یک آمار قابل تامل؛ ۳۷۵ نوجوان زیر ۱۵ سال در بوشهر ازدواج کردند!+جدول

  • توسط
  • تیر ۱, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

خلیج فارس: مادر بزرگ ۱۱ سال بیشتر نداشت که سر سفره عقد نشست و به پدر بزرگ «بله» گفت. مادر هم ۱۶ ساله بود که راهی خانه بخت شد. در آن سالها اگر دختری ۱۶ سال را رد می‌کرد و ازدواج نمی‌کرد از نگاه خانواده و اطرافیانش دیگر فرصتی برای ازدواج نداشت و زیر نگاه سنگین فامیل قرار می گرفت.

به گزارش «خلیج فارس»؛ ۵۰ سال پیش شاید ازدواج دختر ۱۴ ساله خیلی هم دور از انتظار نبود، اما این سالها ماجرا بسیار متفاوت شده و تصور این موضوع سخت است که بشنویم دختر یا پسری کمتر از ۱۵ سال به جای نشستن بر نیمکت مدرسه و گذراندن دوران نوجوانی بر سر سفره عقد حاضر شود و بار مسئولیت یک زندگی را به دوش بکشد. در این بین نخستین جمله‌ ای که از دهان‌ ما بیرون می‌ آید این است که این همه عجله برای چیست؟!

۳۴ درصد ازدواج های استان بوشهر زیر ۲۰ سال

حالا یک آمار قابل تامل نشان می دهد متقاضیان ازدواج در سنین کمتر از ۱۵ سال در بوشهر قابل تامل است، هرچند در لابه لای گزارش های مدیران پنهان می ماند و بدان پرداخته نمی شود.

بنا به آمار اداره کل ثبت احوال استان بوشهر، در سال گذشته ۳۷۵ نفر که کمتر از پانزده سال داشته اند، در بوشهر پای سفره عقد نشسته و به زندگی زناشویی سلام کرده اند.

همچنان که پیش بینی می شود، بخش عمده زوجین نوجوان شامل جنس مونث هستند، طوری که پارسال ۳۶۹ دختر (معادل ۴٫۴۵ درصد ازدواج ها) در سن زیر ۱۵ سالگی پیمان زناشویی بسته اند. اما سهم پسران از ازدواج های این محدوده سنی ۶ نفر (معادل ۷ صدم درصد) بوده است.

البته گزارش ثبت و احوال استان طی دو سال گذشته هیچ اشاره ای به توزیع سنی زوجین در زمان ازدواج نکرده، ولی همین آمار در سال ۹۲ موجود است. براساس همان آمار، ۳ مورد ازدواج زیر ۱۰ سال در استان ثبت شده است. رتبه بعدی فراوانی ازدواج نوجوانان بوشهری در آن مقطع نیز بین ۱۲ تا ۱۴ سال بوده که ۴۰۱ مورد رقم خورده است.

بررسی های «خلیج فارس» نشان می دهد بیشترین حجم ازدواج های زیر ۱۴ سال در میان برخی قومیت های خاص استان به ویژه در شهرستان های عسلویه و کنگان رقم می خورد که به نوعی ازدواج زودهنگام دختران متعارف شده است.

در این خصوص استان های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه با آمار سالانه حدود ۴ هزار ازدواج زیر پانزده سال، در سطج کشور رکوردار هستند، با این حال هرچند استان بوشهر در ازدواج نوجوانان با رکوردداران کشوری فاصله دارد، ولی همین ارقام نیز قابل تامل است.

البته اگر یک سطح بالاتر رفته و آمار زوج های زیر ۲۰ سال استان بوشهر هم بررسی شود، نشان دهنده آن است که سال گذشته در محدوده سنی ۱۵ تا ۱۹ سال، ۲۹۱ پسر و بیش از ۲٫۳۲۸ دختر ازدواج کرده اند.

به عبارت روشن تر، سرجمع این آمارها نشان می دهد که بیشترین حجم ازدواج دختران استان بوشهر در سن ۱۰ تا ۱۹ سال رقم می خورد که ۳۲ درصد موارد را در بر گرفته است.

اما برای پسران بوشهری در این محدوده سنی (۱۰ تا ۱۹ سال)، ۴٫۲ درصد ازدواج ها رقم خورده است.

همه این اتفاقات در شرایطی رخ داده که بررسی ها نشان می دهد میانگین سن ازدواج مردان بوشهری ۲۸ سال و زنان ۲۳ سال است.

نگاهی به آمار ازدواج در استان

بنا به آمار اداره کل ثبت احوال استان بوشهر، سال گذشته در مجموع ۸ هزار و ۲۹۰ مورد ازدواج در این استان به ثبت رسیده است که به ترتیب فروانی به شرح زیر است:
دشتستان ۲٫۱۶۵
بوشهر ۱۹۰۰
دشتی ۹۶۰
گناوه ۸۶۹
کنگان۵۸۱
جم ۵۴۶
دیر ۴۶۴
دیلم ۲۷۴
عسلویه ۱۷۹
تنگستان ۳۵۲

مخاطرات ازدواج در نوجوانی

یک روانپزشک در خصوص ازدواج در سنین پایین گفت: دو معضل اصلی این گونه ازدواج ها، ناباروری و نرسیدن به بلوغ فکری است.

دکتر زهرا موسوی افزود: هر فرد در دوران زندگی باید مراحل تکاملی خود را در کمال آرامش و آسایش به دور از استرس های محیطی طی کند.

وی با اشاره به مراحل تکاملی شش تا ۱۲ سال، ۱۲ تا ۲۰ سال و دیگر مراحل رشد انسان ادامه داد: سن ازدواج از ۲۰ سالگی به بعد است و وقتی فرد قبل از این سن اقدام به ازدواج کند دچار بحران خواهد شد و شخصیت فرد دستخوش یک سری تغییرات نه چندان معقول می شود.

وی اظهار کرد: ازدواج در سن پایین موجب ایجاد استرس های مختلف و عملکردهای دفاعی متزلزل می شود و در نتیجه در تمام مراحل زندگی فرد ایجاد مشکل می کند.

وی که یکی از سه روانپزشک این رشته فوق تخصصی در کشور است، در ادامه گفتگویش با ایرنا اضافه کرد: تمام مراحل نوجوانی، جوانی، مادر و همسر شدن در یکدیگر تداخل ایجاد و شخصی که در سن پایین ازدواج می کند، نخواهد توانست هر یک از این مراحل را به شکل مقبول طی کند و در هر مرحله احساس کمبود خواهد کرد.

وی گفت: با توجه به اینکه در ازدواج با سن پایین، فرد نمی تواند نیازهای دوران نوجوانی و جوانی خود را طی کند، همیشه در حسرت گذشته خواهد ماند و رشد نکردن عملکردهای دفاعی موجب ایجاد مشکلات فراوان در کل زندگی فرد شده و در ایفای نقش های خود به عنوان همسر، مادر و دیگر نقش های اجتماعی وی را دچار مشکل خواهد کرد.

دکتر موسوی افزود: یکی دیگر از معضلاتی که در سنین پایین وجود دارد باروری است و طبق نظر کارشناسان علم روانپزشکی، مادران در این سنین نمی توانند مراقبت کافی از نظر جسمانی، فیزیکی و عاطفی از کودکان خود انجام دهند.

قبلی «
بعدی »