آیا راز موشک‌های «آتش جهنم» لو رفته است؟

  • توسط
  • دی ۱۹, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است

مقامات امریکا نگرانند در پی یک اشتباه، فناوری یکی از پیشرفته‌ترین موشک‌های این کشور از طریق کوبا در اختیار چین، روسیه و یا کره شمالی قرار گرفته باشد.

هِل‌فایر امریکا که اشتباهی به کوبا فرستاده شده است ممکن است در اختیار چین، روسیه و یا کره شمالی قرار گرفته باشد.

به گزارش پرس تی‌وی، کارآگاهان امریکایی در حال بررسی این موضوع هستند و در تلاشند دریابند دشمنان یا رقبای استراتژیک امریکا تا چه حد به فناوری این موشک دسترسی دارند.

وال استریت ژورنال با استناد به منابعی که نامشان ذکر نشده نوشت: «با وجود گرم شدن تاریخی روابط امریکا با کوبا در سال گذشته، واشنگتن در فشار بر هاوانا برای باز پس گیری موشک ناکام ماند.»

این موشک هوا به زمین اغلب روی بالگرد ها نصب می شود موشک هِل‌فایر قابلیت شلیک از خودروهای زرهی و کشتی‌های جنگی را نیز دارد.

آیا راز موشک‌های «آتش جهنم» لو رفته است؟

این موشک در اوایل سال ۲۰۱۴ توسط شرکت تسلیحاتی لاکهید مارتین امریکا از فرودگاه بین المللی اورلاندو به اسپانیا ارسال شد تا در تمرین نظامی ناتو مورد استفاده قرار گیرد.

مقامات اسپانیا به دلایلی تصمیم به بازگرداندن این موشک به امریکا گرفته و در حال بارگیری آن در یک هواپیما از مادرید بودند که متوجه گم شدن آن شدند.
موشک هدایت شونده هِل‌فایر ساخت شرکت لاکهید مارتین امریکا

مشخص شد که این موشک با یک کامیون نیروی هوایی فرانسه به فرودگاه شارل دوگل پاریس برده شده و از طریق هوایی به هاوانا فرستاده شده است.

به نوشته وال استریت ژورنال، لاکهید مارتین این موضوع را به اطلاع وزارت خارجه امریکا رسانده و در نهایت اعلام شد موشک در ژوئن ۲۰۱۴ گم شده است.

وزارت دادگستری امریکا در حال بررسی این موضوع است. این حادثه می‌تواند نقض قانون کنترل صادرات تسلیحات و حتی قوانین تحریم علیه کوبا باشد.

گفتنی است روابط واشنگتن و هاوانا پس از حدود نیم قرن رو به ترمیم است و موضوع موشک هل‌فایر آزمونی جدی برای هر دو طرف محسوب می‌شود.

قبلی «
بعدی »