اخبار ایران در جهان در شب گذشته: درگذشت آیت‌الله هاشمی در صدر اخبار رسانه‌های بین‌المللی/شکل‌گیری محیط امنیتی ایران در امتداد مرزهای اسرائیل-لبنان

  • توسط
  • دی ۲۰, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: درگذشت آیت‌الله هاشمی در صدر اخبار رسانه‌های بین‌المللی، شکل‌گیری محیط امنیتی ایران در امتداد مرزهای اسرائیل-لبنان، واکنش مقامات بین المللی به رحلت آیت الله هاشمی از جمله سرتیترهای اخبار ایران در جهان در خبرگزاری ها بود. مشروح این اخبار را در گزارش زیر بخوانید:

فارس:

شکل‌گیری محیط امنیتی ایران در امتداد مرزهای اسرائیل-لبنان

وبگاه آمریکایی «سایفر بریف» در تحلیلی پیرامون رویکردهای نبرد نامتقارن ایران در عرصه دریا نوشت: ایران حتی بدون داشتن ناوگان قدرتمند کلاسیک نیز به اندازه کافی اسباب دردسر در خاورمیانه است و این کار را از طریق روش‌های نامتقارن خود انجام می‌دهد.

بر این اساس، سرلشگر «محمد باقری» رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در ماه گذشته پیشنهاد ایجاد پایگاه دریایی ایران را در یمن و سوریه داد .اقدامی که بیانگر اهداف جمهوری اسلامی در منطقه است و البته واقع بینانه به نظر نمی‌رسد زیرا این کشور به طور نسبی در طرح ریزی قدرت خوداز طریق ابزارهای غیرمتعارف چون انتقال سلاح و سرمایه از طریق عوامل نیابتی موفق بوده است.

این رسانه آمریکایی در ادامه با اشاره به موارد دیگر چون آموزش نظامی شیعیان عراق و نیروهای حزب‌الله  به بحث حضور مستشاری ایران در سوریه پرداخت و عنوان داشت: تهران در حال نهادینه ساختن حضور خود در بخش‌های امنیتی سوریه است. روابط در حال شکل گیری با روسیه، استقرار شبه نظامیان عراق و حزب‌الله در این کشور و ایجاد گروه‌های شبه نظامی سوری موجب قدرت گرفتن ارتش سوریه‌ای که از کمبود نفرات زجر می‌برد شده است. این جنگجویان نه تنها موجب ثبات «بشار اسد» رییس جمهور سوریه شدند بلکه موجب نفوذ قابل توجه ایران و ایجاد اهرم فشاری در منطقه برای این کشور گشتند.

وبگاه یاد شده می‌نویسد: در هر حال ایران در حال انتقال قابلیت های بیشتری به نسبت قبل در آب‌های سوریه است. این کشور با انتقال موشک‌های ساحل به دریا و موشک‌های ضد کشتی به حزب الله محیط امنیتی منطقه در امتداد اسرائیل ،لبنان و سواحل سوریه را به طور قابل توجهی تغییر داده است.

حمله به رزمناو اسرائیلی (NS Hanit) در سال ۲۰۰۶ از سوی حزب الله به علامت یک توانایی کشنده در تهدید کشتی‌ها و زیرساخت‌های ساحلی  از  فاصله ۳۰۰ کیلومتری به دریای مدیترانه بود. از سوی دیگر حمله ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ به ناو «یو اس اس میسن» آمریکا در سواحل یمن مبین این نکته است که ایران در حال طرح ریزی چنین قابلیت‌هایی در دریای سرخ است.

در خاتمه این تحلیل آمده است: مقام‌های ایرانی صحبت از طرح‌های بزرگ  نظامی و  بکارگیری قابلیت‌های دریایی خود از طریق روش‌های غیرمتعارف را بیان می‌سازند. این تلاش‌ها در استقرار نیرو از طریق نیروهای کلاسیک دریایی آشکار خود موجب بی‌‌توجهی به توانایی‌های موجود این کشور در شکل دادن محبط دریایی در سطح منطقه از طریق روش‌های غیر متعارف شده است.

اندیشکده «اعراب حاشیه خلیج فارس در واشنگتن»  نیز چندی قبل در تحلیلی نوشت: برگزاری رزمایش دریایی مشترک ایران و عراق پیامی به  برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است.

بر اساس این گزارش، دو رزمایش مشترک نیروی دریایی ایران و عراق کمتر از یک هفته  در خلیج فارس و داخل قلمروی آبی عراق صورت گرفت.اولین مورد آن که ۱۵ دسامبر ۲۰۱۶ انجام شد و محمد (ص) داشت و دومین مورد نیز در ۱۹ دسامبر صورت گرفت.

اولین تمرین دریایی مشترک بین دو طرف در حالی صورت گرفت که هیچ کدام از کشورهای ایران و عراق کشتی‌های جنگی پیشرفته ندارند اما این تمرین‌ها پیامی حاکی از عزم ایران برای نمایش برتری خود بر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است.

«مارزن احمد» کارشناس نظامی عراق نیز در این باره گفت: «این رزمایش پیام سیاسی به اعراب خلیج فارس و نشان از این دارد که ایران در عراق راحت است.»

افرادی که به ترامپ نامه نوشتند از حمایت بسیار اندکی در ایران برخوردار هستند

وبگاه شبکه خبری «دویچه وله» در تحلیلی پیرامون رویکرد «دونالد  ترامپ» رییس جمهور منتخب آمریکا در قبال ایران و مواضع داخلی در زمینه احتمال انتخاب مجدد «حسن روحانی» رییس جمهور ایران، و البته برخی ادعاهای دیگر به تلاش‌های مخالفان خارج از کشور در اثرگذاری بر تصمیم‌های ترامپ در زمینه برجام اشاره کرد و نوشت: بسیاری از منتقدان رژیم ایران که در خارج به سر می‌برند،خواهان عدم حفظ برجام هستند.

بر این اساس، مخالفان «تغییر نظام» را به عنوان راه حل برون رفت مشکلات ایران بر می‌شمارند زیرا برای آن‌ها  سیاست آشتی جویانه حسن روحانی یک مانع است.

دویچه وله با اشاره به نامه سه هفته قبل سی ضد انقلاب به ترامپ که در آن خواهان لغو توافق اتمی و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران شده بودند، نوشت: این گروه (به اصطلاح دانشجویان و دانش آموختگان  لیبرال‌) حامیان بسیار اندکی را در داخل جامعه ایران دارند.

به نوشته دویچه وله، در ساعات اولیه انتشار نامه یاد شده، این اقدام به شدت با انتقاد مواجه و بیش از ۵ هزار توئیت در مخالفت با آن مخابره شد.

درگذشت آیت‌الله هاشمی در صدر اخبار رسانه‌های بین‌المللی

خبر درگذشت آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، در صدر اخبار رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته است.

دقائقی پس از انتشار خبر بستری شدن مرحوم رفسنجانی در بیمارستان شهدای تجریش و با انتشار خبر تأیید درگذشت ایشان توسط یکی از اعضای بیتشان در فضای مجازی، رسانه‌های بین‌المللی به سرعت این خبر را ابتدا در قالب خبر فوری منتشر کردند.

خروجی‌های عربی، فرانسوی و انگلیسی خبرگزاری فرانسه، خبرگزاری‌های مختلف عربستان از جمله العربیه و الشرق‌الاوسط، خبرگزاری الحیات لبنان، شبکه خبری بی‌بی‌سی انگلیس، خبرگزاری آناتولی ترکیه، خبرگزاری رویترز، خبرگزاری آُوشیتدپرس، شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا، شبکه خبری دویچه‌وله آلمان و بسیاری از خبرگزاری‌های دیگر، خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را اکثراً با عنوان رئیس‌جمهور اسبق ایران و بعضاً با عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، منتشر کردند.

مهر:

واکنش مقامات بین المللی به رحلت آیت الله هاشمی/تسلیت امارات وکویت

شخصیت های مختلف عربی و اسلامی با صدور پیام هایی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

«فواد معصوم» رئیس جمهور عراق روز یکشنبه ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را به «حسن روحانی» همتای ایرانی خود تسلیت گفت.

ریاست جمهوری عراق در بیانیه ای اعلام کرد که «فواد معصوم» پیام تسلیتی را برای حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ارسال و درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز شامگاه یکشنبه رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهوری اسبق ایران را تسلیت گفت.

به گزارش آناتولی، «چاوش اوغلو» در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: با نهایت تاسف خبر درگذشت آقای رفسنجانی را دریافت کردیم. از خداوند برای ایشان طلب رحمت و به مردم ایران و خانواده اش تسلیت می گوییم.

شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس دولت امارات نیز با ارسال پیامی به رئیس جمهوری ایران رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. شیخ محمد بن راشد آل مکتوم نائب رئیس دولت امارات و حاکم دبی و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی از دیگر مقامات اماراتی بودند که با ارسال پیام مشابه به دکتر حسن روحانی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

علامه «عفیف النابلسی» از علمای لبنان نیز در همین راستا پیامی را برای آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران ارسال کرد. وی در این پیام آورده است: با تمام تسلیم و خشوع در مقابل اراده الهی، خبر رحلت شیخ هاشمی رفسنجانی یکی از ارکان انقلاب اسلامی ایران را که تلاش هایش تاثیر زیادی در پیروزی انقلاب مبارک (ایران) و پیشرفت ، ثبات و درخشش آن داشت دریافت کردیم.

وی همچنین افزود: شیخ هاشمی سربازی وفادار از سربازان اسلام بود که عمر شریف خود را در حالی گذراند که با قدرت برای حضور انقلاب در عرصه معادلات منطقه ای و بین المللی تلاش می کرد.

شیخ النابلسی ادامه داد: ما در لبنان این مرد بزرگ را با فداکاری در حمایت از رزمندگان مقاومت و خدمت به مستضعفان شناختیم. درگذشت شیخ رفسنجانی ضایعه ای بزرگ برای علم و جهاد، وحدت و نیز آرمان فلسطین بود که حمایت از آن برای وی جزو مبانی ملی، اسلامی و انسانی بشمار می رفت.

امیر کویت نیز با ارسال پیامی به دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران رحلت آیت الله رفسنجانی را تسلیت گفت. شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح در این پیام درگذشت آیت الله هاشمی را تسلیت گفته است.

در همین حال شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح ولیعهد کویت نیز با ارسال پیامی مشابه به دکتر روحانی این ضایعه دردناک را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت، «شیخ جابر مبارک الحمد الصباح» نخست وزیر کویت نیز پیام مشابهی را برای رئیس جمهوری ایران ارسال کرده است.

نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق و دبیرکل حزب دعوت اسلامی نیز درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به مقام معظم رهبری تسلیت گفت. المالکی در پیام تسلیتی به حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به ایشان تسلیت گفت.

لازم به ذکراست که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و انقلاب و رهبری پس از عمری مجاهدت، دعوت حق را لبیک و دارفانی را وداع گفت.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی که عصر روز یکشنبه به علت عارضه‌ قلبی در بیمارستان شهدای تجریش بستری شده بود، در ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

باشگاه خبرنگاران جوان:

المالکی: ایرانی ها آیت الله هاشمی را فراموش نخواهند کرد

معاون رئیس جمهور و دبیرکل حزب الدعوه عراق شنبه شب در پیامی به مناسبت درگذشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به تلاش های خستگی ناپذیر وی در راه انقلاب و نظام، گفت: ملت ایران هیچگاه او را فراموش نخواهد کرد.

وی در این پیام که درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای و ملت ایران تسلیت گفته، آورده آیت الله هاشمی رفسنجانی گام ها و تلاش های بسیاری را به عمل آورد و نقش بزرگ و فعالی در مسیر انقلاب و تثبیت نظام جمهوری اسلامی و خط امام خمینی(ره)، به همراه دیگر برادران مجاهد خود داشت و در این مسیر مصیبت های زیادی را متحمل شد.

مالکی تاکید کرده است، ملت ایران هیچگاه فداکاری های این مرد را در راه میهن و پیروزی انقلاب از یاد نخواهد برد.

معاون رئیس جمهور عراق همچنین تاسف و تاثیر عمیق خود را از شنیدن خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی ابراز کرده و این ضایعه را به رهبر معظم انقلاب و ملت ایران و نیز خانواده آن فقید تسلیت گفته است.

پیش از این فواد معصوم رئیس جمهور و عمار حکیم رهبر ائتلاف ملی ، بزرگترین جریان سیاسی در عراق، پیام های تسلیت جداگانه ای به همین مناسبت خطاب به رهبری و ملت و دولت ایران صادر کرده اند.

ایرنا:

رسانه های فرانسه: آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از مردان کلیدی ایران درگذشت

تارنمای فرانسوی فیگارو به نقل از خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری رویترز نوشت: آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری پیشین و یکی از مردان کلیدی جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر امروز در سن ۸۲ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.

در گزارش این رسانه ها، آیت الله هاشمی رفسنجانی را شخصیتی توصیف کرد که همواره در مرکز طیف سیاسی قرار داشت و اعتدال و ایجاد روابط حسنه با غرب از جمله آمریکا از سیاست های وی به شمار می رفت.

بر اساس این گزارش، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری ایران در سال های ۱۹۸۹-۱۹۹۷، درب های کشور را باز و پس از هشت سال جنگ با عراق، یک برنامه بازسازی را آغاز کرد.

در این گزارش آمده است: وی یک چهره تاثیرگذار در جمهوری اسلامی به شمار می رفت و مسئولیت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشت.

به گزارش ایرنا، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و از پیشگامان انقلاب اسلامی که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان شهدای تجریش تهران بستری شده بود، ساعاتی پیش دار فانی را وداع گفت.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری در سوم شهریور سال ۱۳۱۳ در رفسنجان چشم به جهان گشود.

وی دهها سال مبارزه با رژیم شاهنشاهی، فعالیت تعیین کننده در دوران انقلاب اسلامی، عضویت در شورای انقلاب، فرماندهی کل قوا در دفاع مقدس با حکم امام، ریاست سه دوره مجلس شورای اسلامی و چهارمین رئیس جمهوری اسلامی ایران در دور دوره پیاپی بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ را در کارنامه خود داشت و به عنوان یکی از پرنفوذترین شخصیت‌ های سیاسی جمهوری اسلامی شناخته شده است.

قبلی «
بعدی »