نرخ بهره در ژاپن منفی شد

  • توسط
  • بهمن ۱۰, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش تیتر اول بنه گز هاروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن روز جمعه بار دیگر سرمایه گذاران را غافلگیر کرد و برای وادار کردن بانک ها به اعطای وام در شرایطی که اقتصاد این کشور با ضعف مواجه است، استراتژی نرخ بهره منفی را در دستور کار قرار داد.
کورودا، با ۵ رای مثبت در برابر ۴ رای منفی همکاران خود، بانک مرکزی ژاپن را مجاب کرد تا برای برخی از سپرده های های نقدی، نرخ بهره منفی ۰٫۱ درصد اعمال کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، بانک مرکزی ژاپن سابقه ای طولانی در اتخاذ سیاست های غیر معمول برای مواجهه با کاهش نرخ تورم و احیای رشد اقتصادی دارد. بعد از اعلام این تصمیم، ارزش ین ژاپن کاهش یافت.

کورودا ماه گذشته ایده اعمال نرخ بهره منفی را رد کرده بود.

دیاسوکه کاراکاما، اقتصاددان میزوهو بانک در توکیو گفت: «این به وضوح نشان می دهد که بانک مرکزی ژاپن می خواهد ین را تضعیف کند و قیمت واردات کالا را افزایش دهد و به این طریق موجب رشد نرخ تورم شود… در نهایت ما نمی دانیم که آیا این نرخ بهره منفی برای اقتصاد ژاپن مثبت خواهد بود یا نه.»

وی افزود، موفقیت این سیاست در اروپا به معنای تضمین موفقیت آن در ژاپن نیست.

بانک مرکزی ژاپن این تصمیم را ساعاتی پس از آن اعلام کرد که گزارش های دولتی نشان داد که اقتصاد ژاپن به نحو غیرمنتظره ای در ماه دسامبر ضعیف شده و کاهش های بیش از حد انتظاری در بخش تولیدات صنعتی و هزینه کردهای خانواده ها گزارش شده است.

با توجه به کاهش میزان صادرات و نگرانی ها  از تداوم رشد ضعیف اقتصادی در چین، فضای اقتصادی خارجی برای سومین اقتصاد بزرگ دنیا تیره و تار شده است.

بانک مرکزی ژاپن اعلام کرده نرخ بهره منفی از ۱۶ فوریه اعمال خواهد شد.

منبه : اقتصاد آنلاین

قبلی «
بعدی »