در نمازجمعه عنوان شد؛ انتقاد امام جمعه دلوار از توقف تخلیه کالای ته لنجی

  • توسط
  • خرداد ۲۸, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش تیتر اول بنه گز به نقل از سوک امام جمعه دلوار گفت: انتظار ما این است که مسوولان موقعیت مردم ساحل‌نشین را بهتر درک کنند که اشتغال صدها هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با کالای همراه ملوان یا ته‌لنجی مسئله‌ای نیست که عده‌ای با بی‌توجهی بخواهند درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

حجت‌الاسلام علی زاهددوست در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر دلوار شهرستان تنگستان با اشاره به ۲۶ خرداد سال‌روز شهادت مجاهدان دلیر اسلام شهیدان بخارایى، امانى، صفار هرندى و نیک نژاد اظهار داشت: این دلاوران در زمان غربت اسلام به وظایف اجتماعی خود عمل کرده و به دست رژیم پهلوی شهید شدند.

وی افزود: روز چهارشنبه ۳۱ خرداد  نیز مقارن با سال‌روز شهادت سردار رشید اسلام شهید دکتر مصطفى چمران در سال ۱۳۶۰و  روز بسیج اساتید است که یادآوری این روز نیز برای این است که بدانیم چگونه این شهدا انقلابی بودند و با احساس مسوولیت، انقلابی عمل کردند.

امام جمعه دلوار تصریح کرد: متاسفانه  بعضی افراد فقط در حرف انقلابی هستند اما در میدان عمل حاضر نیستند انقلابی عمل کنند که نمنونه‌های آن به وفور دیده می‌شود.

وی با اشاره به دیدار کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی و توصیه‌ها و رهنمود‌های معظم‌له عنوان کرد: توصیه‌ها، رهنمودها و راهبردهای مهم نظام اسلامی را رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با کارگزاران نظام اسلامی بیان فرمودند که باید چشم‌انداز و سرلوحه کار دولت آینده باشد.

وی ادامه  داد: یکی از موضوعاتی که رهبری معظم انقلاب به آن اشاره فرمودند اقدامات وقیحانه آمریکایی‌ها بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران در افزایش تحریم‌ها و کوبیدنِ بیش از پیش بر طبل دشمنی، با ملت ایران بود که ایشان در این زمینه از کارگزاران نظام خواستند در مقابل این دشمنی‌ها، فضای جدیدی از کار و تلاش را به وجود بیاورند و همه مسوولین در این فضا سهیم شوند.

امام جمعه دلوار عنوان کرد: رهبر گرانقدر انقلاب فرمودند لازمه به زانو درآوردن دشمن و رسیدن به اهداف بلند انقلاب، تلاش و ایستادگی است بنابراین همه مسئولان باید  ندای وحدت آفرین رهبر معظم انقلاب سرلوحه اقدامات خود قرار دهند و از اختلاف و دوقطبی کردن فضای کشور به شدت اجتناب کنند.

وی با اشاره به آغاز هفته صرفه‌جویى در مصرف آب در یکم تیرماه، بیان کرد: بحران کمبود آب در بخش دلوار شهرستان تنگستان بسیار جدی است که لازم است فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب در جامعه ترویج دهیم، زیرا صرفه‌جویی در مصرف آب در فصل گرما برای همه مردم ضروری و به منزله یک وظیفه است.

زاهددوست یادآور شد: اگر هر نفر در بخش دلوار در هر روز مقید شود یک لیتر در مصرف آب خود صرف‌جویی کند، ۴۰ هزار لیتر  در روز صرفه جویی می‌شود که با این مقدار مشکل تعدادی از مردم بخش دلوار رفع می‌گردد.

وی با اعلام این که کمبود آب در برخی از روستاهای بخش دلوار موجب ایجاد مشکلاتی برای مردم شده است، عنوان کرد: مشکل کمبود آب به دلیل خشکسالی‌های مکرر، فراگیر و مربوط به کل استان بلکه کشور است اما هیچ کجای استان به معضلات و مشکلات روستاهای جنوبی ما مبتلا نیستند چرا که مردم روستاهای ما علی‌الخصوص در جنوب بخش دلوار به شدت تحت فشار مشکلات کمبود آب هستند.

وی با اعلام ضرورت جلوگیری از استفاده از آب شرب برای درخت‌کاری در باغ‌ویلاهای منطقه، یادآور شد: گاهی ممکن است علت این مسئله ضعف مدیریت توزیع هم باشد چرا که مردم بخش دلوار هر ساله با همین مشکل روبرو هستندو می شود با یک مدیریت قوی‌تر جلوی برخی نارضایتی‌ها و مشکلات گرفته شود.

امام جمعه شهر دلوار با اشاره به مصوبات شورای فرهنگ عمومی بخش دلوار در خصوص ساماندهی مجالس ترحیم اموات، گفت: در شورای فرهنگ عمومی تصمیمات خوبی در جهت ساماندهی مجالس ترحیم گرفته‌ایم که عملیاتی شدن آن نیازمند همکاری  مردم، بزرگان و همه افراد ذی‌نفود به خصوص روحانیون دارد.

وی ادامه داد: این ساماندهی در کیفیت تشییع، تعداد روز و ساعت برگزاری مجالس و یا ساماندهی قاریان و مداحان و مجریان و نوع پذیرایی و یا حتی ساماندهی آرامگاه‌ها انجام می‌شود و امیدوارم همه مردم در این زمینه شورای فرهنگ عمومی را حمایت و همکاری کنند.

امام جمعه دلوار با اعلام این که به زودی منشور ساماندهی مجالس ترحیم بخش دلوار توسط شورای فرهنگ عمومی بخش تدوین و در همه مساجد و حسینیه‌ها نصب خواهد شد، اظهار داشت: فرهنگ‌سازی در یک مسئله  با دستورالعمل و بخشنامه حل شدنی نیست، بلکه همه نخبگان و فرهیختگان شهر و روستاها باید برای اصلاح یک فرهنگ کمک و هم‌اندیشی کنند.

وی با اعلام این که مسئله کالای ملوانی یا به اصطلاح  ته‌لنجی، باید ساماندهی و قانونمند شود، گفت: متاسفانه هر از چند وقتی، برخی مسوولان با تنگ‌نظری و سخت‌گیری‌های بی‌جا موجب توقف واردات کالای ملوانی و در نهایت حرج و مشقت برای مردم ساحل نشین می‌شوند و زندگی را برای آنان سخت می کنند.

زاهددوست ادامه داد: انتظار ما این است که مسوولان موقعیت مردم ساحل‌نشین را بهتر درک کنند و با این عزیزان با مروت و مهربان‌تر برخورد کنند که اشتغال صدها هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با کالای همراه ملوان یا همان ته لنجی مسئله‌ای نیست که عده‌ای با بی‌توجهی بخواهند درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

وی افزود: البته بیان این دغدغه به معنای نادیده ‌گرفتن  مبارزه با امر قاچاق نیست، بلکه خود مردم ساحل‌نشین هم مبارزه با قاچاق در موارد خلاف مانند مشروبات الکلی را امری جدی و ضروری می‌دانند.

زاهددوست عنوان کرد: بعضا مسوولان کشوری اشرافی بر مسائل بومی و منطقه‌ای در استان ما ندارند لذا  بدون در نظر گرفتن تبعات موضوع، خیلی راحت و با یک بخشنامه زندگی مردم را مختل کرده و همه را درگیر این گونه  مشکلات می‌کنند.

وی با اشاره به اعتراض و تجمع مردم در رابطه با مشکلات معیشتی آنان، گفت: تجمع آرام و بدون حاشیه برای مطالبه حقوق خود از مسوولین را حق مسلم مردم می‌دانم و به حمدلله مردم ما دارای رشد فکری و بلوغ سیاسی هستند و این تجمع بدون کمترین حاشیه‌ای صرفا برای مطالبه حق خود و درد دل با مسوولان و بدون حتی یک شعار زننده علیه دولت یا حتی یک مسوول انجام شد.

امام جمعه دلوار ادامه داد: خوشبختانه بخشدار دلوار و فرماندار شهرستان تنگستان در دو نوبت برای شنیدن مشکلات در میان مردم آمدند که جای تقدیر و تشکر دارد هر چند که متاسفانه برخی افراد با سوءاستفاده  از این اجتماع آرام مردمی، اقدام به بستن حسینیه‌ها و تعطیلی مجالس قرآن و جلسات وعظ و سخنرانی در آن شب کردند که یک اقدام بسیار نادرست و عاری از منطق بود.

وی افزود: پیوند‌زدن مشکلات اجتماعی و اقتصادی با مسائل دینی و مذهبی خواست دشمن است و هیچ‌گونه توجیهی ندارد و بنده ضمن اینکه در مشکلات و حتی در همین تجمع همواره در کنار مردم بوده‌ام اما به خاطر این اتفاق تلخ فرهنگی از مسببان آن گله‌مند هستم.

امام جمعه دلوار عنوان کرد: بانیانی که کلیددار حسینیه‌ها هستند نباید تحت تاثیر یک تجمع و یا یک تماس تلفنی تصمیم به تعطیلی مجالس قرآن و دعا می‌گرفتند و مردم را از فیض مجالس قرآن، دعا و وعظ و سخنرانی محروم می‌کردند و در دفعات آینده در هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهم برخی افراد با جلسات دینی و مذهبی این‌گونه برخورد کنند.

وی با دعوت از خیرین و افراد نوع‌دوست برای مشارکت در جشن گلریزان جهت کمک به زندانیان جرایم غیرعمد، گفت: برخی افراد آبرومند ممکن است بر اثر یک اتفاق ناخواسته و به دلیل برخی مشکلات به زندان بیافتند و خانواده‌های آنان در معرض فقر و آسیب‌های اجتماعی قرار گیرد، لذا خیرین و افراد نوعدوست برای کمک به خانواده‌های آن‌ها و افراد مستحق همکاری لازم را با ستاد دیه داشته باشند .

قبلی «
بعدی »