لوموند دیپلماتیک گزارش داد نگرانی ایران از همگرایی آنکارا با ریاض/ ایران، ترکیه را در سیاستگذاری منطقه‌ای همسو با آمریکا می‌داند

  • توسط
  • دی ۲۷, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

این نشریه می‌نویسد: ایران و ترکیه بعضا باوجود رقابت و اختلاف مواضع، همواره در روابط دوجانبه واقع بینانه هستند.

بر این اساس ،وقوع بهار عربی (بیداری اسلامی) تضادهای بین این دو کشور را آشکار کرد اما سرآغاز اختلاف‌ها از بحران سوریه شروع شد.

در این بین آنکارا در زمان رویکرد روابط بدون تنش با همسایگان با دمشق روابط خوبی داشت اما تلاش ‌کرد «بشار اسد» رییس جمهور سوریه را مجبور به اصلاحات نماید و از مخالفان حکومت او طرفداری نمود.

 

 

لوموند در ادامه نوشت: ایران که تمامی سیاست‌های خاورمیانه‌اش بر مبنای سوریه است، مواضع کاملا متفاوتی اتخاذ کرد و از دولت اسد حمایت کرد و متحدان خود در لبنان همچون حزب الله و دیگر شبکه‌های خود چون شیعیان عراق و دیگر شیعیان داوطلب کشورهای دیگر را برای شرکت در محاصره حلب بسیج نمود.

ادامه این یادداشت آمده است: ایران دستکم قبل از حضور روسیه در سوریه از سپتامبر ۲۰۱۵ ،مهمترین متحد اسد شد و ترکیه نیز در حال صدور مجوز به ناتو برای استقرار سامانه‌های ضد موشکی در قلمروی خود بود که به دنبال نقض قلمروی هوایی این کشور از سوی نیروی هوایی روسیه رخ داد و البته دفاعی نیز برابر موشک‌های شلیک شده از سوریه بود. اما ایران مخالف این تصمیم‌ها بود و آن‌را «یک تهدید مستقیم» بر می‌شمرد.

لوموند دیپلماتیک نوشت: دولت ایران احساس می‌کند که ترکیه سیاست مستقل خود از آمریکا را که از سال ۲۰۰۳ آغاز شد و در آن برای دخالت نظامی این کشور در عراق  تسهیلاتی ارائه نکرد فاصله گرفته و آن را رها کرده است.

 ترکیه حتی در جولای ۲۰۱۵ اجازه استفاده از پایگاه هوایی خود در اینجرلیک را برای انجام حملات هوایی علیه داعش صادر کرد.

این تصمیم با وجودی‌که کمک به مهار پیشرفت‌های داعش می‌کرد اما باعث خشم  ایران شد که بیشتر به عنوان روشی برای ترکیه برای ایجاد روابط حسنه با آمریکا لحاظ شد.

لوموند دیپلماتیک نوشته است، ایران همچنین نگران همگرایی ترکیه، عربستان سعودی و قطر در سوریه که از آغاز سال ۲۰۱۵ پدید آمد، بوده  و در آن این سه کشور در اجرای عملیات هماهنگ  و افزایش حمایت از مخالفان دولت سوریه موافقت کردند

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در برهه کودتای ترکیه با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور این کشور تلفنی به مذاکره پرداخت . روحانی در این گفت‌وگو با اشاره به دفاع مردم ترکیه از دمکراسی و دولت منتخب خود در ترکیه اظهار داشته بود:«خوشبختانه مردم ترکیه در جریان این کودتا، بلوغ سیاسی بالایی از خود نشان دادند و ثابت کردند که روش های زورمدارانه در منطقه ما جایگاهی ندارد.»

این نشریه در خاتمه نوشت: با وجود حمایت حسن روحانی از رجب طیب اردوغان در برهه کودتای نافرجام این کشور در سال گذشته ، دو کشور ایران و ترکیه در اتحاد سیاسی نوسان دارند.

 

قبلی «
بعدی »