اصابت موشک روسی به هواپیمای مالزیایی؟!

  • توسط
  • خرداد ۴, ۱۳۹۷
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش تیتر اول به نقل از ایرنا  تحقیق کنندگان مستقل بین المللی پرونده سقوط هواپیمای مالزیایی «ام.اچ.۱۷» (MH17) که بر اساس اصابت موشک، ساقط شده و تمامی ۲۹۸ سرنشین آن کشته شده اند، اعلام کردند که بر اساس تحقیقات آنها، یک موشک روسی عامل حادثه بوده است.

در این گزارش که در «لاهه» قرائت شده و در رسانه های آسیایی بازتاب یافته، تحقیق کنندگان گفته اند که «شواهد قانع کننده‌‌ای» دارند که گزارش آن‌ها را حمایت می‌کند.

گزارش هیات تحقیق متشکل از کارشناسان کشورهای هلند، استرالیا، مالزی و اوکراین حاکی است: «بوئینگ ۷۷۷» مسافربری خطوط هوایپمایی مالزی روز ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴هنگامیکه از آمستردام هلند به سمت کوالالامپور در حرکت بود در میانه راه، بر فراز آسمان اوکراین مورد هدف موشک زمین به هوا قرار گرفت و تمامی ۲۹۸ نفر مسافر این هواپیما، کشته شدند.

بر اساس برخی از گزارش‌ها، چرخ‌های هواپیما در اثر شلیک مکرر گلوله پنچر شده و همچنین افت فشار شدید باعث سقوط هواپیما بوده است.

پس از آن گزارشی در سال ۲۰۱۶ منتشر شد که مبتنی است موشکی که هواپیما را هدف قرار داده از یک سامانه جنگ افزاری حمل شده از روسیه در مرز شلیک و پس از آن به این کشور بازگردانده شده است.

کارشناسان این گروه تحقیق دو سال پیش نیز گزارش دادند که شواهدی به دست آورده که عامل سقوط هواپیما اصابت موشک بوده است.

در آن زمان گروه شبه نظامی مورد حمایت مسکو، مشغول مبارزه با دولت اوکراین در شرق این کشور بودند.

شبه نظامیان روس تبار و دولت اوکراین، هر دو نقش داشتن در این حمله را رد کرده اند.

قبلی «
بعدی »