فرماندارتنگستان:جنبش دانشجویی،جنبشی پایدارودارای بروزاست/آینده روشنی به لحاظ اقتصادی در انتظار کشور است/آیا همه کشور منوط به برجام بوده است؟/ در مقابل هر گونه بدعهدی،پاسخی قاطع از سوی نظام صادر خواهد شد

  • توسط
  • آذر ۲۱, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش تیتر اول بنه گز به نقل از پژواک تنگستان ، عادل دهدشتی ، فرماندار تنگستان در مراسم بزرگداشت روز دانشجو که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهرم برگزار گردید ، ضمن تبریک این روز به جامعه دانشجویان ، اظهار داشت : طبیعتن ۱۶ آذر ۱۳۳۲ سرآغاز شکل گیری جنبش دانشجویی با شهادت سه دانشجوی برجسته کشور و ایران اسلامی ، ( شهیدان قندچی ، شریعت رضوی و بزرگ نیاز) آغاز شد .
وی افزود : جنبش دانشجویی در طول زمان و برهه های متعدد این کشور هویدا بوده و برمبنای عدالت خواهی ، آزاد اندیشی ، قانون مداری ، استکبار ستیزی ، استبداد ستیزی ، استعمار ستیزی پایه ریزی شده ، و دانشجویان همواره به عنوان قشر پیشرو و مطالبه گر و جلودار همه مردم کشور بوده اند .
فرماندار تنگستان بیان نمود : یقینن این جنبش به فراخور سیاست های مختلف و به فراخور مقتضیاتی که در یک مقطع زمانی ایجاد شده دارای نوسان بوده و در برهه ای از زمان متبلور و پرشور و نشاط و در برهه ای دیگر در خاموشی و در زمانی دیگر با حداکثر روحیه مطالبه گری و آزاد اندیشی و در زمانی در فضای رخوت و سکون ظاهر شده است ، ولیکن خداوند متعال را شاکریم که با تمام این اوضاع و احوال همچنان جنبش دانشجویی ، جنبشی پایدار و دارای بروز است که نمونه بارز آن جمع حاضر شما دانشجویان محترم هستید .
نماینده عالی دولت در تنگستان اظهار کرد : جای بسی خوشحالی و شادمانی است که پس از ایامی که فضای دانشگاه ها با سکون و رخوت مطلق روبرو بود ، در این سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید ، به ادعا می توان گفت در یک فضایی حداقلی توانسته ایم فضای شور و نشاط و بازیگری و نقش آفرینی دانشجویان را فراهم نماییم که از این بابت بر مرد تدبیر درود می فرستیم .
وی گفت : در ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید ، کشور به لحاظ اقتصادی با وضعیتی روبرو بود که به گواه آمارها و شاخص ها ، نرخ رشد اقتصادی که شاخص بسیار مهمی در علم اقتصاد می باشد ، برابر با عدد منفی شش و هشت دهم درصد و تورم بالای چهل درصد بود و عملن کشور در حالت ورشکستگی بود .
دهدشتی در ادامه افزود : در چنین وضعیتی کشور به دولت تدبیر و امید واگذار گردید و در حال حاضر که آمار و ارقام را بررسی می کنیم ، شاخص های اقتصادی گواه این موضوع است که آینده روشنی به لحاظ اقتصادی در انتظار کشور است .
فرماندار تنگستان خاطرنشان کرد : بنده نیز به عنوان نماینده عالی دولت می پذیرم که آن چیزی که در خور مردم و در شان مردم و شایسته ایشان باشد ، نتوانسته ایم به شکل ایده آل و حتی به شکل مطلوبی به مردم ارائه دهیم ، و هنوز هم ما شاهد مشکلاتی از قبیل اشتغال ، فاصله طبقاتی میان دهک های مختلف جامعه هستیم که یقینن باید کاری جهاد گونه و تلاشی مضاعف صورت گیرد تا بتوانیم این مسائل را به سمت و سوی حل و فصل شدن سوق دهیم .
وی در همین رابطه افزود : از جمله سیاست هایی که در این خصوص می بایست اجرایی و عملیاتی شود و از منویات موکد مقام معظم رهبری است ، سیاست های اقتصاد مقاومتی می باشد .
دهدشتی گفت : به واسطه نوع نگاه و ایدئولوژی که انقلاب اسلامی داشته ، طبیعتن در مقاطع مختلفی با برخی از کشورهای دنیا دچار چالش شده که همچنان نیز ادامه دارد و خیلی از ابرقدرتها و کسانی که قدرت های هژمونی دارند ، بر نمی تابند که کشوری در خاورمیانه ادعای استقلال و خودکفایی نماید و سیاستهای اسلامی – ایرانی خود را به منصه ظهور نهد و چالشهای متعددی را در مقطعی از زمان با جنگ تحمیلی و در مقطعی دیگر با تحریم های ظالمانه بوجود می آورند .
فرماندار تنگستان با اشاره به اینکه اگر می خواهیم حرف خود را به دنیا ارائه نماییم ، اظهارداشت : باید گاهی از شعار فاصله بگیریم و راهکار ارائه دهیم ، استراتژی و برنامه داشته باشیم که یکی از آن برنامه ها اقتصاد مقاومتی است که در مقاطعی مثل سالیان اخیر که مورد تحریم های ظالمانه و ناروا و اجماع حداکثری بین المللی قرار می گیریم ، کشور به لحاظ اقتصادی تا این حد شکننده نشود که این خود تجربه ای بود تا در مقاطع بعدی که قرار است حرف خود را در دنیا به کرسی نشانیم ، پیش از همه باید کشوری داشته باشیم که در عرصه داخلی از همه شقوق آن ، از جمله : اقتصاد –فرهنگ – سیاست – اجتماعی – محیط زیست ، دارای توسعه ای متوازن و پایدار باشیم .
این مقام مسئول خاطرنشان کرد : در شرایط کنونی ، به ضرس قاطع می توان ادعا نمود که بحمدالله کشور در مسیر عقلانیت ، قانون مداری و جلوگیری از قانون گریزی و در چارچوب سند چشم انداز تحول قرار گفته است که البته در این مسیر با مشکلات و چالشهای فراوانی نیز روبرو هستیم .
وی بیان داشت : از جمله چالشهایی که دولت از ابتدای فعالیت خود با آن مواجه بود ، اجماع ناروای بین المللی بود که علیه این کشور ایجاد شده بود که اگر بر مبنای واقعیت و در وادی عمل صحبت نماییم ، به یقین می توان گفت : در بسیاری از بخشهای این کشور اثرات این تحریم ها و اجماع ظالمانه هویدا بود .

عادل دهدشتی اظهارکرد : یکی از اولویت های سیاست خارجه دولت تدبیر و امید و اولویتی که نظام به جمع بندی در این حوزه رسیده بود، ، تصمیمی مبنی بر مذاکره با کشورهای ۱+۵ است و اینکه بگوییم ۱+۵ در دنیا وجود ندارد ، در میدان عمل نشان داده شده که وجود دارد و اگر بدنبال این هستیم که این کشورها و اثرات آنان را کمرنگ نماییم باید در بعد داخلی قوی ظاهر شویم .
فرماندار تنگستان در ادامه خاطرنشان کرد :اگر بخواهم در مقام یک دانشجو با شما دانشجویان عزیز سخن بگویم می بینیم که در میدان عمل شاهد ضعفهای بسیاری هستیم و بسیاری از ضعف ها و نقصان ها در خود ماست و در اینکه فاصله بین حرف ، شعار و دستورات تا عمل بسیار زیاد است و باید اینها را از بین ببریم ، و بعد ادعا نماییم و به سمت و سویی برویم که بگوییم به دنیای پیرامون خود هیچ کاری نداشته و نداریم که همین گفته نیز ادعایی پذیرفتنی نیست .
وی ادامه داد : سیاست مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران ، تعامل ، مذاکره و ارتباط با دنیای پیرامون اما بر مبنای حفظ اصول ، چارچوب ها و اقتدار نظام است .
نماینده عالی دولت در شهرستان تنگستان اضافه نمود : در طی این سی و اندی سال پس از انقلاب اسلامی همواره در تمامی مقاطع تصمیماتی که گرفته شده است بر مبنای همین اصول است ، چرا که کشور دارای یک سری اصول است و در اصول همه ما دارای وحدت هستیم ، دولت ها در حال آمد و شد هستند ، اما اصول ثابت این کشور ، حفظ نظام ، حفظ این آب و خاک و تبعیت از رهبری است که در همه دوران ها این چنین بوده است ولی طبیعتن در تاکتیک ها ، استراتژی ها و برنامه ها اختلاف نظرهایی وجود دارد .

دهدشتی خاطر نشان کرد : در سیاست خارجی و مذاکرات ، بنده و همه انسانهای منصف می پذیرند که اگر بستر برد و باخت وجود داشته باشد ، نتیجه ای حاصل نخواهد شد و زمانی مذاکره ای به نتیجه خواهد رسید که در قبال اعطاء امتیازاتی ، یک مجموعه امتیازاتی نیز به دست آید و اصولی برای برجام و مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ تعریف شده بود که آن اصول می بایست ثابت می ماند ، ولیکن یقنن در مذاکرات امتیازاتی به طرف مقابل داده شده است .

وی با اشاره به فرمایشات و منویات مختلف مقام معظم رهبری در خصوص برجام ، اظهار داشت : شما در هیچ جایی نمی بینید که ایشان نسبت به تیم مذاکره کننده و دولت اظهار بی اعتمادی یا بی اعتقادی نموده باشند و همه خطاب رهبری به سمت طرف مقابل و بدعهدی های آمریکاست .

فرماندار تنگستان گفت : مذاکراتی صورت گرفته و در قالبی مکتوب تحت عنوان برجام تدوین شده که قطع و یقین اگر ما وحدت و انسجام نداشته باشیم ، از دستاوردهایی که در برجام نهفته است نمی توانیم استفاده نماییم.

این مقام مسئول افزود : یقینن کسی مدعی نیست که برجام خالی از اشکال است ، ولی آیا همه کشور منوط به برجام بوده است ؟ بی شک این نگاه منصفانه ای نیست .

دهدشتی ابراز داشت : دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ عنان دستگاه اجرایی کشور را بر عهده گرفته است و آیا ما از سال ۹۲ تا کنون شاهد کاهش نرخ تورم ، مثبت شدن نرخ اقتصادی ، افزایش فروش نفت و طرح تحول سلامت نبوده ایم .

فرماندار تنگستان ادامه داد : گاهی گفته می شود که هنوز ما با ایده آل ها فاصله داریم که این موضوع را بنده نیز می پذیرم که با فضای مطلوب فاصله داریم ، اما باید دید که کشور در چه وضعیتی بوده و حال وضعیت آن چگونه است و با لحاظ نمودن همه این موارد می بایست اظهارنظر منصفانه ای نمود .

دهدشتی گفت : یکی از اثرات برجام را در اجلاس اپک شاهد بودیم که فروش نفت و صادرات نفت این کشور که در گذشته به چه وضعیتی می بایست نفت را می فروختیم و برگشت این پول ها و دلارهای حاصله از فروش نفت با چه مشقت ها و دشواری هایی همراه بود ، امروز با افتخار می توانیم اعلام کنیم که روزانه دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفت صادرات نفت داریم و در اجلاس اخیر اپک حرف خود را به کرسی نشاندیم که ایران نه تنها کاهش تولید نفت نخواهد داشت بلکه افزایش تولید دارد که این مورد تنها یکی از اثرات مسلم مذاکره با دنیای پیرامون بوده است .

نماینده عالی دولت تدبیرو امید در شهرستان تنگستان اظهار کرد : اینکه تمام دنیا با ایران اسلامی دشمنی داشته باشد ، طبیعتن این از استراتژیهای این کشور نیست و نخواهد بود و با تمامی کشورها به استثناء آن کشورهایی که در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به تبعیت از رهبری نظام ، از ابتدا خط قرمز نظام بوده اند ، ارتباط و تعامل خواهیم داشت .

وی افزود : ما با همه کشورهای ۱+۵ دشمن نیستم و همه اینها نباید به چشم یک دشمن نگریسته شوند و باید مذاکره نمود و تعامل صورت گیرد ولی در عین حال اقتدار و صلابت خود را نیز حفظ و مصون داشت .

فرماندار تنگستان با اشاره به اینکه اگر بنا باشد در روند مذاکرات و برجام از سوی هر یک از طرف های مقابل خلافی شکل گیرد و بدعهدی شود و اصول و چارچوب های برجام را نقض نماید ، اظهار داشت : به برکت رهبری نظام و اقتدار نیروهای مسلح ، آن گونه که در مقاطع گذشته نشان داده ایم ، منبعد نیز ، در مقابل هر گونه بدعهدی که صورت گیرد ، پاسخی قاطع و محکم از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران صادر خواهد شد که نمونه آن را می توان ، جلسه هیئت نظارت بر برجام که با حضور سران قوا و نمایندگان دستگاه های موثر در برجام به منظور بررسی پاسخ های متقابل در خصوص بدعهدی های صورت گرفته در برجام ، اشاره نمود .

در ادامه فرماندار تنگستان به سئوالات مطرح شده از سوی نمایندگان اقشار مختلف دانشجویی ، پاسخ داد .

قبلی «
بعدی »