مقام کرد: انتخابات ما پیامی به بشار اسد است

  • توسط
  • مهر ۱, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

خبرگزاری فارس: یک سیاستمدار کُرد سوری برگزاری انتخابات روز جمعه در مناطق تحت کنترل کُردهای سوریه را پیامی به بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه دانسته است.

همزمان با برنامه‌ریزی کردها برای برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق، «هدیه یوسف» در گفت‌وگو با رویترز از برگزاری انتخابات برای انتخاب کمیته‌های محلی خبر داده است.

این مقام کرد سوری در بخش دیگری از ادعاهایش گفت که طرح بشار اسد برای «تصرف» کل سوریه می‌تواند به تجزیه این کشور منجر شود.

در حالی که کردهای شمال سوریه بارها اعلام کرده‌اند قصدی برای خودمختاری و استقلال ندارند، برخی اقدامات آنها از گام برداشتنشان به این سمت حکایت دارد؛ حرکتی که می‌تواند سرآغازی برای ایجاد بحرانی جدید در سوریه باشد.

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، تاکنون کنترل کردها بر بخش‌هایی از این کشور را تحمل کرده اما تأکید دارد که با تمرکززدایی سیستم فدرال ـ که کردها نیز در آن مشارکت دارند ـ ‌مخالف است و شوراهای حاکم کردها را نهادهایی موقتی توصیف کرده است.

هدیه یوسف در یک گفت‌وگوی تلفنی با رویترز مدعی شد: «اصرار دولت سوریه بر احیای نظام مرکزگرا و مستبدانه به تعمیق بحران سوریه منجر می‌شود. اگر دولت بر این موضوع اصرار کند، سوریه را به سمت تجزیه پیش‌خواهد برد.»

وی اضافه کرد: «مردم شمال سوریه از ابرازها برای دفاع خود برخوردار هستند.»

به نوشته رویترز، رأی‌گیری روز جمعه که برای انتخاب کمیته‌های محلی برگزار شد، اولین گام از سه گام مربوط به طرح گروه‌های کرد در سوریه برای ایجاد یک نظام حکومتی فدرال در این کشور است.

مطابق این طرح، در مرحله نخست انتخابات رؤسای مشترک مناطق برگزار می‌شود. در مرحله دوم در ۳ نوامبر انتخابات شوراهای محلی شهرها و شهرک ها برگزار می شود. در مرحله سوم و نهایی که ۱۹ ژانویه است، انتخابات «کنگره مردم دموکراتیک» برای هر اقلیم برگزار می شود. این کنگره مسئول اداره مناطق کردنشین شمال سوریه خواهد بود.

قبلی «
بعدی »