۹۵ درصد پارک‌های بازی استان مجوز دارند/ جمع آوری ضربتی طلاهای خارجی از بازار بوشهر

  • توسط
  • مرداد ۳۱, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

thتیتر اول : مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان می گوید: بوشهر به قطب آزمایشگاه استاندارد در کشور مبدل شده، طوری که ۹۵ درصد آزمون کالاها در استان صورت می گیرد و نیاز تجار به مناطق دیگر مرتفع شده است.

به گزارش تیتر اول به نقل از «خلیج فارس»؛ محمدرحیم بهره مند در نشستی خبری ادامه داد: ۴۷ آزمایشگاه در استان فعال می باشد که در نظر است این آزمایشگاهها به سمت گرفتن استانداردهای بین المللی هدایت شوند تا قابلیت خدمات در سطح بین المللی را داشته باشند.

بهره مند بیان کرد: همچنین هفت شرکت بازرسی در سطح ملی در استان بوشهر فعال است که دو شرکت بزودی بین المللی خواهند شد.

به گفته وی، بوشهر اولین آزمایشگاه کشوری شناخت ژنتیک مواد را راه اندازی کرده و براین اساس محصولات وارداتی نظیر برنج از مرحله تست اصالت کالا عبور می کنند.

وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه سموم باقی مانده در مواد نیز در بوشهر راه اندازی شده گفت: با ورود دستگاههای جدید به این آزمایشگاه، آزمون سم در آن به ۱۳۰ نوع می رسد .

به گفته وی، خودکفایی بالای ۹۰ درصدی استان در آزمون کالاها ضمن اینکه تجار را به ترخیص کالاها در استان ترغیب کرده، باعث شده بخش عمده آزمایشگاههای استاندارد در بندرعباس نیز در اختیار بوشهری ها باشد که با اتکا به تجربیات شان در استان، در سالهای اخیر شعبی را در استان همسایه راه اندازی کنند.

بهره مند در پاسخ به سوالی درباره نظارت بر عملکرد این آزمایشگاهها تصریح کرد: این مجموعه توسط بخش خصوصی اداره می شود و آنها نیز می دانند اواین اشتباه شان به منزله آخرین اشتباه آنها می باشد. در این راستا همکاران ما ماهانه تست های مثبت آنها را به صورت سرزده بررسی مجدد می کنند و اگر مواردی که به صورت انگشت شمار تخلف داشته باشیم، با برخوردهای بازدارنده مواجه شده است. اگرچه تجربه نشان داده بخش خصوصی همواره نسبت به ما دولتی ها موفق تر هستند.

به گفته وی، میانگین پاسخ در آزمایشگاههای همکار استاندارد بوشهر ۳ روز است که اگر نیاز به ارجاع در خارج استان بود، این روند معمولا تا ۱۰ روز و بیشتر طول می کشد.

طلاهای خارجی از بازار بوشهر جمع آوری می شود

مدیرکل استاندارد بوشهر همچنین از طرح ضربتی جمع آوری طلاهای خارجی از بازار استان طی روزهای آتی خبر داد و گفت: طبق گزارش های رسیده، طلای خارجی به شکل مسافری وارد بازار بوشهر شده، در شرایطی که این موضوع و تایید عیار آن نیاز به مجوز بانک مرکزی دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نتایج آزمون های عیار طلا در مغازه های بوشهر گفت: به نواقص بحرانی برخورد نکردیم و در مواردی که عیار منسوجات طلا پایین تر از میزان واقعی بود، آن محصول از بازار جمع آوری شد.

بهره مند با اشاره به خریداری دستگاهی با اعتبار ۱۶۰ میلیون تومان که عیار طلا را بدون تخریب منسوجات مربوطه تشخیص می دهد، ادامه داد: بازار طلای بوشهر نسبت به سالهای قبل بهتر شده، طوری که قبلا عیارهای غیرواقعی طلا بیشتر به چشم می آمد و در این خصوص دو مغازه هم پلمب شد، اما اکنون حتی گروهی که در میان طلافروشی ها به کیف به دست ها معروفند و از اصفهان طلا می آورند، پس از استعلام از آزمایشگاه، خریداری انجام می دهند تا در بازرسی استاندارد کالای شان جمع آوری نشود.

بررسی پمپ بنزین ها توسط ما از نظر کمیت محصول است

زمانی که بهره مند به فعال شدن آزمایشگاه فرآورده های نفتی در استان اشاره کرد، خبرنگاری با اشاره به مشکلات ناشی از کیفیت بنزین برای خودروها طی ماههای اخیر، درباره ضرورت ورود استاندارد به این مقوله پرسید، که مدیرکل استاندارد اظهار داشت: آزمایش درباره بنزین همچنان برعهده وزارت نفت است، ولی ما آمادگی داریم در صورت ابلاغ دستور کشوری، نظارت روی کیفیت بنزین وارد شده به استان را برعهده بگیریم.

این مقام مسئول ادامه داد: نظارت ما تنها روی کمیت پمپ بنزین هاست که میزان سوخت عرضه شده با آنچه به خودروها اعلام می شود مطابقت داشته باشد که سال گذشته در یکی از نقاط استان کم فروشی نازل های یک جایگاه منجر به توقف آن تا زمان رفع مشکل شد.

نظارت بر آسانسورها

مدیرکل استاندارد با بیان اینکه در زمینه آسانسور به وضعیت نسبتا بهتری در استان دست یافته ایم، گفت: بازرسی های ادواری از آسانسور ادارات به دلیل استفاده عمومی ادامه می یابد و مواردی که نواقص بحرانی داشته باشد، فعالیت شان متوقف می شود.

وی همچنین از نظارت اداره استاندارد بر آسانسورهای نصب شده توسط نمایندگی های مجاز خبر داد و گفت: همه شرکتهای نصب کننده آسانسور در استان بوشهر، آموزش های لازم را دیده اند و اگر شرکتی آسانسور را با نقص نصب کند و در بازرسی ها دیده شود، پروانه فعالیت آن شرکت ابطال خواهد شد که امسال ۲ مورد این برخورد را داشته ایم.

هشدار درباره روغن زیتون پومیس

بهره مند با اعلام اینکه طرح کنترل بازار نیز بزودی در سطح استان اجرایی خواهد شد، اظهارکرد: حدود هفت هزار واحد صنفی دراستان مورد بازرسی قرار خواهند گرفت که کالاهای مشمول استاندارد را عرضه کنند.

وی همچنین نسبت به عرضه روغن زیتون وارداتی به نام “پومیس” هشدار داد و گفت: این روغن که در بازارهای جنوب استان به شکل وسیع مشاهده شده، مصرف انسانی ندارد.

بهره مند افزود: گرفتن روغن زیتون باید تحت فشار باشد ولی در این محصول با حلال های شیمیایی این کار صورت می گیرد که در تصفیه نهایی نیز مقداری حلال باقی می ماند و عملا قالبیت مصرف انسانی ندارد، آن هم در شرایطی که مردم برای فرار از روغن های جامد و ذرت به چنین محصولاتی اعتماد می کنند.

وی از جمع آوری ضربتی این محصول از بازار استان خبر داد و گفت: طبق بررسی ها این روغن به شکل غیررسمی وارد شده و از رسانه ها درخواست داریم نسبت به مشکل آن اطلاع رسانی کنند.

۹۵ درصد شهربازی های استان استاندارد هستند

مدیرکل استاندارد بوشهر درباره وضعیت شهربازی های استان هم گفت: هم اینک ۹۵ درصد شهرکها و پارکهای بازی در استان دارای استاندارد و تائیدیه ایمنی هستند و ۵ درصد باقی مانده که غیر استاندارد بوده اند، تعطیل شده اند.

بهره مند با بیان اینکه یکی از دغدغه های مردم استاندارد بودن شهرکها و پارکهای بازی است گفت: در بازرسی ها همیشه با مقاومت شهرداری ها روبروهستیم، ولی بیشترین همکاری از سوی شهرداری های سعدآباد، عالیشهر و بوشهر است.

وی اظهار کرد: پس از حادثه در شهربازی برازجان که یک نفر براثر سقوط از چرخ فلک آن جان باخت، با اجازه کتبی از دادگاه از شهرکها و پارکهای بازی در استان بازدید می شود.

قبلی «
بعدی »