کشف گونه جدید صدپا با نیش بسیار دردناک/قیافه وحشتناک یک جانور+تصویر

  • توسط
  • تیر ۱۲, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است
«اسکولوپندرا کاتاراکتا» نام این گونه است که توسط «جورج بکالونی» حشره شناس در سال ۲۰۰۱ برای اولین بار در تایلند کشف شد. این حشره در کشورهای لائوس، تایلند و ویتنام نیز دیده شده است.
بکالونی در گفتگو با مجله «نشنال جئو گرافیک» گفت:«به هر جای دنیا که سفرمی کنم، همیشه سنگ های کنار نهر را کنار می زنم واین صدپا را پیدا می کنم که این کاملا جای تعجب دارد. این حشره قیافه وحشتناکی دارد. این حشره بسیار بزرگ، پاهای بلندی نیز دارد و رنگ آن سبز تیره است.»
صدپاها عموما از آب دوری می کنند اما وقتی این حشره شناس سنگ های کنار رودخانه را کنار زده است این حشره بداخل آب رفته و خود را مخفی کرده است.
به گزارش پرس‌تی‌وی، وی موفق شده است یک دانه از این گونه صدپا را گرفته و در ظرف آب قرار دهد. بنا بر اظهارات وی این صدپا مانند یک مار ماهی شنا می کند.
کشف گونه جدید صدپا با نیش بسیار دردناک/قیافه وحشتناک یک جانور+تصویر
بکالونی این صد پا را به محل کار خود در موزه تاریخ طبیعی در لندن انتقال داد.
تنها ۴ عدد ازاین گونه صدپا تا کنون دیده شده است که اولی آن در سال ۱۹۲۸ در ویتنام یافت شد و به موزه تاریخ طبیعی در لندن منتقل شد. اما این گونه برای سال ها در این موزه نگهداری شد بدون اینکه آن را بعنوان یک گونه خاص معرفی کنند. همچنین هیچ کس شنا کردن این حشره را تاپیش از این مشاهده نکرده بود.
بکالونی می گوید:«بدون شک این گونه شب ها به داخل آب می رود و به شکار آبزیان و یا دو زیستان بدون مهره می پردازد.»
صدپاها عموما سایر بی مهره ها را می خورند اما بعضا مار و موش های کوچک را نیز شکار می کنند. نیش های کوچک آنها که سمی نیست می تواند در داخل پوست انسان فرو برود و درد زیادی ایجاد کند.
قبلی «
بعدی »