واکنش ضعیف برخی کشورهای اسلامی درباره قدس

  • توسط
  • آذر ۲۲, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش تیتر اول بنه گز به نقل از خبرگزاری فارس: وزیرخارجه ترکیه روز سه‌شنبه با انتقاد از برخی کشورهای مسلمان بخاطر عدم ارائه واکنشی محکم به تصمیم آمریکا در خصوص رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، این عدم واکنش قاطع را ناشی از ترس از واشنگتن دانست.

به نوشته وبگاه «راشاتودی»، «مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «ان تی وی» با بیان این‌که چنین کشورهایی از چالش با آمریکا می‌ترسند، اظهار داشت: «واکنش‌های فراوان و بسیار محکمی در بالاترین سطح وجود داشت. اما برخی کشورها واکنش بسیار ضعیفی نشان داده‌اند. به نظر می‌رسد از آنجایی که این تصمیم‌ از سوی آمریکا گرفته شده، برخی کشورها بسیار ترسیده‌اند.»

سخنان وزیر خارجه ترکیه در حالی عنوان شد که قرار است فردا چهارشنبه در استانبول نشست فوق‌العاده اجلاس سران و وزرای سازمان همکاری‌های اسلامی با هدف بررسی تصمیم اخیر آمریکا برگزار شود.

چاووش اغلو گفت که برخی کشورها چون مصر و امارات تنها وزرای خارجه خود را به این نشست می‌فرستند در حالی‌که عربستان سعودی و برخی دیگر هنوز تصمیمی را برای نحوه شرکت در این اجلاس اتخاذ نکرده‌اند.

چاووش اغلو در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت: «برخی کشورهای جهان اسلام می‌ترسند. شما از چه کسی یا چیزی می‌ترسید؟ اگر ما امروز از قدس حمایت نکنیم پس چه زمان این کار را انجام دهیم؟ اگر ما قادر به دفاع از قدس به عنوان یکی از سه شهر مقدس اسلام نباشیم، پس از چه چیزی می‌توانیم دفاع کنیم؟»

چاووش اغلو در بخشی دیگر از این گفت‌و‌گو اظهار داشت بسیاری از کشورهای غیر اسلامی، اتحادیه اروپا و حتی یهودیان جهان به نسبت برخی کشورهای مسلمان مخالفت به مراتب قوی‌تری را با اقدام اخیر آمریکا نشان داده‌اند.

اقدام جنجالی چهارشنبه گذشته رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس با هشدارهای متعددی از سوی سران جهان علیه این تصمیم همراه شد.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ این اقدام را تصویب کرده بود اما همه روسای جمهور پیشین آمریکا از اجرای آن چشم پوشی کرده‌ بودند.

راشاتودی در این زمینه نوشت: تصمیم جدید آمریکا به طور مشخصی نقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد درباره فلسطین است که عنوان شده موضوع قدس باید در جریان گفت‌و‌گوهای آشتی بین فلسطین و اسرائیل تصمیم‌گیری شود. این قطعنامه‌ها به صراحت ایجاد تاسیسات دیپلماتیک در این شهر را قبل از توافقنامه صلح ممنوع کرده‌اند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز روز دوشنبه هنگام دیدار از مصر اقدام جدید رئیس جمهور آمریکا را «مخرب» و «بی‌ثبات کننده» خواند.

رئیس‌جمهوری آمریکا چهارشنبه گذشته اعلام کرد که قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته و سفارت خود را از تل‌آویو به این شهر انتقال می‌دهد.

قبلی «
بعدی »