حسنی رنجبر در نشست خبری مطرح کرد؛ ۶۳ درصد زنان ایرانی چاق هستند/ یزد رکوردار دیابت در کشور

  • توسط
  • مرداد ۸, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

شیرین حسنی رنجبر فوق‌تخصص غدد و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چاقی در نشست خبری سمینار تازه های چاقی و دیابت که صبح امروز در این بیمارستان برگزار شد، اظهار کرد: در سمینار تازه‌های چاقی و دیابت در ارتباط با بیماری چاقی و عوارضی که می‌تواند ایجاد کند، بحث می‌شود. چاقی یک بیماری متابولیک است که با تجمع بیش از حد چربی بیماری‌هایی همچون دیابت،‌ انواع سرطان، بیماری‌های کلیوی و مشکلات تنفسی را ایجاد می‌کند.

وی افزود: عوامل محیطی، ژنتیک و غدد درون‌ ریز موجب چاقی در افراد می‌شود؛ اما مهم‌ترین علت به وجود آمدن چاقی، مسائل محیطی است. یعنی زمانی که فردی رژیم غذایی پرکالری دریافت می‌کند اما به همان میزان تحرک و فعالیت بدنی ندارد، سبب اضافه‌ وزن در فرد می‌شود.

رنجبر افزود: عوامل ژنتیک و مسائلی همچون غدد درون‌ریز، مشکلات هیپوتالاموس، مشکلات کلیوی می‌تواند موجب اضافه وزن در افراد شود.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چاقی ادامه داد: هم‌اکنون ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به چاقی هستند و در ایران نیز چاقی در بین مردم ۵۰ درصد و در بین زنان ۶۳ درصد است.

وی در خصوص تفاوت چاقی و اضافه‌وزن گفت: برای محاسبه چاقی و اضافه‌ وزن باید وزن هر فرد را تقسیم بر قد کرد و قد را به توان ۲ رساند. اگر عدد به‌دست‌آمده بالای ۲۵ بود، فرد به اضافه‌وزن مبتلاست و اگر این عدد بالای ۳۰ بود، فرد چاق محسوب می‌شود. به عبارت دیگر اضافه‌وزن خفیف‌تر از چاقی است.

رنجبر افزود: مطالعات نشان داده که در استان‌های شمالی کشور،‌ افراد بیشتر به اضافه وزن و چاقی دچار هستند و استان‌های جنوب شرقی چاقی شیوع کمتری دارد. از آنجا که چاقی باعث بیماری دیابت می‌شود، بسیار مورد اهمیت است. هم‌اکنون دیابت بین ۶ تا هشت درصد در کشور شیوع دارد و شیوع آن در استان یزد بسیار بالاست. ۸۰ درصد افراد دیابتی چاق هستند به همین دلیل برای درمان دیابت، باید چاقی را درمان کرد.

قبلی «
بعدی »