متهم نفتی: فقط یک کارگزار بودم!

  • توسط
  • تیر ۲۷, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفت در چهارمین جلسه دادگاه در بخشی از دفاعیات خود گفت که محموله های نفت به صورت امانی در دست من بود و این امانی بودن به معنی فروش نفت نیست.

به گزارش ایسنا، در آغاز جلسه چهارم رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی، قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ضمن قرائت اتهامات متهم ردیف دوم و تذکر به حضار برای رعایت نظم دادگاه، جلسه را رسمی اعلام کرد و از متهم خواست تا برای دفاع در جایگاه قرار گیرد.

مهدی شمس متهم ردیف دوم در جایگاه حضور یافت و گفت: هدف من شکستن ساختار تحریم ها بود. اعمال انجام شده به دست یک نفر نبود و زنجیره‌ای از افراد در این کار همکاری کردند.

قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: پس شما قبول دارید که این موضوع یک زنجیره بوده و افراد مختلفی در بردن اموال ملت دست داشته‌اند.

مهدی شمس پاسخ داد: مراجع ذی صلاح، بابک زنجانی را تایید کردند. خود وزارت نفت هم ال سی های این شخص را تایید کرد. پس قرارگاه خاتم الانبیا و بانک ملت هم می‌توانند در این کار شریک باشند.

قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: شما شرکت های جعلی ایجا کردید. شما عضو اصلی تشکیلات بودید، منتها به گونه‌ای نشان دادید که بابک زنجانی فرد مهمی است. توانایی فروش نفت را دارد و بر این اساس مقامات به وی اعتما کردند؛ در واقع شما زنجیره‌ای بودن را قبول دارید و این خوب است. شما ۱٫۲ میلیارد دلار را به جای اینکه به کشور برگردانید، صرف کارهایی کردید که به منافع خودتان بود.

مهدی شمس خطاب به قاضی گفت: وظیفه پرداخت پول بر عهده من نبود، این کارها هم سازمان یافته نبود، یکسری از ارگان‌ها و افراد در این کار شرکت داشتند. اگر وزارت نفت این ال سی ها را تایید نمی کرد اصلا این اتفاقات نمی افتاد، اینکه طرفین قرارداد پول نفت را به کشور باز نگرداندند به کارگزار ربطی ندارد، من فقط یک کارگزار بودم.

رییس دادگاه در واکنش به این گفته متهم که «من فقط یک کارگزار بودم» خطاب به وی گفت: شما یک کارگزار ساده نبودید، با بابک زنجانی یک قرارداد همکاری داشتید که در آن تعهد می دهید نفت را تحویل بگیرید، بفروشید و پول را به زنجانی برگردانید؛ این که یک کارگزاری ساده نیست.

قاضی مقیسه در ادامه از نماینده دادستان خواست که آن قسمت از کیفرخواست را که مربوط به تفاهمنامه مهدی شمس و بابک زنجانی است، قرائت کند.

نماینده دادستان با حضور در جایگاه گفت: در بند ۱۲ کیفرخواست به این قرارداد اشاره شده که در تاریخ ۹۱/۹/۱۵ بین مهدی شمس و زنجانی منعقد می شود و در آن گفته شده که شرکت هواپیمایی اونر ایر که یک شرکت هواپیمایی ترک است توسط زنجانی خریداری شود، بندی از این قرارداد هم درباره فروش نفت است.

وی افزود: در بخشی گفته شده زنجانی نفت را در کشورهایی که شمس توان فروش نفت را در آن کشورها دارد به شمس تحویل دهد و به قیمتی که مصوب بابک زنجانی است بفروشد و قید شده که شمس از بابت فروش و حمل نفت بشکه‌ای یک دلار دریافت کند. در بند ۵ این قرارداد گفته شده که مسئولیت حفظ نفت در خارج از کشور به عهده شمس است و بابک زنجانی این مسئولیت را انجام نمی دهد.

مهدی شمس در پاسخ به اظهارات نماینده دادستان گفت: تفاهمنامه ما قرارداد نیست و اگر قصد کلاهبرداری داشتم این قرارداد را که مقدم بر فروش نفت است، امضا نمی کردم. محموله نفت به صورت امانی در دست من بود.

قبلی «
بعدی »