از نظر بیکاری استان ۲۶ کشور معرفی شدیم+جدول

  • توسط
  • مهر ۲۳, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

تیتراول: بوشهر جزو استان هایی معرفی شده که کمترین نرخ بیکاری را دارد. این را مرکز آمار ایران در گزارش اخیرش که مربوط به آمارگیری نیروی کار در اولین فصل سال (بهار) می باشد، اعلام کرده است.

به گزارش  تیتر اول به نقل از«خلیج فارس»؛ مرکز آمار ایران گزارش های فصلی از نرخ بیکاری و اشتغال منتشر می کند که به تازگی گزارش فصل بهار ۹۵ را منتشر کرده است.

براساس این آمار، نرخ بیکاری بوشهر در میان استان های تک رقمی قرار گرفته، طوری که این شاخص ۸٫۶ درصد اعلام گردیده است.

این در شرایطی می باشد که نرخ بیکاری کشور طی بهار ۹۵ نسبت به مدت مشابه پارسال ۲ درصد افزایش نشان می دهد. (۱۲٫۲ درصد)

اما در عوض نرخ بیکاری بوشهر نسبت به بهار ۹۴ یک درصد کمتر نشان داده شده است. ( آن زمان ۹٫۶ درصد عنوان گردید)

از طرفی، این گزارش نمایانگر آن می باشد که بوشهر مشترکا با خراسان شمالی با نرخ بیکاری ۸٫۶ درصد، در رتبه استان ۲۷ کشور از این نظر قرار گرفته است.

جلوتر از بوشهر نیز چهار استان آذربایجان شرفی (۶٫۳ درصد)، خراسان جنوبی (۷٫۳درصد)، مرکزی (۷٫۵ درصد) و زنجان (۸٫۴ درصد) قرار دارند.

البته در شرایطی نرخ بیکاری بوشهر در سه ماهه نخست سال جزو استان های مناسب گزارش شده که کارشناسان عقیده دارند نرخ دقیق تر بیکاری در گزارش پایان سال (فصل زمستان) قابل ارزیابی است.

در گزارش مرکز آمار از نرخ بیکاری زمستان ۹۴، بوشهر با ۹ درصد، در میان استان های تک رقمی قرار گرفت که از میانگین کشوری (۱۱٫۸ درصد) هم بیکاری اش کمتر بود.

محاسبه افراد شاغل براساس یک ساعت کار در هفته

آمارهای منتشر شده در این خصوص همواره محل مناقشه برخی کارشناسان بوده، خصوصا به دلیل نوع محاسبه افراد شاغل و بیکار که عملا باعث می شود آمارها با واقعیت های جامعه تناسب نداشته باشد.

براساس تعریف مرکز آمار ایران که از دولت قبل تغییر داده شد و هنوز هم اصلاح نگردیده، حداقل یک ساعت کار ذدر هفته ملاک اشتغال محسوب می شود یا افرادی که بنابه دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده باشند، شاغل محسوب می شوند.

هر چند عنوان می گردد حداقل یک ساعت کار، یک تعریف بین المللی می باشد، ولی این رویه با شرایط بازار کار در ایران و درآمدزایی افراد متناسب نیست. برهمین اساس کارشناسان انتظار داشتند نسبت به اصلاح تعریف شاغل تغییراتی ایجاد شود، ولی این روند در سرشماری امسال نفوس و مسکن هم ادامه یافته است.

نرخ بیکاری واقعی نیست

یک مقام مسئول کارگری هم ابراز عقیده کرد: در حال حاضر آنچه که درباره نرخ بیکاری عنوان می‌شود با نرخ بیکاری واقعی تفاوت دارد و تعداد بیکاران بیش از آن چیزی است که مسئولان اعلام می‌کنند.

رحمت اله پورموسی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نمی‌توان کسی را که یک ساعت در هفته کار می‌کند شاغل نامید، حتی اگر از شاخص‌های سازمان جهانی کار در این زمینه استفاده شده باشد؛ چون شاخص‌هایی که ILO تعریف کرده متناسب با شرایط زندگی نیروهای کار در کشورهای دیگر است و ما هیچگونه سنخیتی با ملاک‌های مورد نظر سازمان جهانی کار نداریم.

پورموسی در ادامه حفظ اشتغال موجود را مهمتر از توسعه بنگاههای اقتصادی دانست و افزود: اگرچه ایجاد شغل و حفظ اشتغال لازم و ملزوم همدیگر هستند ولی به حفظ اشتغال موجود بیشتر نیاز داریم، از این رو سیاستها و برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که کارخانه‌ها و بنگاههای تولیدی بیش از پیش تقویت شوند تا فرصتهای شغلی اندکی هم که در اختیار داریم از بین نرود.

مشاور کانون عالی شورای اسلامی کار خراسان رضوی عدم نقدینگی را بخشی از مشکلات بنگاهها دانست و گفت: در حال حاضر واردات بی رویه، قاچاق کالا و تعرفه به چالش پیش روی تولید تبدیل شده و دولت باید با این مساله مقابله جدی داشته باشد.

قبلی «
بعدی »