسلامی در کنار افزایش سواد رسانه ای و کسب مهارت های زندگی می تواند انسان را از انحرافات اخلاقی و آسیب های اجتماعی مصون دارد.

 

قبلی «
بعدی »

4 دیدگاه ها

  1. نمردیم و دیدیم موسسه توسعه هم پیداش شد الحمدالله کجا بوده ? البته اگر به احمدی برنخوره ههه احمدی دیگه توسعه جلسه رو جلسه نمیگیره چرا ? مصوبه کم دارید یا وقت ندارید? حالا ی نقدی هم به خودت و رفقات کن که فقط اسم هستین و کار مفیدتون چیه الان همش به مسجد ما گیر میدی

    • سلام
      دوست عزیز اگر منظورت خود بنده است که بنده نه مدیر عامل و نه عضو هیات مدیره موسسه هستم بلکه یک عضو عادی محسوب میشوم ، البته موسسه کار ریشه ای میکنه و طبیعی هست که نمودی از نظر فیزیکی مثل ساختن یک بنا نداشته باشه ، بزرگترین اشتباه شما دوست عزیز اینه که خانه خدا را مال خود و بر آن مالک میدونید ، که صد البته مسجد متعلق به همه مردم هست و نه یک طیف خاص ، و به همین دلیل مساجد مثل تیم های فوتبال با هم رقیب هستند و این هم یک معضل است

  2. بقول جناب قویدل اسپرت ها جووووون چی جوووووون هاهاهاجوووووووووون باششش باشه جووووون

  3. عکس های نماز عید کی میزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code