زمین لرزه نسبتا شدیدی شهر یاسوج مرکز استان کهکیلویه و بویراحمد را صبح امروزلرزاند.

  • توسط
  • اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۷
  • دیدگاه غیر فعال شده است

صبح امروز زمین لرزه نسبتا شدیدی شهر سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد و یاسوج مرکز این استان را لرزاند . در حال حاضر آماری از خسارت مالی و جانی این زمین لرزه در دسترس نیست.

شدت این زمین لرزه به حدی بود که مردم این شهر هراسان از خانه‌های خود بیرون آمده اند.

لازم به توضیح است خطوط تلفن همراه در شهر یاسوج و در برخی از مناطق استان با اختلال مواجه شده است.

شاهرخ کناری فرماندار شهرستان بویراحمد در این باره در گفت وگو با ایسنا گفت: هنوز از تلفات و مصدومان این زمین لرزه آماری در دسترس نیست.

گزارش های بسیاری از خسارت به ساختمان ها و منازل مسکونی به خصوص در روستاها به فرمانداری ارسال شده است. هم چنین یادآور می شود که شدت زمین لرزه ۵٫۲ در عمق ۸ کیلومتری زمین در شهر سی سخت بوده است.

نیروهای امدادی و آتش نشانی با خودرو در خیابانهای شهر یاسوج گشت می زنند و از مردم درخواست می کنند که از منازل خود بیرون بیایند، هم چنین با توجه به اینکه همه خطوط تلفن همراه در این منطقه با اختلال مواجه شده است مردم با خودرو شخصی مصدومان خود را به بیمارستان شهید بهشتی منتقل می کنند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر آخرین وضعیت زلزله امروز در استان کهگیلویه و بویر احمد را تشریح کرد.

شاهین فتحی با اشاره به زلزله ۵.۲ ریشتری در کهگیلویه و بویر احمد گفت: این زمین لرزه ساعت ٨:٣٨ صبح امروز در عمق ۸ کیلومتری زمین و در ۱۰ کیلومتری سی‌سخت و ۱۹ کیلومتری یاسوج رخ داده است.

وی با اشاره به اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه مذکور ادامه داد: ۷ روستای استان اصفهان و روستاهای منطقه تنگ جنزئی سی سخت از توابع استان کهگلیویه و بویراحمد مورد ارزیابی قرار گرفته و خوشبختانه تا کنون خسارت جانی گزارش نشده و تنها ترک خوردگی برخی منازل اعلام شده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر در پایان گفت: تیم‌های عملیاتی در حال ارزیابی و عملیات در منطقه برآفتاب استان کهگلیویه و بویراحمد هستند و تاکنون مشکلی برای شبکه برق و شبکه‌های مخابراتی ایجاد نشده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات با اشاره به زلزله ۵.۲ ریشتری صبح امروز کهکیلویه و بویراحمد گفت: در پی این زمین لرزه، ۶تن ناشی از زلزله و ۱۲ تن نیز به دلیل ترس و هراس دچار مصدومیت شدند.

شاهین فتحی در این باره گفت: زلزله ٥:٢ ریشتری ساعت ۸:۳۸ صبح امروز عمق هشت کیلومتری و ۱۰ کیلومتری سی‌سخت را تحت تاثیر قرار داد.

وی گفت: هفت روستای استان اصفهان و همچنین هشت روستای استان کهکلیویه و بویراحمد مورد ارزیابی قرار گرفته و ترک خوردگی جزئی برخی منازل قدیمی تاکنون اعلام شده است.

فتحی افزود: تعداد ٦ مصدوم ناشی از زلزله و ١٢ مصدوم ناشی از ترس و هراس گزارش شده است که چهار تن از مصدومان به بیمارستان منتقل و سایرین به صورت سرپایی توسط عوامل اورژانس مورد رسیدگی قرار گرفتند تا کنون فوتی اعلام نشده است.

مختصات زلزله ۵٫۲ ریشتری “سی‌سخت”

زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۵٫۲ ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین، امروز “سی‌سخت” در استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند.

شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت ۰۸:۳۸:۱۲ ثانیه روز چهارشنبه، ۱۲ اردیبهشت ماه این زمین‌لرزه را ثبت کردند.

مختصات این زمین‌لرزه که در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داده، ۳۰٫۸۳ درجه عرض شمالی و ۵۱٫۵۶ درجه طول شرقی ثبت شده است.

این زمین‌لرزه در ۱۰ کیلومتری سی سخت، ۱۹ کیلومتری یاسوج و ۲۳ کیلومتری چیتاب در استان کهگیلویه وبویراحمد به ثبت رسیده است.

خدا دوست موسوی، مدیرکل بحران استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تا کنون از خسارات احتمالی گزارشی دقیقی در دسترس نیست. زمین لرزه ۵.۲ ریشتری سی سخت خسارات زیادی به منازل مسکونی شهری به خصوص در مناطق روستایی وارد کرده است و برق در برخی مناطق شهر یاسوج قطع شده بود.

وی گفت: این زلزله تا کنون ۱۸ نفر مصدوم برجای گذاشت که به مراکز درمانی منتقل شدند.
موسوی در خصوص مسدود شدن راههای روستایی خاطرنشان کرد: تاکنون از مسدود شدن راههای ارتباطی روستایی به ما گزارش نشده است.

ئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از مصدوم شدن۳۱ نفر در پی زمین لرزه ۵.۲ریشتری سی سخت خبرداد.

جلال پوانفرد افزود: از این تعداد مصدوم ۱۸ نفراورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند و ۱۳ نفر نیز بصورت سرپایی مداوا شدند.

وی با بیان تاکنون فوتی گزارش نشده است، اظهارکرد: ارزیابی هوایی صورت گرفته و مشکل خاصی وجود نداشت.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: همه نیروهای اورژانس استان و دو بالگرد اورژانس هوایی در آماده باش به سر می برند و نیروهای مرخصی فراخوان شدند و در وضعیت نارنجی قرار داریم.

وی اضافه کرد: روستای گنجه ای در شهرستان بویراحمد بیشترین خسارات وارده را داشته است.

قبلی «
بعدی »