سازمان ملل: بیش از ۸ میلیون یمنی در یک قدمی قحطی هستند

  • توسط
  • آذر ۲۱, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

«جیمی مک گولدریک» مسئول هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در بیانیه ای دوشنبه شب نسبت به اوضاع غیر انسانی یمن هشدار داد و گفت: هشت میلیون و ۴۰۰ هزار یمنی در یک قدمی قحطی قرار دارند.

به گزارش رویترز، مک گولدریک تاکید کرد: محاصره بندرگاه های یمن سبب کاهش شدید سوخت، مواد غذایی، دارو در این کشور شده و بر شمار نیازمندان به کمک های بشردوستانه افزوده است.

براساس گزارش کنونی سازمان ملل متحد، حدود ۴۰۰ هزار تن دیگر به شمار کسانی که در یک قدمی قحطی قرار دارند، افزوده شده است.

« گرت کابیلیاری» مدیر منطقه ای صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در خاورمیانه و شمال آفریقا نیز در ابتدای ماه جاری (۹آذرماه ۹۶) گفته بود، بیش از ۱۱ میلیون کودک یمنی نیازمند کمک های فوری انسانی هستند.

ائتلاف به سرکردگی عربستان پس از شلیک ماه گذشته گروه انصارالله یمن به فرودگاه ملک خالد ریاض، تمامی گذرگاه های هوایی و دریایی یمن را مسدود و این کشور را به صورت همه جانبه محاصره کرد.

مک گولدریک هفته گذشته (۱۴آذرماه ۹۶) به طرف های درگیر در یمن هشدار داد که هرگونه حملات عمدی به غیرنظامیان و زیرساخت های پزشکی و غیرنظامی، تخطی آشکار از قانون بشردوستانه بین المللی است و می تواند به عنوان جنایات جنگی باشد.

به گزارش ایرنا آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه خبری سی ان ان گفته بود: معتقدم این جنگ (یمن) احمقانه بوده و با منافع عربستان و امارات تعارض دارد.

ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در سال ۲۰۱۵ (فروردین ۹۴) به بهانه حمایت از «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، تجاوز نظامی به این کشور را آغاز کرد.

منبع: ایرنا
قبلی «
بعدی »