نخستین مودم یکپارچه فوتونیک جهان

  • توسط
  • بهمن ۱۲, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است

تیمی از دانشمندان ناسا در حال ساخت مودم جدید ارتباطی هستند که یک فناوری انقلابی را برای تبدیل همه‌چیز از مخابرات و تصویربرداری پزشکی و ساخت و ساز پیشرفته گرفته تا دفاع ملی بکار می‌گیرد.

به گزارش تیتر اول به نقل از سرویس فناوری ایسنا، نخستین مودم یکپارچه فوتونیک ناسا در سال ۲۰۲۰ به عنوان بخشی از تجربه چند ساله انتقال ارتباطات لیزری (LCRD) این سازمان در ایستگاه فضایی بین‌المللی آزمایش خواهد شد.

این دستگاه که به اندازه یک تلفن همراه است، عملکردهای مبتنی بر اپتیک مانند لیزرها، سوئیچ‌ها و سیم‌ها را در یک میکروتراشه مانند مدار یکپارچه موجود در همه سخت‌افزارهای الکترونیکی ترکیب کرده است.

مودم و آمپلی‌فایر یکپارچه مدار پایین زمین (ILLUMA) به عنوان یک ترمینال مدار پایین زمین برای LCRD عمل خواهد کرد و ارتباطات لیزری پرسرعت را ممکن خواهد ساخت.

این سیستم شامل یک فناوری نوظهور موسوم به فوتونیک یکپارچه است که انتظار می‌رود همه فناوری‌هایی را که از نور استفاده می‌کنند، متحول کند. از جمله این فناوری‌ها می‌توان به ارتباطات اینترنتی با کابل فیبرنوری، طیف‌سنج‌ها، آشکارسازهای شیمیایی و سیستم‌های نظارتی اشاره کرد.

رشد اخیر نانوساختارها، متامواد و فناوری‌های سیلیکونی باعث افزایش طیف کاربری‌ها برای این تراشه‌های نوری کاملا یکپارچه شده است. علاوه بر آن، این تراشه‌ها را می‌توان به صورت عمده توسط لیتوگرافی چاپ کرد و هزینه‌های دستگاه‌های فوتونی را بیشتر کاهش داد.

تجربه LCRD قراراست شیوه ارسال و دریافت داده، ویدیو و سایر اطلاعات توسط ناسا را تغییر دهد. این دستگاه از لیزر برای کدگذاری و انتقال داده با سرعت ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریعتر از تجهیزات ارتباطی کنونی استفاده خواهد کرد و به حجم و نیروی بسیار کمتری نیاز خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »