بازدیده سرزده از مطب های پزشکی بوشهر و باقی ماجرا…

  • توسط
  • مرداد ۴, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

بر خلاف بسیاری از مدیران دولت تدبیر و امید که این روزها کمتر آفتابی می شوند تا مورد سوال و جواب از محیط پیرامونی خود قرار نگیرند ، یکی از مدیران دستگاه های اجرایی استان بوشهر چند صباحی است که سنت شکنی کرده تا بتواند با قرار گرفتن در بین مردم بیش از گذشته از اشکالات موجود در سیستم آگاه شود.

به گزارش سوک ؛ دکتر رئیسی که از وی به عنوان یکی از دلسوزترین مدیران استان یاد می شود و پیش از این نیز در مناسبت های متفاوت بهترین و امین ترین مشاورانش را مردم دانسته است بار دیگر و بدور از فضاهای جنجالی رسانه ای به میان مردم رفت تا بیش از گذشته درد آنها را بفهمد و برایشان چاره جویی کند.

البته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر این بار تنها نبود بلکه دکتر معینی رئیس نظام پزشکی ، دکتر هاشمی دادستان نظام و دکتر اقبالی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی را با خود همراه کرد تا در یک بعدظهر گرم تابستان فضای مطب های پزشکی را از نزدیک مشاهده و تصمیم گیری کند .

دیدار سرزده از مطب های پزشکی و دیگر مراکز درمانی در حالی در طی یک ماه گذشته جای ثابتی در برنامه های متغیر هفتگی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جاخوش کرده است که دیگر حاشیه امنی برای بخشی از پزشکان فراری از استانداردهای وزارت بهداشت نگذاشته است .

دکتر رئیسی معتقد است که بیشترین شکایت های مردمی در مورد مطب های پزشکان به رعایت نکردن استانداردهای بهداشتی در این مکان ها همراه با نبود یک ساختار قوی بر رعایت تکریم ارباب رجوع بر می گردد که دانشگاه علوم پزشکی به شکل سختگیرانه ای جهت صیانت از حقوق مردم وارد عمل شده است .

وی در خلال بازرسی سرزده به مطب های پزشکی به خبرنگار سوک گفت : همراه کردن رئیس و دادستان نظام پزشکی بوشهر در این بازدیدها که به جزء خودم دیگر همکاران از محل بازدید اطلاعی ندارند صرفا بر این پایه است که اگر بر خلاف استانداردهای موجود ، شرایطی در مطب های پزشکی مشاهده شد که به مسیر درمان مردم خللی ایجاد می کند قطعا و بدون اغماض و بر اساس قوانین موجود با آنها رفتار شود .

وی ادامه داد :پیش از این بر سر اخذ وجوه خارج از قوانین که به زیرمیزی مشهور بود و همچنین قصورات مسلم پزشکی با هیچ کدام از همکاران با وجود نیاز به تخصص آنها دچار رودربایستی نشدیم به گونه ای که با نظارت هایی که به شکل پیوسته و مستمر با حضور میدانی در محل های طبابت پزشکان انجام دادم هم اکنون کمتر پزشکی یافت می شود که از بیمارانش که در بیمارستان های دانشگاهی و وابسته به آن ارائه خدمت می کند این وجوه غیرقانونی دریافت کند.

در دیدار سرزده این هفته دکتر رئیسی از یک آزمایشگاه و شش مطب پزشکی صحنه های امیدوار کننده و ناراحت کننده ای دیده می شد که نشان می داد در جامعه پزشکی از هر نوعش نیز وجود دارد که بعضی مستحق پاداش و برخی نیز نیازمند اصلاح هستند .

دیدار اول از یک مطب متخصص زتان و زایمان انجام شد که در بد ورود به مطب وی نشان هایی از آراستگی دیده می شد . وجود صندلی های راحت برای خانم های باردار ، فضای مطبوع از لحاظ سرمایشی ، استفاده از وسایل یک بار مصرف در پاویون و سه اطاق معاینه در کنار یک سیستم نوبت بندی از طریق شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و واتس آپ برای بیماران و همچنین اختصاص حداقل ده تا پانزده دقیقه برای ویزیت یک بیمار به تنهایی شاخص ترین شرایطی بود که سبب رضایت بیماران وی شده بود.

وقتی از سه تن از بیمارانش از خلق و خوی پزشک ، منشی ، تعداد ویزیت در یک زمان مشخص و شرایط دیگر پرسیده شد همگی اعلام کردند که در کنار دانش این خانم پزشک متخصص به خوبی به آنها احترام گذاشته می شود و تک به تک برای انجام معاینات پزشکی به اطاق کار خانم دکتر راهنمایی می شوند .

با این شرایط و در حالی که پزشک مربوطه بدون اطلاع از شرایط موجود در حال ویزیت بیمارش بود این فرصت پیش آمد تا وی نمره قابل قبولی از رئیس دانشگاه و رئیس نظام پزشکی بوشهر دریافت دارد هر چند که پس از اتمام ویزیت بیمار و با هماهنگی منشی فرصتی پیش آمد تا مراتب تشکر از وی به دلیل احترام به مردم انجام شود.

دومین پزشکی که برای بازدید توسط رئیس دانشگاه انتخاب شد این باز نیز مطب یک پزشک متخصص زنان و زایمان بود .مطب در ساختمانی است که اسانسورهای آن به گفته مراجعین همیشه خراب است و بیماران با مشکلات گوناگون و سنین متفاوت ناچار هستند که پله های غیر استاندار آن را طی کنند تا موفق به دیدار پزشکشان شوند.

با وجود این که عقربه های ساعت از شش بعد ظهر هم گذشته اما هنوز پزشک متخصص مربوطه به مطب قدم رنجه نکرده بود .مطب این پزشک دارای پاوینی در حد شاید بیست متر بود که جمعیت فراوانی برای ویزیت گرد آمده بودند . کولری در حد مستعمل به همراه گرمای فراوان ، دیگر حسی برای بانوانی که عمدتا باردار بودند به جای نگذاشته بود . چیزی بنام استاندارد پزشکی در این مطب دیده نمی شد . به جای استفاده از وسائل یک بار مصرف از وسائل چندبار مصرف استفاده می شد و در کمال تاسف از روزنامه به جای پوشش های یک بار مصرف برای تخت های معایته استفاده می کرد. وضعیت سطل های موجود در این مطب نشان می داد که از سه روز گذشته تاکنون دستی بر شانه اش نخورده و ….

بیماران همگی یک صدا معتقد بودند که به دلیل این که این پزشک معمولا از ساعت هفت بعد ظهر تا یازده شب بیمارانش را می بیند در هر دفعه بین چهار تا پنج مریض هم زمان وارد اطاق معاینه می شوند که با توجه به تعداد نود مریض در هر روز به طور متوسط دو دقیقه زمان ویزیت !!!! به هر نفر می رسد.این در حالی است که بر اساس استانداردهای موجود ، حداقل ویزیت یک بیمار بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باید زمان صرف شود.

در مطب این خانم دکتر کلکسیونی از برندهای مختلف مارک های تجاری زیباسازی صورت که مشخص نیست چرا باید در اطاق معاینه در دید مراجعین قراردارد صف کشیده شده است.نکته درد آور داستان این بود که با وجود گرمای ویران کننده مطب و در حالی که سایر حقوق از دست رفته بیماران توسط دکتر رئیسی و همراهان برای بیماران بازگو می شد و انها هم آن را تایید می کردند اما در عین نجابت می خواستند که با این پزشک برخورد نشود و این یعنی ظلم پذیری مردمی که این قدر قانع هستند حتی به بهای پایمال شدن حقوق اولیه شان.

تنها کاری که از دست دکتر رئیسی و دکتر معینی بر آمد صورتجلسه کردن تخلف های و نارسایی های موجود در این مطب و فراخواندن وی برای پاسخگویی و اصلاح وضعیت موجود بود تا بدانند که دانشگاه علوم پزشکی با هیچ فرد متخلفی در این حوزه شوخی ندارد هر چند تا ساعت شش و بیست دقیقه که در مطب حضور داشتیم از خانم دکتر خبری نشد و ناچار مراتب به منشی اش اعلام گردید.

در یک مطب متخصص زنان و زایمان دیگر نیز شرایط مشابهی با مورد فوق دیده شد که وی نیز برای پاسخگویی به اشکالات موجود به سازمان نظام پزشکی فراخوانده شد.

بررسی یک مطب متخصص ارتوپدی ، یک مطب متخصص مغز و اعصاب و یک مطب متخصص اطفال نشان داد که استانداردهای مورد توجه وزارت بهداشت در حوزه بهداشتی و تکریم ارباب رجوع به خوبی رعایت می شود که با قدردانی تیم بازرسی کننده این مطب ها همراه شد .

مشاهده وضعیت یک آزمایشگاه نشان داد که نه تنها استاندارد ۱۲۰ متری برای این آزمایشگاه رعایت شده بلکه این پزشک پاتولوژیست بیش از دویست و هفتاد متر در پنج واحد از یک ساختمان را برای اطاق های پذیرش ، نمونه گیری و تجهیزات مدرن اختصاص داده است و بر اساس نرم افزاری که داده های مالی بر روی آن ثبت شده برای رعایت حال مردم هنوز تعرفه های سال گذشته را اعمال می کند چون معنقد است که تعرفه های امسال به گونه ای است که مردم ناچارند قریب به هفتاد درصد پول آزمایش ها را از جیب خود بپردازند و فقط سی درصد آن قابل محاسبه با دفترچه های بیمه است.

وضعیت این آزمایشگاه که به لحاظ تجهیزات مدرن و پیشرفته ، تکریم ارباب رجوع ، کنترل کیفی و اشتغال مستقیم ۲۸ نفر در رتبه خوبی از طرف وزارت بهداشت قرار گرفته بود همراه با انصاف این پزشک و حجم گسترده آزمایشاتی که بدون دخالت دست و صرفا بر اساس دستگاه های پیشرفاته رباتیک انجام می شد حس خوبی به ادم می داد که می توانست ادمی را بیش از گذشته به داشته های پزشکی موجود در شهر و دیارش امیدوار کند مضاف براین که هر مراجعه کننده می توانست در صورت پرداخت هزینه آزمایشش از طریق اینترنت جواب آن نیز دریافت کند و نیازی هم به مراجعه آزمایشگاه از این باب نداشت.

جمع اوری لام های آزمایش بیست سال گذشته مراجعینی که برای انها تشخیص انواع سرطان یا ناهنجاری های بیمارگونه داده می شد همراه با اسکن جواب های آزمایش های آنها گنجینه ای بود که بیش از هر چیز دیگر می توانست در فعالیت های پژوهشی دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد.

به هر ترتیب سرزده این هفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی از مراکز درمانی خصوصی در حالی به اتمام رسید که این ادامه راهی است که در صورت برخورد منطقی با متخلفین و تشویق افراد منظم می تواند در کسب رضایت عمومی که به گونه ای رضایت از خدمات نظام برای مردم که ولی نعمتان هستند مفید واقع شود.

گزارش : مهرداد جشنی پور ، خبرنگار و فعال رسانه

قبلی «
بعدی »