معاونان جدید برای فرمانداران/ تغییر ۲ مدیر نفتی استان/ پاسخ منفی وزارت ارشاد به گزینه‌‎های استان

  • توسط
  • مرداد ۱۰, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

اولین نشست خبری نمایندگان استان

گفته می شود نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در آستانه روز خبرنگار نشست خبری برگزار خواهد کرد. نشست حجت الاسلام خدری با اصحاب رسانه قرار است طی هفته جاری برگزار شود و از این نظر وی در میان سه همکارش در مجلس دهم پیشگام خواهد بود.

بیانیه جعلی علیه امام جمعه دیلم تکذیب شد

پس از حضور حجت الاسلام حسینی امام جمعه دیلم در مراسم حامیان دولت که به مناسبت پیروزی حسن روحانی در این شهر برگزار شد، هجمه تندروهای اصولگرا به وی افزایش یافت. از طرفی در پی تمدید حکم وی از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، در تازه ترین اقدام مخالفان، بیانیه ای با عنوان “مجمع طلاب و روحانیون دیلم” با موضوع ضرورت تغییر امام جمعه در فضای مجازی و برخی سایت های همسو منتشر شد که در پی آن، مجمع طلاب و روحانیون استان بوشهر طی بیانیه ای تاکید کرد: «استان بوشهر تنها یک مجمع با این عنوان دارد که دارای سه نماینده است و در مجمع بزرگ طلاب و فضلای حوزه علمیه قم فعالیت می نماید، بنابراین مجمع طلاب و روحانیون شهرستان دیلم وجود خارجی ندارد، بیانیه اخیر کذب می باشد و توسط یک فرد صورت گرفته که جز عقده گشایی و مسائل شخصی چیز دیگری نمی باشد.»

امام جمعه دیلم نیز در خطبه های نمازجمعه این هفته خواستار در نظر گرفتن انصاف در بررسی عملکردها شد و با بیان اینکه هیچگاه از تریبون ها برای بیان سوابقش در دفاع مقدس و آثار شیمیایی آن استفاده نکرده، گفت: از نظر مالی و وجهه عمومی در شرایط خوبی بودم و حضورم در سمت امام جمعه دیلم تنها در راستای دفاع از آرمانهای نظام، امام و رهبری بود؛ ولی ۸ سال حضور در دفاع مقدس کجا و ۸ سال مسئولیت امام جمعه در دیلم کجا؟!

وعده پتروشیمی شمال استان

در شرایطی که وعده استاندار برای آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی دشتستان پس از عید فطر هنوز محقق نشده، حجت الاسلام خدری نماینده بوشهر، گناوه و دیلم خبر داده: براساس قول وزیر نفت، پتروشیمی شمال استان در محدوده دیلم طی شهریورماه کلنگ زنی می شود.

نماینده سابق دشتستان اسنادش را به سعادت سپرد

هفته گذشته حجت الاسلام موسوی نژاد نماینده دشتستان در مجلس نهم ضمن حضور در دفتر محمدباقر سعادت نماینده کنونی این حوزه، ۸۰۰۰ سند پیگیری و مکاتباتش درباره دشتستان را در اختیار وی قرار داد.

اگرچه این اقدام در راستای انتقال تجربیات نمایندگان ارزیابی می شود، ولی به عقیده کارشناسان، این مکاتبات اگر در اختیار سازمان اسناد ملی یا کتابخانه مجلس قرار بگیرد، امکان نگهداری بهتر و دسترسی عمومی تر به آنها وجود خواهد داشت که در میان نمایندگان ادوار استان گویا تنها پورفاطمی اقدام به انتقال بخشی از مکاتباتش به کتابخانه مجلس کرده است.

ادامه اختلاف نمایندگان استان

۴ نماینده استان بوشهر که پیش از آغاز بکار مجلس دهم در مصاحبه های خود با رسانه ها بر ضرورت همدلی میان خود تاکید می کردند، اکنون ناتوانی شان برای انتخاب رییس دوره ای مجمع نمایندگان، راه به تحلیل های رسانه ای یافته است.

در شرایطی که به نظر می رسد اصرار یکی از نمایندگان به ریاست در سال نخست مجلس دهم و عدم حضور وی در جلسه مربوطه، دلیل این مناقشه است، سیدکمال الدین شهریاری نماینده دشتی و تنگستان در نشست مشترک خود با اعضای شورای شهر بوشهر گفته: «تمایل همه افراد برای ریاست دلیل تاخیر در انتخاب رییس مجمع می باشد.»

خبر می رسد نشست شورای برنامه ریزی استان که باید با حضور دو نماینده مجلس به عنوان ناظر برگزار شود، برای توزیع بودجه تملک دارایی استان، در انتظار معرفی این دو نماینده مانده است. مضافا اینکه شورای فرهنگ عمومی استان نیز اکنون بدون حضور فردی از مجمع نمایندگان استان برگزار می شود.

این اختلاف و تاخیر در شرایطی است که اغلب استان ها با نمایندگان پرتعداد کار تعیین رییس مجمع خود را به پایان رسانده اند، اما در بوشهر حداقل تا ۱۷ مرداد که تعطیلات نمایندگان پایان یافته و به مجلس بازمی گردند، امیدی به تعیین رییس مجمع نمایندگان استان نیست.

زمزمه تغییر ۲ مدیر نفتی

پس از گذشت حدود ۳ ماه از تغییر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، زمزمه تغییر علی اکبر شعبانپور مدیر شرکت نفت و گاز پارس و سید پیروز موسوی مدیرعامل پایانه های نفتی کشور جدی شده است.

گویا گزینه های موردنظر نیز در حال طی کردن روال انتصاب هستند. در این بین از شخصی به نام «حافظی» برای شرکت پایانه های نفتی یاد می شود.

بوشهری های مالباخته در شرق کشور

از شما چه پنهان، در یک پرونده کلاهبرداری بزرگ در شرق کشور، پای برخی مالباختگان بوشهری هم گیر است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان با اشاره به متواری شدن کلاهبرداری که با دریافت سپرده های مردم، قول دادن خودروهایی با قیمت ۶ میلیون تومان ارزانتر از بازار می داد، گفته: سرکرده اصلی که بازنشسته یک دستگاه نظامی است، با جلب اعتماد افراد بانفوذ و عملی کردن وعده اش برای فروش خودرو ارزانتر به آنها، در میان اطرافیان این گروه اعتماد ایجاد کرده و اکنون در شرایطی متواری شده که ۱۰۰ میلیاردتومان بدهی برحا گذاشته است.

به گفته این مقان قضایی، بعضا برخی افراد برای ۶۰ دستگاه خودروی سواری به وی پول پرداخت کرده اند و چون شکایتی از او تاکنون ثبت نشده بود، دادگستری اطلاع نداشته است. وی افزود: علاوه بر سیستان و بلوچستان، مالباختگان این پرونده از استان های فارس، کرمان، هرمزگان، بوشهر و تهران هستند.

مشکل بر سر کالاهای ملوانی

با وجود اعلام مسئولان استانی درباره ساماندهی موقت کالای همراه ملوانی، اما درباره توقف چنین کالاهایی در برخی انبارها یا خودروهای سنگین خبرهایی رسیده است.

از طرفی در برخی بنادر نظیر بوالخیر تنگستان محموله شناورهای برنج که قبل از دستور ممنوعیت واردات این محصول به بندر بازگشته اند، متوقف هستند که به دلیل تراکم شناورها، نگرانی درباره بروز حادثه در این اسکله وجود دارد. صاحبان این شناورها معتقدند قانون ممنوعیت واردات برنج عطف به ماسبق نمی شود و محموله آنها که قبل از ابلاغ چنین ممنوعیتی بارگیری شده، باید تخلیه گردد.

انتصاب پاکدل در پارس جنوبی

خبر هفته قبل در بسته خبری “شنیدنی های هفتگی” درباره انتصاب محمد پاکدل به عنوان مدیر خدمات شهری منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس تایید شد. وی کاندیدای انتخابات مجلس دهم از حوزه دشتی و تنگستان بود که در پارس جنوبی اشتغال دارد.

تغییر معاون فرمانداران

شنیده می شود علیرضا سجادی زاده رییس فعلی آمورش و پرورش شهرستان جم گزینه معاونت سیاسی فرمانداری عسلویه است. از ابتدای دولت یازدهم محسن بهادری از فرهنگیان تنگستان عهده دار این سمت بوده که قرار است تغییر کند.

همچنین بحث تغییر اسماعیل روحانی معاون سیاسی فرماندار بوشهر نیز به گوش می رسد و گزینه هایی موردنظر مسئولان نیز مشخص است، ولی  انتصاب فرد جایگزین به تعیین تکلیف وضعیت فرماندار شهرستان که اکنون همزمان سرپرست معاونت سیاسی استانداری است، موکول گردیده است.

استعفای مدیرعامل سازمان بنادر پذیرفته نشد

سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه از مدت‌ها قبل استعفایم را تقدیم وزیر راه و شهرسازی کرده‌ام، اما هنوز با آن موافقت نشده و به کارم ادامه می دهم، تصریح کرد: این استعفا به دلیل مشکلات شخصی است و هیچ ارتباطی با برخی موارد مطرح شده در این حوزه کاری ندارد.

اخیرا برخی رسانه ها کشف بزرگترین محموله قاچاق کشور طی ۳۷ سال اخیر در بندرشهید رجایی و قرار داشتن آن در برخی انبارهای بندر را دلیل استعفای سعیدنژاد عنوان کرده بودند.

نارضایتی لنجداران از شرکت نفت

لنجداران استان از وضعیت سوخت رسانی به شناورهای خود ناراضی هستند و می گویند: زمان سوخت رسانی به شناورها خیلی طولانی است، در صورتی که در هیچکدام از بنادر کشور این وضعیت وجود ندارد.

به گفته آنها، با توجه به اینکه قیمت سوخت بر مبنای فوب خلیج فارس به لنجداران فروخته می شود، دلیلی برای معطلی در زمان سوختگیری و اقداماتی که در زمان ارائه سوخت یارانه ای رخ می داده، نیست.

دو دستگی در بانوان شورای شهر بوشهر

در پی انتشار نامه الهام بارگاهی عضو شورای شهر بوشهر در اینستاگرامش مبنی بر خودداری رییس شورا از دسترسی وی به اسناد شورا، ندا عبدالله زاده و رضایی دو بانوی عضو این شورا طی پیام هایی در فضای مجازی، اظهارات وی را تکذیب کردند!

هنوز رییس شورا و سایر اعضای شورا در این خصوص واکنشی نشان نداده اند.

پایان شهرک سازی نفت

مشاور اجتماعی وزیر نفت با تاکید بر اینکه شهرک سازی از دستور کار این وزارتخانه خارج شده، یادآور شد: با تجربه‌ای که از ایجاد شهرک‌ها در گذشته به دست آمده، معتقدیم کارکنان نفت و گاز باید در کنار مردم محیط پیرامون نفت و گاز زندگی کنند و وزارت نفت نیز در تقویت زیرساخت‌های عمرانی و اجتماعی مشارکت کند. در استان بوشهر شهرک های نفتی عمدتا در جم ایجاد شده و بحث ایجاد شهرک ۲۵۰۰ واحدی هم در جنوب استان از مدتها پیش در میان بوده است.

حقوق وزیر نفت

بیژن زنگنه حقوق دریافتی خود را حدود ١٠ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این میزان نیز براساس مصوبه اخیر وزارتخانه، قرار است کاهش پیدا کند.

به گفته وزیر نفت، سقف خالص دریافتی تصویب شده برای این وزارتخانه در تهران و شمال ١٩ میلیون تومان و برای جنوب ٢٤ میلیون و ٧٠٠ هزار تومان یعنی ٣٠ درصد بیشتر است.

شكايت عربستان و كويت از ايران

طی ماههای گذشته خبرهای متعددی درباره بازداشت صیادان هم استانی در آبهای کشورهای همسایه خصوصا عربستان منتشر شد. اکنون خبر رسیده عربستان و كويت در رابطه با آنچه «تخطي قايق‌هاي ايران به آب‌هاي مجاور با اين دو كشور» خوانده‌اند از ايران به دبيركل سازمان ملل شكايت كردند. به نوشته ایسنا به نقل از خبرگزاري رسمی كويت، در اين شكايت و از دولت جمهوري اسلامي ايران خواستار توقف اقدامي كه مدعي آن هستند شده‌اند.

عسلویه بجای بوشهر منطقه آزاد شود

نماینده جنوب استان بوشهر در مجلس هفتم با اشاره به بررسی لایحه منطقه آزاد در مجلس گفته: عسلویه به دلیل زیرساخت های موجود نظیر بنادر و اسکله ها، شرایط بهتری برای تبدل به منطقه آزاد دارد.

قیصر صالحی با بیان اینکه استاندار باید با مطالعه دقیق از بین بوشهر و عسلویه بهترین فرصت را انتخاب نماید گفت: ایجاد منطقه آزاد در بوشهر مانند این است که لقمه را از دور سر خود گردانده و به دهان بگذاریم.البته بنده با ایجاد منطقه آزاد در بوشهر مخالف نیستم، زیرا ما هم مثل هرمزگان می توانیم دو منطقه آزاد داشته باشیم، اما اگر قرار باشد بین عسلویه و بوشهر یکی انتخاب شود، بی تردید اولویت با عسلویه است. سایت استان۲۴ این خبر را منعکس کرده است.

انتقاد مدیرکل فنی و حرفه ای از نیروگاه

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر با اشاره به تفاهم نامه آموزش جوانان برای فازهای توسعه نیروگاه اتمی که در سفر سال ۹۳ هیات دولت مصوب شد، گفت: نیروگاه اتمی به تعهداتش نظیر تامین تجهیزات عمل نکرده است.

واگذاری انتخابات شوراها به شورای نگهبان

کمتر از ۹ ماه مانده به انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس از پیگیری واگذاری نظارت بر انتخابات شوراها به شورای نگهبان خبر داده است. به گفته کولیوند، براساس قانون از دوره اول شوراها، مجلس مرجع نظارت بر انتخابات آن و رسیدگی نهایی به اعتراض ردصلاحیت شدگان بوده، اما این موضوع ۸ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد و نیروی انسانی زیادی را طلب می کند که در توان مجلس نیست.

علامت سوال درباره توسعه بندر بوشهر

طرح توسعه بندر بوشهر در جزیره نگین که در سفر سال ۹۳ رییس جمهور استارت خورد و یکی از زیرمجموعه های بنیاد جانبازان و مستضعفان متولی سرمایه گذاری آن می باشد، براساس روزشمار الکتروینکی که در ورودی اداره بنادر و دریانوردی استان نصب شده، برای بهره برداری در فاز نخست حدود ۵۳۰ روز زمان نیاز دارد.

اما شنیده می شود در بررسی های جدید، طرح احداث اسکله کانتینری این بندر از ۶۰۰ متر طول به ۳۰۰ متر و پسکرانه بندر از ۶۰ هکتار به ۳۰ هکتار تقلیل یافته است.

همچنین لایروبی کانال بوشهر که به لحاظ شرایط طبیعی آبخور آن، همواره دارای یک فروند لایروب و بخش عملیاتی مستقل بوده، با تصمیم اخیر، زیربخش بندر امام خمینی (ره) قرار گرفته است.

گویا دلیل این موضوعات، مدل مالی جدید در سرمایه گذاری بندری عنوان شده، هرچند برخی معتقدند عدم حضور مشاورین و کارشناسان خبره که بتوانند از تصمیمات قبلی در مرکز دفاع موثری کنند، دلیل تغییرات اخیر می باشد.

وزارت ارشاد گزینه های استان را نپذیرفت

برخی شنیده ها از معرفی یکی از فرمانداران استان و یک مدیرکل استانداری به وزارت ارشاد برای جایگزینی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی حکایت دارد، اما وزارتخانه بر ادامه مسئولیت حمیده ماحوزی تاکیدکرده است.

۱۹ خروجی فاضلاب به دریای بوشهر

فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست گفته: در بوشهر ۱۹ خروجی فاضلاب به دریا وجود دارد.

پیش از این قرار بود تابلوهایی درباره شناهگاههای آلوده استان نصب و به مردم اطلاع رسانی شود که اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

قبلی «
بعدی »