درخواست عفو بین الملل در پی جنایات سعودی ها؛ یونان فروش سلاح را به عربستان متوقف کند

  • توسط
  • آذر ۷, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش تیتر اول بنه گز به نقل از نشنال پست؛ عفو بین الملل از یونان خواست قرارداد فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف کند.

در پایگاه اینترنتی روزنامه نشنال پست آمده است: یک سازمان حقوق بشری بین المللی روز دوشنبه از دولت یونان خواست فروش هزاران گلوله توپ به عربستان سعودی را متوقف کند؛ این سازمان حقوق بشری گفت: این سلاح‌ها علیه غیرنظامیان در جنگ یمن استفاده می‌شود.

عفو بین الملل در مورد قرارداد پیشنهادی برای فروش این مهمات عمیقاً ابراز نگرانی کرد و گفته است این خطر وجود دارد که این ۳۰۰ هزار گلوله توپ را ائتلاف نظامی به رهبری سعودی علیه یمن استفاده کند.

در بیانیه عفو بین الملل آمده است: «عفو بین الملل از یونان می‌خواهد فوراً این فروش را متوقف و از انتقال این مهمات نظامی به عربستان سعودی خودداری کند و هر نوع سلاح، مهمات و تجهیزات جنگی متعارف را به محل مناقشه یمن منتقل نکند.»

احزاب مخالف یونان به شدت از این قرارداد فروش به ارزش تقریبی ۶۶ میلیون یورو (۷۸.۳ میلیون دلار) انتقاد کردند به طوری که دو نماینده پارلمان این کشور از حزب چپ گرای «سیریزا» خواستار لغو این قرارداد شده و گفته اند که این مهمات ممکن است علیه غیرنظامیان در یمن استفاده شود.

دیمیتریز کوتسومباس رهبر حزب کمونیست یونان در طول یک مناظره پارلمانی دولت را به کمک به شعله ورتر شدن جنگ یمن متهم کرد؛ جنگ یمن باعث کشتار و قحطی در یمن شده است.

سایر احزاب، از جمله حزب مخالف اصلی این کشور، «دموکراسی نوین»، گفته است پانوس کامنوس، وزیر دفاع یونان، از طریق یک واسطه غیرقانونی به جای معامله مستقیم با دولت سعودی در مورد توافقی مشکوک مذاکره کرده است.

قبلی «
بعدی »