جوابیه مردم بنه گز به شهرداری عالیشهر؛ جنگل بنه گز میراث، هویت و شناسنامه این روستا می باشد

شهرداری عالیشهر در پاسخ به خبری مبنی بر «دست درازی مسئولان عالیشهر به خاک تنگستان» در سایت تنگستان نما تکذبیه ای را صادر نموده است که جانمایی بازار هفتگی (سه شنبه بازار) طبق  طرح جامع و تفصیلی عالیشهر بوده و این شهرداری نیز از طریق ضوابط قانونی نسبت به تغییر کاربری ملک مذکور اقدام نموده است.

اما سوال مهم و اساسی مردم تنگستان این است که کدام نهاد و سازمان دولتی به خود اجازه داده است بخشی از جنگل بنه گز و خاک تنگستان را برای توسعه شهر جدید عالیشهر به طرح جامع و تفصیلی این شهر الحاق کنند.

برای روشن شدن این موضوع بخشی از طومار مردم بنه گز که در اواخر سال گذشته به استاندار تقدیم شد به شرح ذیل آورده می شود.

شهرک عالیشهر بخشی از جغرافیای تنگستان بود که سال‌ها پیش در خفا و خاموشی از تنگستان جدا کردند، این بار نیز تاریخ و جغرافیا گره‌ خورده‌اند تا تکه‌ای دیگر از سرزمین دلیران تنگستان جدا کنند.

شهرک جدیدی که در زمین‌های اطراف بنه‌گز بنا نهاده شد، بنای آن گذاشته است تا وسیع ترین جنگل تنگستان را به چنگ کشد، غافل از اینکه این جنگل، درختان خودرویی نیستند که حتی یک درخت آن سهم دیگری شود.

به استحضار مقام عالی دولت در استان می‌رسانیم؛ روزگاری مردمان بنه‌گز برای نجات زادگاهشان از یورش شن‌های بی‌جان، اما روان، کمر همت بسته و سد عظیمی از درختان گز را بنا گذاشتند؛ حمله شن‌های روان با تدبیر و تلاش ناکام گذاشته شد و جنگل گز ، افسانه‌ای برای بقا و حیات این دیار شد.

این جنگل، میراث، هویت و شناسنامه بنه‌گز می باشد که متأسفانه مدتی است مسئولین محلی عالیشهر علاوه بر تغییر بافت طبیعی آن درصدد برای تصاحب این جنگل برآمده‌ اند و موجبات نارضایتی عمومی تنگستان و علی‌الخصوص مردم بنه‌گز را فراهم نموده اند.»

روزی که این طومار به استاندار بوشهر تقدیم شد، قول های دلگرم کننده ای از جمله اینکه «ما حق مردم  بنه گز را به آنها خواهیم داد» و یا این سخن که «حتما وظیفه ما این خواهد بود که این جنگل را با محوریت مردم بنه گز حفاظت کنیم» از زبان عالیترین مقام دولت در استان این نوید را به ما داد که تجاوز به میراث بنه گزی ها و خاک تنگستان پایان خواهد یافت و ما را امیدوار به انجام فرآیند قانونی مالکیت جنگل بنه گز به نام بنه گز و در محدوده خاک تنگستان نمود.

اما با گذشت حدود شش ماه از آن حضور شور انگیز، متاسفانه فعالیت ها و اقدامات مسئولین شهرک جدید مجاور روستای چهارصدساله بنه گز، به بهانه ساماندهی سه شنبه بازار، شتاب بیشتری به خود گرفته است.

ما با توسعه و پیشرفت عالیشهر مخالف نیستیم و انتظار می رود مسولین محلی عالیشهر نیز احساسات مردم بنه گز و تنگستان را درک کنند و آنچه این مردمان نجیب آن را بر نمی تابند توسعه شهر عالیشهر در اراضی جنگلی بنه گز و خاک تنگستان است که طبق شنیده ها در یک بازه زمانی ۱۰ ساله اتفاق افتاده است.

بنابر این باید در اسرع وقت اقدامات توسعه ای عالیشهر در خاک تنگستان متوقف شده و اقداماتی که در این دوره ۱۰ ساله در تجاوز به اراضی جنگلی بنه گز روی داده جبران گردد.

ضمن اینکه پیشنهاد می کنیم برای توسعه عالیشهر از زمین های بایر اطراف این شهرک خوابگاهی استفاده شود، امری که نه نیاز به تجاوز به اراضی جنگلی بنه گز و نه به قطع درخت نیاز دارد و اینکه با وجود زمین های بلااستفاده در اطراف عالیشهر، چرا مهندسین یک شرکت اصرار بر توسعه عالیشهر به سمت اراضی جنگلی بنه گز داشته اند، موجبات نگرانی بیش از پیش ما را فراهم نموده که از ذکر دلایل احتمالی آن خودداری می کنیم.

فارغ از اینکه دست درازی به خاک تنگستان یا همان الحاق اراضی جنگلی بنه گز به عالیشهر با چه هدفی و توسط چه افراد یا نهادی دنبال شده است، مردم بنه گز و تنگستان تحمل الحاق یک وجب دیگر از خاک تنگستان را به سایر شهرستان ها ندارند و استدلال تملک و یا الحاق بخشی از اراضی جنگلی بنه گز چه با کاربری فضای سبز با عنوان پارک جنگلی عالیشهر و چه با تغییرکاربری برای سه شنبه بازار را غیرمنطقی می دانند و صدق گفتار ما عمر درختان جنگل بنه گز است که خیلی بیش از عمر شهری عالیشهر است.

اما نکته پایانی، آنچنانکه استاندار فرمودند این جنگل حق مردم بنه گز است؛ همه مردم نیز از مسئولین استانی و شهرستانی انتظار دارند حق این مردم را قبل از اینکه خود دست به کار شوند در چار چوب قانوان به مردم بازگردانند و تمامی اراضی جنگلی بنه گز در حوزه منابع طبیعی و ثبت اسناد و املاک شهرستان تنگستان تحدید حدود و به بنه گز الحاق گردد.

 

لینک متن کامل جوابیه شهرداری عالیشهر در سایت تنگستان نما

 

 

قبلی «
بعدی »

2 دیدگاه ها

 1. آقای احمدی ببخشید اینجا این موضوع رو اینجا مطرح میکنم چرا ما از تاریخ روستاو آدمایی که قبلا روستا رو اداره میکردن بعد از گذشت سه چهار سال از عمر سایت شماچیزی ندیدیمخب چطور شما انتظار داریداز افرادی که تاریخ و بزرگان روستای خودشون رو نمیشناسن و یک جا راجبشون صحبت نمیشه نسبت به جنگل بنه گز حساسیت زیادی داشته باشن مشکل از ماها هم هست که در بخش فرهنگی و تاریخی روستا کم کاری میکنیم مردم افراد قدیمی و تاریخشون رو سرشون حلوا حلوا میکنن ما سعی در حذفشون داریم با سکوت کردن

  • سلام
   قبلا در مورد جنگل و تاریخچه بنه گز و گذشته بنه گز با استناد به کتاب ها و مستندات تاریخی خبر منتشر کرده ایم
   اما اگر شما مورد و یا مواردی را مد نظر دارید با ذکر نام بفرمایید
   حتما پیگیری و در مورد آن مطلب مینویسیم
   با تشکر

دیدگاه بسته شده اند