اعلام ۴ مشتری برای خرید زندان اوین / هنوز قوه قضائیه موافقت نکرده

  • توسط
  • خرداد ۲۰, ۱۳۹۴
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر جهانگیر درباره آخرین وضعیت ماجرای انتقال زندان اوین به خارج از تهران گفت: درخواست هایی از مجموعه های مختلف در سال های گذشته صورت گرفته که این درخواست ها هم به ریاست قوه قضاییه و هم سازمان زندان ها اعلام شده است. شهرداری تهران نیز یکی از درخواست کننده ها برای در اختیار گرفتن مجموعه زندان اوین است. در حال حاضر مشخصا چهار مجموعه، درخواست خرید و در اختیار گرفتن زندان اوین را دارند.
وی افزود: شهرداری تهران و سه مجموعه دیگر متقاضی خرید و در اختیار گرفتن مجموعه زندان اوین هستند. البته هنوز موافقتی از سوی رییس قوه‌قضاییه به ما اعلام نشده است. در صورت موافقت رییس دستگاه قضا با پیشنهادهای صورت گرفته، ما بر اساس موافقت ایشان زمینه‌های جابجایی زندان، زندانیان و نیروی انسانی‌ و ساخت فضای جدید را تدارک می بینیم و سپس امکان نقل و انتقال فراهم می شود. به طور طبیعی می توان گفت که هنوز در این خصوص اتفاقی نیفتاده است.
جهانگیر در پاسخ به این سئوال که چندی پیش شهردار تهران از موافقت رییس قوه قضاییه برای انتقال اوین به خارج از شهر و واگذاری فضای آن به شهرداری خبر داده بود افزود: هنوز از سمت و سوی رییس قوه قضاییه به ما چیزی اعلام نشده است. شهرداری درخواست واگذاری کرده اما به صورت رسمی چیزی به ما ابلاغ نشده است. البته ممکن است که اگر هم موافقت شده باشد تا زمانی که مراحل آن طی و ابلاغ شود، زمان ببرد.
رییس سازمان زندان ها در پاسخ به این سئوال که آیا سازمان زندان ها برای انتقال اوین به خارج از تهران، شرایطی دارد یا خیر گفت: همان طور که می دانید بحث زندان یک مقوله امنیتی است. این طور نیست که بتوانیم زندانیان را بیرون از زندان نگه داریم تا مکانی برای نگهداری ایجاد شود.
وی توضیح داد: به موجب قانون ما باید زندان‌ها را به خارج از شهرها انتقال دهیم و نحوه حفاظت از زندان ها در خارج از شهرها با درون شهرها متفاوت است و ملاحظات امنیتی مختلفی دارد و باید این شرایط در نظر گرفته شود.
این مقام مسئول در قوه قضاییه ادامه داد: با توجه به متناسب نبودن فضای کنونی با تعداد جمعیت کیفری، یکی از شرایط ما این است که فضای زندان باید با تعداد جمعیت کیفری متناسب شود. همچنین زندان های داخل شهر و محیط هایی مانند منطقه اوین از نظر قیمت با زندان هایی که در خارج از شهر قرار دارند، متفاوت است و باید از نظر قیمت نیز همخوانی وجود داشته باشد.
جهانگیر با بیان اینکه برای ساخت زندان در خارج از شهر باید زمین وسیع تری در اختیار گذاشته شود تا متناسب با جمعیت کیفری باشد گفت: مجموعه های جدید باید در چند نقطه تدارک دیده شود تا سازمان زندان ها بتواند فعالیت های خود را انجام بدهد. ما در زندان ها به دنبال یک سری فعالیت های فرهنگی، تربیتی و آموزشی هستیم و باید فضاهای اینچنینی خود را توسعه دهیم اما در حال حاضر نه تنها نتوانستیم این فضاها را توسعه دهیم بلکه برخی از محیط های آموزشی، تربیتی و فرهنگی مان نیز به دلیل تراکم جمعیت به ناچار به نگهداری زندانی اختصاص داده شده است؛ بنابراین در تدارکات جدید باید فضایی در نظر گرفته شود که مناسبت و امکانات لازم را داشته باشد و این موضوع، پروسه چند ساله را می طلبد و اینگونه نیست که بگوییم چند ماه دیگر این اتفاق خواهد افتاد.
رییس سازمان زندان ها درباره آخرین وضعیت طرح استفاده از دستبند و پابندهای الکترونیک و اینکه آیا دوره اجرای آزمایشی این طرح پایان یافته یا خیر گفت: دوره آزمایشی استفاده از دستبندها و پابندهای الکترونیک پایان یافته است. ما در این دوره مشکلات زیرساختی این محصولی وارداتی را شناسایی کردیم و با چند شرکت داخلی صحبت هایی را انجام دادیم. آنها نیز بررسی های خود را انجام دادند و قیمت ها و پیشنهاداتی را ارایه کردند.
وی افزود: در حال بررسی پیشنهادها هستیم تا بهترین کیفیت را انتخاب کنیم زیرا زمانی می توانیم این طرح را به صورت همگانی به اجرا درآوریم که خیال مان از نظر امنیتی راحت باشد و تلاش می کنیم ظرف ماه های آینده این کار را انجام دهیم.
جهانگیر تاکید کرد: اگر اعتبار لازم را دریافت کنیم حداکثر ظرف دو تا سه ماه آینده همانگونه که وعده داده بودیم، ۴۰ هزار نفر از مددجویان را تحت پوشش قرار می دهیم.
رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور درباره آخرین وضعیت احداث و تکمیل اردوگاه فشافویه نیز گفت: در احداث و تکمیل اردوگاه فشافویه، آنچه به سازمان زندان ها مربوط بوده انجام شده و از نظر ما اردوگاه آماده است اما مسئولیت‌هایی متوجه برخی دستگاه ها و پیمانکار است که باید انجام شود.
جهانگیر افزود: بخشی از کارهای داخلی اردوگاه، باقی مانده است و برای اعزام نیروی انسانی و زندانی به اردوگاه باید این بخش ها مانند آشپزخانه، قسمت های بهداشتی و درمانگاه آماده شود. از آنجایی که بیشتر کسانی که وارد زندان می شوند اعتیاد به مواد مخدر دارند باید به بحث قرنطینه و درمان شان توجه جدی شود.
وی با بیان اینکه نهادهای متولی آماده سازی این بخش ها و پیمانکار به ما قول دادند هر چه سریعتر این بخش ها را آماده کنند گفت: سال گذشته دولت برای آماده سازی هفت اردوگاه حرفه آموزی محکومان مواد مخدر، ۸۰ میلیارد تومان به سازمان زندان ها اختصاص داد اما از این مبلغ فقط ۳۵ درصد معادل ۲۸ میلیارد تومان تخصیص داده شد که برای تکمیل هفت اردوگاه کافی نبود بنابراین تصمیم گرفتیم تمامی این مبلغ را صرف آماده سازی فشافویه کنیم تا حداقل یک اردوگاه آماده و تکمیل شود و از این طریق بخشی از جمعیت کیفری زندان ها کاهش یابد.
رییس سازمان زندان ها با بیان ایکنه دستگاه های متولی و پیمانکار وعده دادند تا پایان خرداد ماه فاز نخست اردوگاه فشافویه را تحویل دهند افزود: اگر فاز نخست اردوگاه تکمیل شود، در مرحله اول، دو هزار و ۵۰۰ نفر به این اردوگاه منتقل می شوند.
وی در پاسخ به این سئوال که تا کنون به این هفت اردوگاه چه تعداد محکوم مواد مخدر منتقل شده است گفت: این اردوگاه ها هنوز راه اندازی نشده اند اما در دو اردوگاهی که قبلا بخشی از آنها راه اندازی شده است، بین شش تا ۹ هزار نفر اسکان داده شدند.
جهانگیر در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره طرح تحقیق و تفحص مجلس از سازمان زندان ها نیز اظهارداشت: در جلسه کمیسیون قضایی شرکت و توضیح مفصلی را به نمایندگان ارایه کردم. ما از بحث تحقیق و تفحص استقبال می کنیم زیرا حضور نمایندگان می تواند آنها را با مشکلات عدیده سازمان زندان ها آشنا کند تا از این طریق به رفع مشکلات زندان ها کمک کنند.
رییس سازمان زندان ها با بیان اینکه بودجه این سازمان با جمعیت کیفری تناسبی ندارد اضافه کرد: در حال حاضرمشکلات غذایی در زندان وجود دارد و برای ما مهم است که بتوانیم غذای مناسبی به زندانی بدهیم. اعتباری که برای این مساله در نظر گرفته شده، ناکافی است و در بخش بهداشتی نیز اعتبار بسیار ناچیزی داریم.
جهانگیر به حضور وزیر بهداشت در زندان قزلحصار اشاره کرد و گفت: وزیر بهداشت زندان قزلحصار را از نزدیک مشاهده و ملاحظه کرد که در بحث بهداشتی ما نیز خدمات زیادی را به این جامعه ارایه می کنیم. با توجه به اینکه بر اساس استانداردهای جهانی، در داخل زندان احتمال خطر ابتلا به بیماری به دلیل بسته بودن محیط و عدم رعایت مسایل بهداشتی از سوی زندانیان، ۵۰ برابر بیشتر است، از وزیر بهداشت درخواست کردیم به ما کمک کنند.
رییس سازمان زندان ها در پایان در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اسفنانی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس یکی از موارد تحقیق و تفحص از سازمان زندان ها را نظارت بر بازداشتگاه هایی عنوان کرده که زیر نظر سازمان زندان ها نیستند، آیا بازداشتگاه یا زندانی وجود دارد که زیر نظر این سازمان نباشد؟ گفت: بازداشتگاه ها و زندان ها همه به موجب قانون باید زیر نظر سازمان زندان ها باشند. ما دو دسته بازداشتگاه داریم که بازداشتگاه های امنیتی و انتظامی هستند و مسئولیت آنها هم با سازمان زندان هاست اما با توجه به آیین نامه هایی که در سال های گذشته نوشته شده برخی محدودیت ها برای سازمان زندان ها ایجاد شده است که قصد داریم با اصلاح آن آیین نامه ها محدودیت ها را رفع کنیم ونظارت هایمان واقعی شود. تلاش می کنیم که نظارت ها یمان همه جانبه و فراگیر شود.

قبلی «
بعدی »