از اینکه عربستان ما را مقصر می داند، تشکر می کنیم / سعودی خشمگین شده / برخی دجال‌ها سخن من را تحریف کرده و می گویند که من از هم پیمانی بین اهل سنت و اسرائیل سخن گفته‌ام

  • توسط
  • اسفند ۱۷, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است
دبیرکل حزب‌الله لبنان با تأکید بر اینکه، عربستان سعودی سعی دارد با پیش کشیدن مسأله شیعه و سنی، مقاومت علیه اسرائیل را تضعیف کند، از دشمنی همیشگی این کشور و همپیمانانش با مقاومت علیه اسرائیل، سخن گفت.
به گزارش «انتخاب»، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در مراسم بزرگداشت شهید «الحاج علی احمد فیاض» (الحاج علاء) در شهرک «انصار» در جنوب لبنان به سخنرانی پرداخت. این سخنرانی در شرایطی انجام می‌شود که عربستان سعودی به همراه کشورهای همسوی عربی، حملات سیاسی، امنیتی و رسانه‌ای شدیدی علیه حزب‌الله و کل کشور لبنان آغاز کرده و شورای همکاری خلیج فارس به رهبری عربستان، حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی خوانده است.
در این مراسم پس از قرائت قرآن و اجرای سرود ملی لبنان و سرود مقاومت، سید حسن نصرالله سخنان خود را آغاز کرد.
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ابتدای سخنان خود، شهادت الحاج علاء را به خانواده‌اش تبریک و تسلیت گفت و با یادآوری شهدای سوریه، یاد آن‌ها را گرامی داشت. مقاومت عامل حفظ لبنان است سید حسن نصرالله در بخش ابتدایی سخنان خود گفت: «علاء» در ابتدای جوانی به صفوف مقاومت لبنان پیوست و او کسی بود که تمام عمرش را در مبارزه گذراند و در نهایت نیز در میدان نبرد شهید شد. او کسی بود که در کنار حاج عماد مغنیه، قدرت بازدارندگی و عملیاتی مقاومت را بنا نهاد و مقاومت به یک قدرت واقعی تبدیل شد که دشمن اسرائیلی آن را در معادلات خود به حساب می‌آورد.
حسن نصرالله در ادامه با تأکید بر نقش مقاومت در منطقه و لبنان گفت: همه ما می‌دانیم که اگر همه ما دست روی دست می‌گذاشتیم و منتظر استراتژی عربی واحد می‌ماندیم، در حال حاضر اسرائیل کماکان در جنوب و پایتخت لبنان بود. اگر مقاومت لبنان نبود، در حال حاضر اسرائیل بر لبنان حاکم بود و جوانان لبنانی نیز در زندان‌ها بودند. دبیرکل حزب‌الله لبنان با تأکید بر دشمنی کشورهای عربی با مقاومت، گفت: بیشتر کشورهای عربی که ما را تررویستی خوانده‌اند، ارتباطی با مقاومت ندارند نه ارتباط مالی و نه سیاسی به استثنای سوریه.
وی افزود: آنچه که کشور را حفظ می کند ارتش، ملت و مقاومت است. کسانی که انتظار دارند اتحادیه عرب یا اجماع عربی مانع اسرائیل از تجاوز علیه لبنان شوند و یا از لبنان دفاع کنند، در اشتباه هستند. سید حسن نصرالله تاکید کرد که در جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ از اتحادیه عرب و کشورهای عربی درخواست نکردیم که برای کمک به لبنان و مقاومت وارد عمل شوند. آنها نه تنها کمکی نکردند بلکه علیه مقاومت اقدام کردند و همین مساله درباره جنگ صهیونیست‌ها علیه غزه نیز تکرار شد.
 دبیرکل حزب‌الله لبنان، ادامه داد: ضمانت وجود چنین سازمان‌هایی حمایت از اسرائیل و بقای اسرائیل است. این مقاومتی که امروزه به تروریستی بودن متهمش می کنند؛ همانی است که کرامت و عزت عربی را به برخی باز گرداند.
سید حسن نصرالله اظهار داشت: از کسانی که درباره شرافت هویت و حقوق عربی سخن می‌گویند می‌خواهم این سوال را مطرح کنم که چه کسی به اندازه اسرائیل به عربیت، ملت عرب و ارتش‌های عربی اهانت کرده است؟  وی گفت: هنوز اشغال سرزمین‌های فلسطین ادامه دارد و قتل مردم در این کشور استمرار دارد و تجاوزات به مسجد الاقصی هر روزه شده است، در طی ۶۷ سال گذشته چه کاری انجام دادید و اکنون چه می‌کنید؟
سید حسن نصرالله ادامه داد: هر نظام یا ارتشی که آماده نبرد با اسرائیل شد، رژیم سعودی از شیعه و سنی سخن گفت؛ آیا جمال عبدالناصر شیعه بود یا ملت فلسطین شیعه هستند؟ وی تصریح کرد که حزب‌الله لبنان محبوبیت خود در میان مردم جهان عرب و قداستش را از اتحادیه عرب به دست نیاورده و تمام انتقادات مردمی در جهان عرب از تصمیم اتحادیه عرب در تروریستی معرفی کردن حزب الله ناشی از این است. مقاومت در بوسنی و عراق حضور داشت حسن نصرالله، با یادآوری جنگ بوسنی گفت: در آن زمان دو دیدگاه در لبنان وجود داشت، عده‌ای که از سوی عربستان هدایت می‌شدند و البته به هیچ وجه نماینده اهل سنت نبودند؛ اعتقاد داشتند که باید انتقام بوسنی را از مسیحیان لبنان گرفت و پس از آن نیز چندین اقدام خرابکارانه و تجاوزکارانه انجام دادند، اما گروه دومی نیز بود که تفکر مقاومت محسوب می‌شد و آن‌ها به بوسنی رفتند.
وی در این باره افزود: ما سلاح و پول آن چنانی نداشتیم اما «الحاج علاء» و دوستانش به بوسنی رفتند و در آن‌جا به نبرد پرداختند و ما شهدای بسیاری را در بوسنی تقدیم کردیم، آیا این تروریسم است؟ نصرالله گفت: ما برای دخالت در تصمیمات سیاسی به بوسنی هرزگوین سفر نکرده بودیم، بلکه براساس اخلاق، دین و قانون برای کمک به مردم مسلمانی که هر روز قتل عام می شدند، می‌رفتیم.
وی افزود: چرا امروز حزب‌الله را متهم می‌کنند که مقاومت طایفه‌ای است آیا در بوسنی هرزگوین شیعیان بودند که از آنها دفاع کنیم؟ مسلمانان در بوسنی هرزگوین از اهل تسنن بودند و حاج علایی که مراسم امروز مناسبت گرامیداشت وی است، خانواده، مقاومت و سرزمین خود را به سمت بوسنی هرزگوین ترک کرد تا از آبروی برادران مسلمان ما در این کشور دفاع کند؟ با این وجود آیا ما طایفه‎‌ای عمل می کنیم؟ دبیرکل حزب‌الله در مورد حضور مقاومت در عراق نیز گفت: اشکال ورود حزب‌الله به عراق، چیست؟ حزب‌الله برای مقابله با چه کسی به عراق رفته است؟ برای مقابله با داعشی که همه دنیا آن را تروریستی می‌دانند؟ آیا باید برای این کار محکوم شویم؟
دبیرکل حزب الله با اشاره حضور داعش در عراق و حمایت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از تروریست‌ها تصریح کرد که سحر به خود ساحر بازگشته و حامیان عرب داعش به وحشت افتاده‌اند.
وی با اشاره به بی تحرکی و ناتوانی اتحادیه عرب و دیگر کشورهای عربی در حمایت از مردم عراق در زمان حمله تروریست‌های داعشی تصریح کرد که حزب‌الله لبنان برای کمک به ملت عراق (که به درخواست مرجعیت برای دفاع از خود و عتبات وارد عمل شده است) وارد این کشور شده و نیروهای حزب‌الله تحت فرماندهی نیروهای عراقی در حال نبرد با تروریست‌ها هستند.
سید حسن نصرالله اظهار داشت که نیروهای حزب‌الله برای دخالت در امور داخلی عراق (همانند سعودی‌ها در اکثر کشورهای عربی) وارد نشده‌اند بلکه برای کمک به مردم این کشور به عنوان یک وظیفه ملی اخلاقی و دینی وارد عمل شده و این روند ادامه می‌یابد.
وی در این باره افزود: امروزه چه کسی معادلات عراق را تغییر می‌دهد؟ مطمئنا خود مردم عراق، شما به رهبری آمریکا جمع شدید و یک ائتلاف تشکیل دادید، باید پرسید تا کنون چه کاری توانسته‌اید انجام دهید؟ سید حسن نصرالله در ادامه تصریح کرد که حمایت حزب الله از مردم عراق در نبرد با داعش تروریسم نیست، شهامت عربی بدان معنی است که هر فرد عربی برای دفاع از ملت عرب و مقدساتش وارد عمل شود و کسی که چنین نکند شهامت ندارد. عربستان به شدت خشمگین شده است.
دبیرکل حزب الله تاکید کرد که امروز عربستان از لبنان خشمگین است. سوال این است که چرا عربستان خشمگین است؟ یک بار قبلا درباره این موضوع سخن گفتم و امروز نیز می‌گویم که من خشم عربستان را درک می‌کنم زیرا هر کسی که شکست می‌خورد، عصبی می‌شود و برای جبران شکست، هر کاری از دستش بر بیاید، انجام می دهد.
سید حسن نصرالله گفت: شما در سوریه ببیند که عربستان چقدر خشمگین است. ما با معارضان سوری درباره تمایل نظام سوریه به گفت‌و‌گو با آنها صحبت کردیم اما معارضان رد می‌کردند و این عربستان بود که در آن زمان بازی را مدیریت می‌کرد و در آن زمان یکی از امرای اردن جنگ و درگیری را مدیریت می‌کرد و اموال و سلاح به دست تروریست‌ها می‌رساند.
وی تصریح کرد: اما امروز بعد از گذشت پنج سال از آغاز بحران و درگیری سوریه می‌بینیم که اهداف عربستان و همپیمانان آن محقق نشده و این کشور  شکست بزرگی را متحمل شده است. آنها می‌خواهند ناتو و آمریکا را به این درگیری بکشانند و بر این باروند که آمریکایی‌ها در کنار آنها عمل می‌کنند اما نمی‌دانند که ایالات متحده همه جهان را در سناریوی خود به کار می‌گیرد.
سید حسن نصرالله در ادامه به تحولات یمن اشاره کرد و گفت: یمنی‌ها قبل از جنگ به گفت‌وگوی سیاسی خود در صنعاء پایان داده بودند، اما عربستان تصمیم به حمله نظامی علیه یمن گرفت و هزینه‌های که عربستان امروز پرداخت می‌کند، نتیجه جنگی است که علیه یمن راه انداخته است.
وی همچنین به حادثه حمله افراد مسلح به خانه سالمندان در عدن که در آن ۱۶ نفر از جمله چهار پرستار زن هندی کشته شدند، اشاره و تاکید کرد که آیا در خانه سالمندان «کفار» حضور داشتتند که باید کشته می‌شدند؟. این منطق داعش است که به همراه نیروهای سعودی که زمین را در اختیار داعش و القاعده قرار دادند، دست به این اقدامات جنایتکارانه می زنند. آنها شکست خوردند و شکست خواهند خورد و این ملت یمن هستند که با مقاومت خود پیروز خواهند شد.
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به شکست‌های عربستان در منطقه گفت: عربستان در سوریه، یمن، لبنان و بحرین شکست خورده است. آن‌ها ما را مسؤول شکست‌های خود می‌دانند و البته دراین مسأله اغراق می‌کنند اما از آن‌ها تشکر می کنیم؛ اگر مشخص شود که حزب‌الله مسؤول شکست‌‌های سنگین عربستان در این کشورها است، خوب این افتخار بزرگی در دنیا و آخرت برای ما محسوب می‌شود اما آن‌ها مبالغه می‌کنند.
نصرالله افزود: سعودی‌ها از ما عصبانی شدند و خشمشان کل لبنان را در بر گرفت؛ چرا که می‌خواستند مردم لبنان نیز علیه حزب‌الله شوند؛ اما مردم لبنان می‌دانند که طرح عربستان در سوریه براندازی دولت و گماردن دست نشانده خود در آن کشور است، در یمن نیز همچنین است. همواره در میدان نبرد خواهیم بود وی این سؤال را مطرح کرد که اگر کسی نبود جلوی داعش و النصره در سوریه بایستد، در حال حاضر لبنان و مسیحیان و میانه‌روهای لبنان کجا بودند؟ باید گفت هر کسی که در سوریه علیه عربستان اقدام می‌کند، به نفع منافع لبنان قدم برداشته است.
وی با اشاره به قرار دادن نام حزب الله از سوی شورای همکاری خلیح فارس و وزرای کشور عرب در لیست گروه‌های تروریستی تصریح کرد که بیانیه شورای همکاری خلیج فارس بدون اجماع عربی و با مخالف الجزایر، لبنان، عراق و تونس به تصویب رسیده است.
دبیرکل حزب الله در ادامه با بیان اینکه، اقدام دولت تونس در عدم همراهی با این بیانیه امری مهم و قابل اشاره است تصریح کرد که ما واکنش بزرگ ملت و احزاب تونس و روزنامه نگاران را در ادامه رییس جمهور و وزیر خارجه این کشور دیدیم.
وی ادامه داد: ما از مردم و رییس جمهور تونس تشکر ویژه می‌کنیم که حقیقت این مطلب را به نمایش گذاشتند ما از آنها چیزی نخواستیم و ما در حزب‌الله به این نتیجه رسیدیم که از کسی چیزی نخواهیم.
سید حسن نصرالله از حمایت دیگر کشورهای عربی از جمله الجزایر در سطح رسمی و حمایت مردمی در سراسر جهان عرب هم تقدیر کرد.
سید نصرالله در مودر اعتراضات مردم لبنان به تصمیم اخیر عربستان گفت: این فریادها خیلی ارزش دارد و با تظاهرات میلیونی که در گذشته انجام می‌شد بسیار تفاوت دارد، امروزه هر کسی علیه عربستان سخنی بگوید باید تاوانش را هم پس بدهد، یعنی مخالفت با تصمیمات عربستان هزینه دارد و آن‌ها به هیچ لبنانی یا عربی اجازه نمی‌دهند که حرفی بر خلاف میلشان زده شود.
سید نصرالله در مورد اعتراضات مردم لبنان به تصمیم اخیر عربستان گفت: این فریادها خیلی ارزش دارد و با تظاهرات میلیونی که در گذشته انجام می‌شد، بسیار تفاوت دارد، امروزه هر کسی علیه عربستان سخنی بگوید باید تاوانش را هم پس بدهد، یعنی مخالفت با تصمیمات عربستان هزینه دارد و آن‌ها به هیچ لبنانی یا عربی اجازه نمی دهند که حرفی بر خلاف میلشان زده شود.
وی همچنین، اعتراضات مردمی به این تصمیم را حاوی پیام واضحی به اسرائیل دانست و گفت: اسرائیلی که در دو موضع گیری جداگانه اعلام کرده است که فرصتی باری نزدیک شدن به کشورهای اهل سنت عربی به وجود آمده است، البته برخی دجال‌ها وجود دارند که می‌خواهند سخن من را تحریف کرده و بگویند که من از هم پیمانی بین اهل سنت و اسرائیل سخن گفته‌ام، نه من چنین چیزی را نمی‌گویم.
سید حسن نصرالله در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد که تحریک مذهبی، شاید بتواند ین مسلمانان و مسیحیان یا شیعه و سنی اختلاف بیاندازد، اما هرگز منجر به عادی سازی روابط با اسرائیل نخواهد شد. ما همواره در میدان نبرد خواهیم بود، هرچند اتهامات نیز افزایش یابد، کلمه حق را علیه سلطان ستمگر، فریاد خواهیم زد.
منبع : انتخاب
قبلی «
بعدی »