معترضان خواستار محاکمه تونی بلر

  • توسط
  • تیر ۱۷, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شماری از فعالان ضد جنگ همزمان با قرائت گزارش جان چیلکات در مورد دخالت انگلیس در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳، در مرکز کوئین الیزابت در قلب لندن، با برگزاری تظاهراتی در مقابل این مرکز، خواستار محاکمه تونی بلر به عنوان جنایتکار جنگی شدند.
شرکت کنندگان در این تظاهرات که در مجاور وستمینستر برگزار شد، ضمن در دست داشتن پلاکاردهایی که بر روی آنها تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلیس جناینکار جنگی خوانده شده بود، با سردادن شعارهایی محاکمه تونی بلر را خواستار شدند.
برخی از تظاهرکنندگان همچنین ماسک هایی از تونی بلر زده بودند که صورت آن به خون آغشته بود.
در این تظاهرات، برخی از سربازان پیشین انگلیس که در جنگ عراق شرکت داشتند، در سخنانی خواهان اجرای عدالت و اعمال قانون علیه سردمداران جنگ عراق شدند.
بن گریفین، یک سرباز انگلیسی که در جنگ عراق حضور داشته است، در سخنانی گفت: زمانی که ما به خانه های غیر نظامیان حمله می کردیم من حضور داشتم.
سربازان آمریکایی مردان را به اسارت می بردند و شکنجه می کردند.
او تصریح کرد: ما مسئول اشغال عراق هستیم و کنوانسیون ژنو را نقض کرده ایم.
این سرباز انگلیسی افزود: من مطمئنم که دستگاه حکومت در نهایت سربازان را محکوم می کند این درحالی است که مسئولین این جنگ باید محاکمه شوند.
در همین حال شماری از تظاهر کنندگان و حامیان جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر پلاکاردهایی را در دست داشتند که بر روی آن نوشته شدن بود: جرمی کوربین و ‘جان مک دانل’ وزیر دارایی کابینه در سایه مخالف جنگ بودند.
این تظاهرات از سوی نهاد مدنی’ائتلاف توقف جنگ’ برنامه ریزی شده بود.
این تشکل مدنی در بیانیه ای با اشاره به انتشار گزارش چیلکات بعد از گذشت هفت سال، گفته بود این نگرانی وجود دارد که به رغم حجیم بودن این گزارش، در آن از محکوم کردن صریح جنگ عراق و سرزنش کردن کسانی که مسئول این فاجعه بودند، خودداری شده باشد.
تشکل یاد شده گفت: هدف از تظاهرات درخواست برای انتشار حقایق و اجرای عدالت در ارتباط با جنگ عراق است.
جان چیلکات رئیس کمیته تحقیق درباره دخالت انگلیس در جنگ علیه عراق روز چهارشنبه در نشستی در مرکز کوئین الیزابت گزارشی از نتایج تحقیق این کمیته ارایه داد.
در این نشست شماری از خانواده های نظامیان کشته شده انگلیسی در جنگ عراق نیز حضور داشتند.
گزارش ۱۲ جلدی و ۲٫۶ میلیون کلمه ای کمیته تحقیق در مورد دخالت انگلیس در جنگ عراق که منتشر شد، به بررسی نقش انگلیس از آغاز جنگ عراق و عواقب آن پرداخته است.

قبلی «
بعدی »