ترامپ رئیس اف.بی.آی را اخراج کرد

  • توسط
  • اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

در بیانیه‌ای که از سوی کاخ‌ سفید منتشر شد، آمده است، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، بر اساس توصیه آشکار جیمز سشنز، وزیر دادگستری و رود روزنتن، معاون وزارت دادگستری، تصمیم به اخراج جیمز کومی، رئیس اف.بی.آی گرفته است.

در اطلاعیه کاخ‌سفید به نقل از دونالد ترامپ آمده است: اف.بی.آی. یکی از مهم‌ترین و محترم‌ترین نهادهای ایالت متحده است و امروز برای این نهاد که همچون گوهری در میان نهادهای امنیتی و انتظامی ماست آغازی نو خواهد بود.

به پیوست اطلاعیه کاخ‌ سفید نامه اخراج جیمز کومی و دو نامه دیگر که یکی به امضای جف سشنز، وزیر دادگستری و دیگری از سوی رود روزنتن، معاون وزیر دادگستری نوشته شده، دیده می‌شود.

ترامپ در این حکم اخراج صریحا نوشت: من این نامه‌ها که ضمیمه است را از سوی وزیر دادگستری و معاونش دریافت کردم که در آن توصیه به اخراج شما شده است. من به توصیه آنها توجه کردم و بدین وسیله به شما اطلاع می‌دهم که دوران مدیریت‌تان به پایان رسیده و شما از همین لحظه اخراجید. با وجود این که شما در سه مورد به طور جداگانه مرا مطلع کردید که اف.بی.آی در حال تحقیق از من نیست اما من به این نتیجه رسیدم که نظر وزیر دادگستری راجع به این که شما مدیر شایسته‌ای برای هدایت اف.بی.آی نیستید، درست است.

جیمز کومی که در هفته‌های گذشته بارها برای پاسخگویی به کنگره آمریکا رفته بود، ماه گذشته به سناتورها گفته بود، اف.بی.آی. در حال تحقیق بروی تلاش دولت روسیه برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است.

کومی به کنگره گفته بود: این تحقیقات شامل بررسی ماهیت هر رابطه‌ای میان افراد مرتبط با ستاد ترامپ و دولت روسیه می‌شود.

رئیس اف‌.بی‌.آی همچنین گفته بود، هر هماهنگی احتمالی میان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و اقدامات دولت روسیه در دست بررسی است.

کومی در ماه مارس گفته بود، این تحقیقات “خیلی پیچیده” است و او نمی‌تواند جدولی زمانی برای تکمیل آن ارائه کند.

او تاکید کرده بود: ما حقایق را دنبال خواهیم کرد؛ صرف‌نظر از این که ما را به کجا هدایت کنند.

شماری از سناتورها از ترامپ خواسته‌اند یک مدیر قوی را برای جایگزینی کومی انتخاب کند.

با این حال، سناتور شلدون وایتهاس که عضو کمیته قضایی است خواستار تحقیق در این باره شده است. او در بیانیه‌ای نوشت: در حالی که اف.بی.آی درحال تحقیق درباره کاخ سفید است، اخراج مدیر آن سوال‌های فوق‌العاده بزرگی پدید می‌آورد و سنا باید تا عمق قضیه برود. آمریکایی‌ها باید اطمینان داشته باشند که وزارت دادگستری نقش سنتی خود در خصوص بر پیگیری جسورانه حقایق را دنبال می کند و هر کسی که صرف‌نظر از پستش قانون را زیر پا گذاشته تحت پیگرد قرار می گیرد.

قبلی «
بعدی »