عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها؟

  • توسط
  • بهمن ۶, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

دکتر حمید بختیاری : رعایت نکردن دوز درمانی، کامل نکردن دوره درمان از سوی بیماران، فروش بدون نسخه آنتی بیوتیک‌ها از سوی داروخانه‌ها، تجویز غیر اصولی از سوی پزشکان و … از مهمترین چالش‌های مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها است. این موضوع که برای ساده‌ترین بیماری‌ها نیز به فکر مصرف آنتی‌بیوتیک هستیم، مشکلی است فرهنگی که فقط با آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی و در درازمدت برطرف می‌شود. از زمان ابتلا، مصرف مایعات فراوان، پوشیدن لباس گرم و مناسب، استراحت کافی و بررسی نشانه‌های بالینی و مصرف دارو‌های تجویزی پزشک خانواده، مهمترین راهکار مقابله با عفونت‌های حاد ویروسی تنفسی است.

تفاوت سرماخوردگی با آنفلوآنزا

این کارشناس بیماری‌های واگیر تاکید کرد: مردم باید تفاوت‌های بین سرماخوردگی و آنفلوآنزا و راهکار‌های مقابله با آن را بدانند. ویروس، عامل ایجاد سرماخوردگی است و سرماخوردگی با آنتی‌بیوتیک درمان نمی‌شود. باید توجه کرد که مهمترین راه انتقال ویروس‌های حاد تنفسی، انتشار از راه قطرات تنفسی است. اگر با یک فرد سرماخورده دست بدهیم سپس همان دست را به چشم، دهان و یا بینی خود بزنیم، ویروس را به داخل بدن خود وارد کرده ایم. خارش چشم، آب‌ریزش بینی، سرفه، گرفتگی صدا، ریزش اشک، خستگی، گاهی تب از نشانه‌های سرماخوردگی است و این نشانه‌ها ۷ تا ۱۰ روز ادامه دارند.

بختیاری در مورد آنفلوآنزا گفت: آنفلوآنزا نیز شبیه سرماخوردگی است، اما نشانه‌های آن حادتر و شدیدتر است. ویروس آنفلوآنزا در روز‌های انتهای پاییز تا ابتدای بهار بیشتر افراد را مبتلا می‌کند. ویروس‌های تنفسی انواع مختلفی دارند و به وسیله قطرات دهان و یا بینی پخش می‌شوند اگر شخص مبتلا به آنفلوآنزا عطسه یا سرفه کند، ویروس در هوا پخش می‌شود. بیشتر افراد مبتلا ممکن است از یک روز پیش از بروز عوارض تا ۵ الی ۷ روز پس از ظهور آنفلوآنزا، بیماری را به دیگران منتقل کنند.

وی نشانه‌های آنفلوآنزا را تب، سردرددرد بدن، احساس خستگی، گلودرد و نشانه‌هایی مشابه سرماخوردگی دانست که با شدت بیشتر و به صورت ناگهانی بروز می‌کند. بر خلاف سرماخوردگی، افرادی که دچار آنفلوآنزا شده‌اند در بیشتر موارد نمی‌توانند فعالیت‌های روزمره را انجام دهند و نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند. آنتی بیوتیک هیچ تاثیری بر درمان آنفلوآنزا و سرماخوردگی ندارد.

بختیاری درباره واکسن آنفلوانزا نیز گفت: همه افراد نیاز به تزریق این واکسن ندارند و واکسن تنها برای گروه‌هایی که عوارض بیماری در آن‌ها شدیدتر است، توصیه می‌شود.

وی در ادامه اظهارکرد: سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های مزمن ریوی (آسم و برونشیت)، بیماران کلیوی، بیماران قلبی، افراد دچار نارسایی قلبی مزمن، افراد دارای نقص سیستم ایمنی، بیماران دیابتی، بیماران مبتلا به تالاسمی و هموفیلی، زنان باردار، کودکان ۶ تا ۵۹ ماه به ویژه کودکانی که در مهد کودک و در تماس با سایر کودکان هستند، کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی، کارکنان مرغداری‌ها، شکاربانان و افرادی که با پرندگان در تماس هستند و بیماران دیالیزی، از گروه‌های پرخطری هستند که تزریق واکسن برای آن‌ها ضرورت دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، بختیاری در پایان از مردم خواست که در زمان تهیه واکسن آنفلوآنزا از داروخانه‌ها و به دلیل حساسیت واکسن به دما، به تامین زنجیره سرما برای نگهداری واکسن (یخچال) در داروخانه همچنین حفظ زنجیره سرما برای واکسن در زمان انتقال به مکان تزریق توجه کنند.

قبلی «
بعدی »