جزئیاتی جدید از راه‌اندازی ۲ نیروگاه اتمی در بوشهر/ روس‌ها میگویند متضرر شدیم!

  • توسط
  • شهریور ۱۷, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

تیتر اول : سخنگوی سازمان انرژی اتمی از حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و سرگئی کرینکو، مدیر شرکت روس اتم در مراسم ساخت دو نیروگاه اتمی جدید در بوشهر در روز شنبه آینده ۲۰ شهریور خبر داد و جزئیات راه‌اندازی این نیروگاه‌ها را تشریح کرد.

به گزارش تیتر اول به نقل از «خلیج فارس»؛ بهروز کمالوندی درباره جزئیات احداث دو نیروگاه اتمی جدید در بوشهر و این‌که عنوان شده این موضوع بنا بر قرارداد به‌جای مانده از سال ۱۳۷۱ بین ایران و روسیه اجرا می‌شود، اظهار کرد: ما یک موافقت‌نامه همکاری بین دو کشور و یک پروتکل داریم. موافقت‌نامه یک قرارداد کلی بین کشورها با اجازه مجلس است که به ما اجازه همکاری با روسیه را می‌دهد، اما یک پروتکلی به آن ملحق شده که دولت‌ها در آن زمان – فکر می‌کنم در همان سال ۱۳۷۱ – بر این اساس خواستار همکاری با یکدیگر شده‌اند.

وی در گفتگو با تابناک افزود: چیزی که اکنون در حال انجام آنی هستیم، یعنی ساخت ۲ نیروگاه جدید، الحاقیه‌ای است به آن پروتکل که خود پروتکل هم به آن وصل است؛ یعنی موافقت‌نامه همکاری را تنه فرض کنید، پروتکل را شاخه و آن چیزی را که امروز با عنوان ساخت نیروگاه اتمی دنبال می‌کنیم، به‌عنوان میوه این درخت و شاخه بدانید.

یادداشت تفاهم جدیدی با روس‌ها امضا کردیم

معاون حقوقی و امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی با بیان این‌که همه مذاکرات پروتکل مذکور در دوره قبل انجام شده است، تصریح کرد: در دولت جدید، ما خواستار اصلاح این پروتکل از جمله در تولید مشترک سوخت شدیم و در کنار این پروتکل یک یادداشت تفاهمی با روس‌ها امضا کردیم که آن‌ها با ما در این زمینه همکاری کنند. البته طرف روس این همکاری را منوط به برداشته‌شدن موانع بین‌المللی کرد که خوشبختانه قطعنامه‌های بین‌المللی با امضای برجام از جمله قطعنامه ۱۹۳۷ برداشته شد

چرا ۱۰ نیروگاه را به ۲ نیروگاه تقلیل دادیم؟

وی ادامه داد: نه‌تنها قطعنامه‌هایی که علیه ما صادر شده بود، لغو شد، بلکه در خود برجام هم در پاراگراف ۵۹ زمینه همکاری با ایران در زمینه تولید سوخت فراهم شده، یعنی کشورهای طرف مقابل ملزم شده‌اند که در زمینه تولید سوخت با جمهوری اسلامی ایران همکاری کنند. ما پس از آن قراردادی که برای ۱۰ نیروگاه بسته شده بود را به ۲ نیروگاه تقلیل دادیم، هدف‌مان هم این بود که اگر در زمینه تولید سوخت به نتیجه رسیدیم، در مورد مابقی نیروگاه‌ها هم تصمیم بگیریم.

کمالوندی با بیان این‌که در پروسه تولید سوخت قرار است سوختی تولید شود که برای این نوع نیروگاه‌ها کاربرد دارد، گفت: با تحقق این شرایط به نفع ماست که پس از رسیدن به پروسه تولید سوخت، ۶ یا ۷ نیروگاه دیگر از این مدل داشته باشیم. در حقیقت این‌ها را به نوعی وابسته به یکدیگر کرده و گروی هم نگه داشته‌ایم.

دلایل دیرکرد در راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر

وی در پاسخ به این‌که با وجود بدعهدی‌های روس‌ها در جریان ساخت نیروگاه اتمی بوشهر، چه ساز و کاری در ساخت نیروگاه‌های جدید در نظر گرفته شده تا بار دیگر شاهد این نوع رفتار نباشیم و در موعد مقرر بتوانیم از ۲ نیروگاه مذکور بهره‌برداری کنیم، یادآور شد: من هم تا سه سال پیش و قبل از این‌که به سازمان انرژی اتمی بیایم، تصورم شبیه شما بود و فکر می‌کردم عامل تأخیرها در ساخت نیروگاه بوشهر روس‌ها هستند. این همه واقعیت نیست، چون بخشی از تأخیرها به‌دلیل بدقولی روس‌ها بود.

معاون روابط راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی افزود: اگر بخواهیم حقیقت مطلب را بگوییم، شاید در ۲۰ درصد تأخیرها در ساخت نیروگاه بوشهر مقصر روس‌ها بودند و در ۸۰ درصد تأخیرها عوامل دیگری دخیل بود. مثلا ما در زمان عقد قرارداد با روسیه برای تکمیل نیروگاه بوشهر اصرار کردیم که بر همان مبنایی که آلمانی‌ها پایه این نیروگاه را گذاشته‌اند کار پیش برود و با همان تکنولوژی ساخته شود که این هماهنگ‌شدن این دو تکنولوژی متفاوت خودش زمان‌بر بود.

نیروگاه بوشهر، مزایای نیروگاه‌های اتمی غربی و روسی را دارد

وی عنوان کرد: البته اگر ما کار را با تکنولوژی روس‌ها پیش می‌بردیم، قطعا زمان کمتری برای ساخت نیروگاه بوشهر صرف می‌شد و هزینه‌های به مراتب کمتری هم می‌پرداختیم؛ اما ما پذیرفتیم وارد پروسه زمان بر بشویم. البته این اصرار ما بر ادامه ساخت نیروگاه بر مبنای تکنولوژی قبلی کار خوبی بود، چون الان ما نیروگاهی داریم که تمام محاسن نیروگاه‌های غربی و روسی را دارد؛ اما با هر دوی آن‌ها نیز متفاوت است و ضررهای هیچ یک از آن‌ها را ندارد.

کمالوندی گفت: مثلا در ساخت گنبد نیروگاه اتمی بوشهر، فولادی به ضخامت ۱۵ سانت و ۱.۵ متر بتن استفاده شده که اگر هواپیما هم از بیرون به آن برخورد کند، اثری نخواهد داشت؛ این مربوط به نیروگاه‌های غربی است و در نیروگاه‌های روسی چنین نیست که ما اصرار کردیم این جزء نیروگاه باشد. یا مثلا در مدارهای خنک‌کننده از تکنولوژی روسیه استفاده کردیم که از تکنولوژی غربی بهتر است؛ یعنی آمدیم یک نیروگاه بهتری به دست آوردیم، اما زمان طولانی صرف کردیم.

روس‌ها می‌گویند در ساخت نیروگاه بوشهر متضرر شده‌اند!

وی با اشاره به این‌که بارها از روس‌ها شنیده‌ام که می‌گویند در ساخت نیروگاه بوشهر نه‌تنها استفاده‌ای نکرده که ضرر هم کرده‌اند، تأکید نمود: آن‌ها می‌گویند با عدد و رقم حاضریم ثابت کنیم که در ساخت نیروگاه بوشهر ضرر کرده‌ایم که ما به راست و دروغش کاری نداریم، اما قیمت ساخت نیروگاه بوشهر یک چهارم قیمت امروز برای ساخت یک نیروگاه تمام شد. ما الان نیروگاهی داریم که با یک قیمت خوب به دست‌مان رسیده؛ حالا درست است که این پروسه ساخت طولانی شد، اما این طولانی‌شدن دلایل مختلفی داشت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: در زمان راه‌اندازی نیروگاه بوشهر ما تحت فشار سیاسی شدیدی بودیم و خیلی‌ها در دنیا اصرار داشتند که این نیروگاه راه‌اندازی نشود و لذا روس‌ها یک تصمیم سیاسی برای راه‌اندازی این نیروگاه گرفتند؛ یعنی آن‌ها می‌گویند در ساخت نیروگاه ما ضرر کردیم و ما در مقابل می‌گوییم که شما تأخیر کردید.

هر نیروگاه اتمی باعث صرفه‌جویی ۱۱ میلیون بشکه نفت می‌شود

وی درباره مزایای راه‌اندازی نیروگاه های اتمی جدید نیز گفت: هر نیروگاه اتمی جدیدی که راه‌اندازی می‌شود حدود ۱۱ میلیون بشکه نفت در سال برای ما صرفه‌جویی دارد. اگر ۱۱ میلیون بشکه را ضرب در عدد ۵۰ دلار بکنید، رقمی معادل ۵۵۰ میلیون دلار در سال خواهد شد که اگر به روز آن را محاسبه کنیم، با ایجاد هر نیروگاه اتمی تقریبا روزی یک و نیم میلیون دلار صرفه‌جویی در نفت برای ما ایجاد خواهد شد.

کمالوندی ادامه داد: کشور ما آنقدر هم آب ندارد که بخواهد از طریق آن، برق مورد نیاز خود را تولید کند. یعنی یک ضرر از طریق مصرف سوخت نفت و هزینه آب باید متحمل شویم و ضرر دیگر هم از حیث مسائل زیست محیطی خواهد بود؛ چراکه هر نیروگاه با مصرف سوخت فسیلی حدود ۷ میلیون تن آلودگی در سال ایجاد می‌کند.

مزایای نیروگاه‌های اتمی در مقابل نیروگاه‌های فسیلی

وی توضیح داد: البته ما از حیث هزینه اولیه برای راه‌اندازی یک نیروگاه اتمی، یک هزینه ۴ تا ۵ برابری در قیاس با راه‌اندازی یک نیروگاه با سوخت فسیلی داریم، اما چون نیروگاه‌های فسیلی عمرشان کم و هزینه‌هایشان زیاد است، به لحاظ اقتصادی در بلند مدت صرفه با نیروگاه‌های اتمی است.

معاون حقوقی و امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: اگر مبنا را بر ۵۰ دلار بگیریم، باید در سال رقمی معادل ۶۰۰ میلیون دلار نفت مصرف کنیم تا بتوانیم برق تولید کنیم، در حالی که ما اینجا ۶۰ میلیون دلار هزینه می‌کنیم. این کجا و آن کجا؟ حالا فرض کنید روزی خودمان بتوانیم بسازیم، یعنی مواد اولیه، تجهیزات مورد نیاز، نیروی انسانی و متخصصات همه ایرانی باشد، چقدر هزینه‌ها پایین‌تر می‌آید.

 ۸ تا ۱۲ درصد برق کشور باید از نیروگاه‌های اتمی تأمین شود

وی با بیان این‌که چند مدل در دنیا وجود دارد که پس از بررسی‌های لازم نشان می‌دهد چه میزان از انرژی و برق مورد نیاز شما باید هسته‌ای باشد و مابقی باید از راه‌های دیگر تأمین شود، ادامه داد: ممکن است برای کشوری که اصلا گاز ندارد بگوید ۳۰ درصد برق باید از طریق نیروگاه‌های اتمی تأمین شود و به کشوری که گاز دارد مثلا بگوید ۱۰ درصد. بر مبنای این مدل‌ها که ما پیاده کرده‌ایم؛ چیزی حدود ۸ تا ۱۰ درصد برق مورد نیاز ما باید از طریق نیروگاه‌های اتمی تأمین شود.

 ۱.۵درصد برق کشور اتمی است

کمالوندی در پاسخ به این‌که هم اکنون چه میزان از برق مورد نیاز کشور از طریق نیروگاه‌های اتمی ما تولید می‌شود، اظهار کرد: حدود یک هزار مگاوات از برق تولیدی ما که چیزی بیشتر از یک درصد تا یک و نیم درصد می‌شود، اتمی است، چون ما حدود ۷۵ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق مان است.

وی با اشاره به این‌که کارشناسان معتقدند تا سال ۲۰۵۰ در بهترین حالت ۱۶ درصد انرژی دنیا از راه سوخت‌های فسیلی، انرژی خورشید، باد و آب می‌تواند تأمین شود، گفت: این هم در شرایطی است که هزینه‌های ناشی از آلودگی‌های این نوع انرژی‌ها را هم بپردازیم؛ مثلا الان آلودگی تولید انرژی از طریق سلول‌های خورشیدی و باد هم آلودگی‌ها خاص خود را دارد نظیر تغییر اکو سیستم و … .

از سال ۲۰۵۰ انرژی دنیا از راه هم‌جوشی و گداخت تأمین می‌شود

معاون روابط راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر این‌که در این گیر و دار مشکلات مربوط به تأمین انرژی دو راه باقی است، یادآوری کرد: راه اول و فعلی، تأمین انرژی از طریق انرژی اتمی است و اصلا هیچ تردیدی در آن نیست، منتهی از ۲۰۵۰ این موضوع هم جای خود را به هم جوشی و گداخت می‌دهد. خیلی جالب است که در این پروسه با چند گرم مواد می‌خواهند به تأمین تولید انرژی یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برسند که آن را هم از آب‌های اقیانوس می‌گیرند. این موضوع در همین همایش اخیر که از جمهوری اسلامی ایران هم دعوت شده بود، مطرح شد.

وی اظهار کرد: دنبال‌کنندگان این پروژه می‌خواهند زمانی آن را جدی مطرح کنند که از حیث زمان و اقتصادی بودن قطعی باشد که البته مطمئن هم هستند که می‌شود. آن‌ها معتقدند که میلیون‌ها سال نیاز بشر به انرژی در آب‌های اقیانوس است که وقتی آن‌را شنیدم به یاد این حدیث امیرالمومنین علی‌(ع) افتادم که می‌فرمایند: « ای مردم اگر من بخواهم از آب فرات برای شما نور درمی‌آورم» که معلوم است حضرت با توجه به علم لدنی که داشته‌اند ایشان این خواص را می‌دانسته‌اند که از آب می‌شود تولید انرژی و نور کرد.

حضور جهانگیری و کرینکو در مراسم احداث دو نیروگاه اتمی جدید

کمالوندی از حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم احداث دو نیروگاه اتمی جدید در بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: در این مراسم همچنین سرگئی کرینکو، مدیر شرکت روس اتم و همتای رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز حضور خواهند داشت.

قبلی «
بعدی »