شنبه ۲۵ آبان ۹۸ - November 16, 2019

Ad

   کدخبر : 4751
   پنج شنبه ۵ آذر ۱۳۹۴ - ۶:۲۶

   ویژگی های پیشرفته‌ترین پدافند هوایی روسیه

   خبرآنلاین: مقام‌های روسیه اعلام کرده‌اند که پس سرنگون شدن یک فروند سوخو-۲۴ این کشور قصد استقرار سامانه موشکی اس-۴۰۰ را در پایگاه هوایی الحمیمیم دارند. استقرار این سامانه اما چرا مهم و راهبردی است؟

   سامانه زمین به هوای اس ۴۰۰ مشهور به پیروزی (Triumf) نسل جدید سیستم پدافند هوایی روسیه است که توسط “مرکز طراحی الماس” (Almaz Central Design) طراحی شده و به عنوان یک بهبود از خانواده پدافند هوایی اس-۳۰۰ به‌شمار می‌رود.

   این سامانه زمین به هوا قابلیت‌های سیستم‌های دیگر از سری اس۳۰۰ را به چالش می‌کشد و برد آن حداقل دو برابر بیشتر از برد ام‌آی‌ام-۱۰۴پاتریوت (MIM-104 Patriot) است.

   ویژگی های پیشرفته ترین پدافند هوایی روسیه

   اس-۴۰۰ قادر به تشخیص ۱۰۰ هدف به طور هم‌زمان و درگیر شدن با ۱۲ هدف به طور هم‌زمان از محدودهٔ ۴۰۰ کیلومتری است، از جملهٔ این هدف‌ها؛ هواپیما، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک است. اس-۴۰۰ براي پوشش كامل پدافندي خود از موشك‌هاي مختلفي استفاده مي‌كند.

   اس-۴۰۰ با داشتن قابلیت ۳ موشک مختلف، بسیار دوربرد ۴۰ان۶ (۴۰N6)، دوربرد ۴۸ان۶ (۴۸N6)، و موشک‌های با برد متوسط ۹ام۹۶ (۹M96) قادر به پوشش کل عملکرد مورد نیاز است.

   يک گردان معمولی اس-۴۰۰ از دست‌کم هشت سکوی پرتاب با ۳۲ موشک و یک پست فرماندهی سیار تشکیل شده‌است.

   به نوشته نووستی مجموعه پدافند موشکی ‌اس – ۴۰۰ ، تنها دارای یک نقص است: مغز الکترونیک آن قدیمی شده است. از سایر جوانب اما برتر از سامانه موشکي پاتریوت آمریکاست: برد عمل آن ۴۰۰ کیلومتر است در برابر ۳۰ کیلومتر، ارتفاع اصابت به هدف تا ۳۰ کیومتر در برابر ۲۴ کیلومتر، مساحت پوشش دهی هدف ۵۰۰ کیلومتر مربع در برابر ۱۵۰ کیلومتر مربع.

   سامانه S400شامل اجزای زیر است: خودروی ارتباطی ۳۰K6E، خودروی فرمانده ۵۵K6E،رادار هشدار دهنده ۹۲N6E / ۶، واحد پرتابگر موشک ۹۸ZHE، رادار درگیری ۹۲N6، خودروی بارگذار و خودروی حامل موشک یدک و واحد کنترل ۳۰K6E.

   واحد کنترل ۳۰K6E برای کنترل و هماهنگی اجزای مختلف اس۴۰۰ است . این سامانه توان کنترل اجرای مختلف سامانه های اس ۳۰۰ پی ام یو ۱ و پی ام یو ۲ و اس ۴۰۰ و اجزای سامانه های سام۱۱ و ۱۷ را دارد ویا می تواند سامانه های کوتاه برد پانتسیر اس۱ و تور ام ۱ و ام ۲را در کنار سامانه های اس۴۰۰ با یک دیگر مدیریت کند تا ارتفاع بالا و پایین را پوشش دهد.

   واحد فرماندهي که تمام اطلاعات جمع آوری شده از رادار جستجو و رادار درگیری و سامانه مختلف را جمع اوری و در اختیار خدمه برای تصمیم گیری نهایی می گذارد.این واحد بر روی شاسی هشت چرخ اورال ۵۳۲۸ نصب است. در این خودرو ۵ نفر وجود دارند که کل سیستم را مدیریت می کنند.

   استقرار اين سامانه در پايگاه هوايي الحمیمیم در نزديكي لاذقيه مي‌تواند پوشش كامل و مناسب پدافند هوايي را در اين منطقه ايجاد كند.

   برچسب ها :
   دیدگاه شما