۲۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد رئیسعلی دلواری دشتستان قابل مصرف است

  • توسط
  • تیر ۱۹, ۱۳۹۷
  • دیدگاه غیر فعال شده است

 

به گزارش تیتر اول شاهپور رجایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان اینکه پدیده خشکسالی ۱۰ ساله فشارهایی بر سفره‌های زیرزمینی آب گذاشته است گفت: اکنون دشت‌های استان بوشهر ممنوعه شده و آب دشت‌های نقاط ساحلی لب شور شده که قابلیت در بخش کشاورزی ندارد.

وی از کاهش ۵۲ درصد بارش باران در استان خبرداد و بیان کرد: تداوم خشکسالی‌ها و کاهش بارش باران در استان بوشهر منابع آب استان بوشهر را کاهش داده و این در حالی است که برداشت بی رویه از چاه‌ها و حفر چاه‌‌های غیرمجاز در ۱۰ سال گذشته  مشکلات استان را مضاعف کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش آورد رودخانه‌های استان بوشهر تصریح کرد: رودخانه‌‌های استان بوشهر به سبب خشکسالی‌ها آورد آب آنها کاهش چشمگیری یافته است به ‌گونه‌ای که رودخانه حله ۹۲ درصد کاهش آورد آب داشته چراکه در زمستان گذشته هیچ سیلابی در این رودخانه جاری نشده است.

رجایی به ذخیره سد رئیسعلی دلواری دشتستان تنها سد مخزنی استان بوشهر اشاره کرد و گفت: میزان ذخیره آب در سد رئیسعلی دلواری ۹۳ میلیون مترمکعب است که با خارج شدن حق آبه زیست محیطی، آب مورد نیاز برای پایداری سد و تبخیر آن،  تنها ۲۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد رئیسعلی دلواری دشتستان قابل برنامه‌ریزی برای برداشت و مصرف است.

وی، با بیان اینکه ۸۷ درصد سد رئیسعلی دلواری خالی است خاطر نشان کرد: تنها ۱۳ درصد این سد پر است که اکنون به پایین‌ترین سطح رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌‌ای استان بوشهر، سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد را منبع آب آشامیدنی استان بوشهر دانست و افزود: بیش از ۶۰ درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از این سد با خطوط طولانی خط انتقال به میزان ۱۳۰۰ کیلومتر منتقل می‌شود.

رجایی با بیان اینکه  روزانه ۲۰۳ هزار متر مکعب آب از سد کوثر برای تامین آب آشامیدنی وارد خطوط انتقال و توزیع می‌شود خاطر نشان کرد: اگر روند خشکسالی ادامه داشته باشد زنگ خطر برای برداشت آب از سد کوثر به صدا درآمده است.

وی، با اشاره به منبع آب آشامیدنی دیگر استان در کازرون بیان کرد: منابع آبی در این شهرستان به سبب کاهش بارش باران و تداوم خشکسالی ذخیره آبی آن کاهش یافته به گونه‌ای که چشمه ساسان خشک شده و  میزان آبدهی رودخانه شاهپور کاهش چشمگیری یافته است که جوابگوی تامین آب آشامیدنی استان بوشهر مانند سال‌های گذشته نیست.

قبلی «
بعدی »