منطقه آزاد بوشهر رد شد

  • توسط
  • مرداد ۲۲, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

تیتر اول : لایحه افزایش مناطق آزاد در کشور با مخالفت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مواجه شد تا ابهامات پیش روی آن افزایش یابد.

به گزارش تیتر اول به نقل از «خلیج فارس»؛ این خبر را سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس داده و گفته: کلیات لایحه مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی که یک فوریت آن اخیرا در صحن علنی رای آورده بود، در کمیسیون بررسی گردید و رد شد.

البته هنوز کمیسیون اقتصادی مجلس اظهارنظر رسمی اش را درباره این لایحه رائه نکرده که یکی از موارد آن منطقه آزاد بوشهر است.

این در شرایطی می باشد که ۳۰ تیرماه و در جریان رای شکننده نمایندگان مجلس به یک فوریت لایحه مناطق آزاد و ویژه، برخی کارشناسان معتقد بودند این اتفاق راه سخت مناطق آزاد برای گرفتن مصوبه از مجلس را نشان می دهد.

نمایندگان موافق که عمدتا ۷ منطقه آزاد جدید یا ۳۲ منطقه ویژه در حوزه انتخابیه شان است، معتقدند با تاسیس مناطق آزاد و ویژه شاهد رونق اقتصادی و اشتغال آفرینی در مناطق مرزی هستیم، در عوض مخالفان لایحه می گویند: مناطق آزاد فعلی در اغلب اهداف خود ناکام مانده و افزودن مناطق جدید در این شرایط به صلاح کشور نیست و صرفا پوششی برای معافیت های مالیاتی و افزایش تخلفات در مناطق آزاد دیگر است.

این لایحه از مجلس نهم در دستور کار قرار گرفت، اما دوباره رای در صحن علنی رای کافی را نیاورد و مجدد در مجلس دهم مطرح شد.

پیش از این سیدکمال الدین شهریاری نماینده دشتی و تنگستان گفته بود که به تصویب آن در مجلس خوشبین نیست، ولی حجت الاسلام خدری نماینده مرکز استان از خوش بینی اش به تصویب منطقه آزاد بوشهر سخن به میان آورد.

اکنون با رد شدن این لایحه در کمیسیون صنایع و معادن، ابهامات پیش روی مناطق آزاد جدید بیشتر شده است.

قبلی «
بعدی »