به نگرانی مردم از منطقه آزاد پاسخ داده شود/ انتقاد از اظهارات اخیر استاندار/ مجلس دهم در راستای تقویت شوراها گام بردارد

  • توسط
  • مرداد ۴, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

خلیج فارس: در نشست یکشنبه شب شورای شهر بوشهر که به صورت علنی برگزار شد، سید کمال الدین شهریاری نماینده دشتی و تنگستان نیز حضور یافت.

به گزارش «خلیج فارس»؛ اظهارات نماینده مجلس را اینجا بخوانید، ضمن اینکه پیش از آن، برخی از اعضای شورای شهر طی نطق هایی نظرات خود را بیان کردند.

مجلس دهم در راستای تقویت شوراها گام بردارد

رییس شورای اسلامی شهر بوشهر خواستار تصویب قوانینی در مجلس دهم در راستای حمایت از شوراها شد.

عبدالخالق برزگرزاده اظهار داشت: شوراها نهادی هستند که به خوبی می توانند باری مهم و سنگین را از روی دوش دولت بردارند و مدیریت های محلی را به همراه شهرداری ها بر عهده بگیرند.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده به بودجه دولتی تبدیل شده است، گفت: درصدی از مالیات برارزش افزوده برای شهرداری ها و پیگیری مسائل عمرانی تعریف شده اما در برنامه ششم اختیار اختصاص این منابع بر عهده مجموعه ها داده شده که با این کار قدرت نظارتی شورا کاسته و جایگاه شوراهای شهر را تضعیف می کند.

رییس شورا با اشاره به سخنان امام(ره) مبنی بر این که در شهرها مردم خود بهتر تصمیم گیری می کنند اذعان داشت: در مراکزی چون مجلس تصمیم گیری ها و قانون گذاری ها انجام می شود اما این تصمیم گیری ها کلی است و تصمیمات محلی باید از سوی شوراها اتخاذ شود که برخی از بندهای پیشنهادی برنامه ششم توسعه در تضاد با این موضوع است.

برزگرزاده خاطر نشان کرد: بعد از ۱۸سال که از عمر شورا می گذرد، شاهدیم که دولتی ها از واگذاری مسئولیت به شورا و شهرداری ها مقاومت می کنند و در پی تصویب برخی قوانین محدودکننده شوراها هستند.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری به عنوان مرکزی که شهر را مدیریت می کند و عهده دار و مجری آن است باید تمام ابزارها و اختیارات قانونی را در دست داشته باشد و به شکل جامع و کامل فعالیت کند افزود: متاسفانه بنا به دلایلی این اتفاق نیفتاده و پراکندگی خدمات شهری و یکپارچه نبودن مدیریت شهری خسارت‌های زیادی به شهر وارد می‌کند.

رییس شورا خاطرنشان کرد: انتظار داریم یکی از مهم ترين اولويت های نمایندگان مجلس در این دوره تحقق مديريت واحد شهري و تقویت شوراها و برداشتن بار از روی دوش دولت باشد.

برزگرزاده در ادامه در خصوص از لایحه پیشنهادی دولت در برنامه ششم توسعه برای افزایش سن بازنستگی به ۳۵ سال گفت: اگرچه این پیشنهاد به ظاهر برای حمایت از صندوق های بازنشستگی است، ولی باید از شیوه های دیگر این مهم را دنبال کرد، چون افزایش سن بازنشستگی، ورود جوانان متقاضی کار به دستگاهها را مشکل تر می کند و در شرایط کنونی که بیکاری شدید است، مشکلات اجتماعی را تشدید می کند.

انتقاد از اظهارات استاندار درباره قاچاق

در ادامه نایب رییس شورای شهر بوشهر خواستار همگرایی نمایندگان استان شد و گفت: تکلیف روستاهای هلیله و بندرگاه باید مشخص شود، چون هرچند در حوزه شورای شهر بوشهر و حوزه انتخابیه شما نیست، اما به عنوان یک هم استانی که چندین دهه با این وضعیت مواجه اند و حمل مصالح ساختمانی به آنجا در حکم حمل مواد مخدر است، باید تصمیم اساسی اتخاذ شود.

مهرزاد آسایش بر ضرورت تمرکز بیشتر نمایندگان و مسئولان بر مشکلات آب استان تاکید کرد و ادامه داد: تاخیر و لغو پروازهای استان که بخشی از آن مدیریتی است و ارتباطی به تحریم ها ندارد، نیازمند تذکر به وزارت راه و شهرسازی و پیگیری های بعدی می باشد.

وی با اشاره به اینکه کالای همراه ملوانی به اشتغال یک سوم جمعیت استان مرتبط است، افزود: تصمیمات مقطعی نمی تواند به حال ذی نفعان این موضوع موثر باشد و از جناب شهریاری و دیگر نمایندگان استان انتظار تصویب قانونی جامع در این خصوص داریم. البته اظهارات اخیر استاندار در مرکز کشور که بوشهر را دارای رتبه اول قاچاق معرفی کرده، منطقی به نظر نمی رسد و همین اظهارات است که مبنای تصمیمات محدود کننده می شود.

به نگرانی مردم درباره منطقه آزاد پاسخ داده شود

ندا عبدالله زاده عضو شورای شهر بوشهر نیز با بیان اینکه امیدواریم با تلاش نمایندگان، شاهد تصمیمی اساسی برای حمایت صنایع از باشگاههای ورزشی استان باشیم، ادامه داد: یکی از دغدغه هایی که تمایل دارم با جناب شهریاری در میان بگذارم، موضوع منطقه آزاد است تا دیدگاه وی را جویا شویم.

وی با بیان اینکه مردم هرجا ما را می بینند، می گویند نگرانند با ایجاد منطقه آزاد بوشهر، شاهد گرانی بیشتری در این شهر باشند، خواستار توجه به این دغدغه در تصمیمات استاندار و نمایندگان برای پیگیری و تصویب منطقه آزاد شد.

همچنین در این نشست غلامرضا قادریان عضو شورا با اشاره به اینکه بسیاری از تیم های ورزشی برای هزینه اعزام و شرکت در مسابقات به شورا و شهرداری مراجعه می کنند، گفت: به نظر می رسد دستگاههای متولی نظیر اداره ورزش و جوانان وظایف ذاتی شان را فراموش کرده اند.

خدیجه گرشاسبی رییس کمیسیون سلامت و خانواده شورای شهر با اشاره به افزایش آسیب های فرهنگی در جامعه، گفت: اعتبارات دستگاههای فرهنگی باید بیشتر و بهتر مورد توجه واقع شود.

زهرا رضایی هم ضمن تاکید بر وحدت نمایندگان استان، گفت: درباره منطقه آزاد باید طوری تصمیم گیری شود که سود آن برای اکثریت مردم باشد نه اینکه فقط گروه خاصی برخوردار شوند. وی همچنین گفت: پیش از این درصدی از اعتبارات دستگاههای اجرایی به امر ورزش اختصاص می یافت که طی سال های اخیر متمرکز شده و در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته که به نظر می رسد سهم استان هایی نظیر بوشهر در آن دیده نمی شود.

نصرالله اسدی رییس کمیسیون عمران شورای شهر نیز گفت: اولویت دارترین موضوع پیش روی نمایندگان باید پیگیری زمینه های اشتغال باشد، ضمن اینکه برای گرفتن سهم مناسبی از بازار کار پارس جنوبی باید برنامه داشت. البته نبود مدیران بومی در پتروشیمی و فازهای پارس جنوبی هم انگیزه و جدیت را برای جذب کارجویان بومی کاهش داده که امیدواریم با توجه به حضور جوانان تحصیلکرده، برای این موضوع تدبیر شود.

قبلی «
بعدی »