با تصویب هیات وزیران افزایش ۵ میلیونی معافیت ته‌لنجی با شرط بیمه خدمه

  • توسط
  • خرداد ۱۱, ۱۳۹۷
  • دیدگاه غیر فعال شده است

تیتر اول : براساس تصويب هیئت وزیران، هر ملوان بیمه شده، سالانه حداکثر ۶ نوبت و تا سقف ۱۵ میلیون تومان از معافیت ملوانی برخوردار می‌شود.

به گزارش تیتر اول به نقل از خلیج فارس ؛ بر این اساس، این شناورها در صورتی که ملوانان شاغل در آنها بیمه تامین اجتماعی باشند، مجازند هر سال برای هر شناور و هر ملوان حداکثر شش نوبت و در هر نوبت به ازای هر ملوان تا سقف ۱۵ میلیون تومان از معافیت گمرکی استفاده کنند.

زبق مصوبه دولت در مردادماه پارسال، هر ملوان ۶ بار در سال و هر بار ۱۰ میلیون تومان کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی با می‌توانست با خود بیاورد.

ملوانان و صاحبان شناورها بارها در ماه‌های گذشته اعلام کردند که مصوبه مذکور، با توجه به گرانی سوخت و افزایش هزینه سفر، تجارت را برایشان بدون صرفه کرده است.

تا پیش از این نظر فعالان تجاری و مالکان لنج های تجاری استان بوشهر افزایش معافیت از ۱۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان بوده است.

حالا طبق مصوبه جدید هیات وزیران، ۵ میلیون تومان به مبلغ کالایی که با تعرفه ملوانی در هر سفر می‌تواند وارد کشور شود، افزوده شده اما در کنار آن بیمه شدن ملوانان الزامی گردیده که خود مساله‌ دیگری است.

ملوانان مدت‌هاست که بیمه نبودن را مشکل اساسی خود می‌دانند.

چندی پیش خسروانی، مدیرکل تامین‌اجتماعی استان در مصاحبه ای ضعف قانون را در این زمینه موثر دانست و گفت: سابقه بیمه ملوانان به توافقنامه‌ای در سال ۱۳۷۴ بین اداره تعاون، سازمان تامین‌اجتماعی، سازمان بنادر و دریانوردی و اداره کار و امور اجتماعی برمی‌گردد که مقرر شد بر اساس فهرست ورود و خروج لنج‌ها و روزهایی که در سفر بوده‌اند مالک لنج‌ها حق‌بیمه را با معافیت پرداخت کنند، اما در روزهایی که لنج در بندر پهلو گرفته و ملوانان بیکار هستند حق‌بیمه‌ای به آنان تعلق نمی‌گیرد.

و این موضوعی است که بیمه ملوانان را مساله‌ساز کرده است، مساله‌ای که البته مدیرکل تامین اجتماعی استان بوشهر ابراز امیدواری کرده بود با پیگیری‌های صورت گرفته زودتر حل شود. البته هنوز نتیجه این پیگیری‌ها مشخص نشده است.

قبلی «
بعدی »