کارشکنی سعودی‌ها برای بازگشت دیپلمات‌های ایرانی

  • توسط
  • دی ۱۵, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارشتیتر اول بنه گز به نقل از  خبرگزاری فارس، در حالی که براساس اظهارات عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی در یکشنبه شب ۱۳ دی ماه در قطع روابط ریاض و تهران و اینکه دیپلمات‌های ایرانی مستقر در عربستان باید ظرف ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کنند و امشب هم این مهلت پایان می‌یابد، ولی سعودی‌ها باز هم دست به کارشکنی زده‌اند.

علی‌رغم اینکه قرار است دیپلمات‌های ایرانی مستقر در عربستان سعودی امشب به تهران بازگردند، ولی سعودی‌ها باز هم مانع تراشی می‌کنند.

خبرنگار فارس مطلع شد، در حالی که دولت ایران درصدد اعزام هواپیمای اختصاصی برای بازگشت دیپلمات‌هایش به تهران است، ولی تا این لحظه دولت سعودی مجوز لازم را برای این کار (اعزام هواپیمای اختصاصی) صادر نکرده‌ است.

به گزارش فارس، پس از تجمع اعتراض آمیز شنبه شب ۱۲ دی ماه مقابل سفارت عربستان در پی اعدام شیخ نمر رهبر شیعیان عربستان و ورود برخی از معترضان به داخل این سفارتخانه و وارد آمدن خساراتی به این سفارتخانه، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در ساعات پایانی یکشنبه در نشستی خبری از قطع روابط ریاض با تهران خبر داد و به دیپلمات‌های ایرانی مستقر در عربستان مهلت داد تا ظرف ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کنند. از سوی دیگر دیپلمات‌های این کشور نیز همان یکشنبه شب تهران را ترک و به دبی و از آنجا به عربستان بازگشتند.

در پی اقدام عربستان و فشارهای این کشور بحرین و سودان نیز اقدام به قطع رابطه با ایران کردند و امارات متحده عربی نیز روابط خود را در سطح کاردار کاهش داد.

حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه ایران در واکنش به اقدام عربستان برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران گفت: ریاض با اعلام تصمیم به قطع رابطه با تهران نمی‌تواند بر خطای بزرگ اعدام رجلی دینی سرپوش گذارد.

 

قبلی «
بعدی »