در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ؛ عصبانیت نتانیاهو از سخنان نخست وزیر لهستان درباره هولوکاست

  • توسط
  • بهمن ۲۹, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش تیتر اول بنه گز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، نخست وزیر رژیم صهیونیستی سخنان ماتوزج موراویسکی، همتای لهستانی خود را درباره شرکت افراد یهودی در هولوکاست محکوم کرد.

مجلس لهستان در ماه جاری قانونی تصویب کرد که بر اساس آن هر فردی که لهستان را در هولوکاست دخیل معرفی کند، به زندان محکوم خواهد شد. بر اساس این قانون هر فردی که عبارت “کمپ‌های مرگ لهستانی” را به کار ببرد، به سه سال زندان محکوم خواهد شد. قانون مذکور تحقیقات علمی درباره جنگ جهانی دوم را از این مجازات مستثنی کرده است.

نخست وزیر لهستان روز شنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در پاسخ به پرسش خبرنگاری که پرسیده بود اگر داستان مادرش را که از بازماندگان هولوکاست است، بازگو کند، مجازات خواهد شد، گفته بود: واضح است که شما مجازات نخواهید شد. اگر کسی بگوید که در بین مجریان هولوکاست، لهستانی ها، یهودی ها، روس‌ها و اوکراینی‌ها هم در کنار آلمانی‌ها بوده اند، مجازات نخواهد شد.

نتانیاهو که در مونیخ آلمان به سر می‌برد، سخنان نخست وزیر لهستان را توهین آمیز خواند.

مردم لهستان از سال‌ها پیش با کاربرد عباراتی نظیر “اردوگاه‌های مرگ لهستانی” مخالفت می‌کنند. آن‌ها معتقدند که چنین الفاظی به مخاطب القاء می‌کنند که لهستان نیز در برپایی اردوگاه‌های مرگ توسط نازی‌ها نقش داشته است.

قبلی «
بعدی »