چربی که حمله قلبی راکاهش میدهد

  • توسط
  • بهمن ۶, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است
“کره حیوانی طبیعی” در دهه‌های گذشته به غلط، به عنوان یک غذای مضر، چاق‌کننده و منشا امراض قلبی معروف شده است، اما کره حیوانی یکی از آن مواد غذایی سالمی است که نه تنها مصرف معقول آن برای سلامتی Health ضرری ندارد بله خطر حملهٔ قبلی را نیز کاهش می‌دهد. “کره حیوانی طبیعی” یکی از آن مواد غذایی سالمی است که می‌توان با آن دیگر غذا‌ها را هم به شاهکار تبدیل کرد، اما در دهه‌های گذشته به غلط، به عنوان یک غذای مضر، چاق‌کننده و منشا امراض قلبی معروف شده است.

اما اخیراً به واسطه تحقیقات جدید، دوباره به گروه غذا‌های سالم افزوده شده است؛ در این مطلب قصد داریم هفت مورد از فواید مصرف کره حیوانی طبیعی که در واقع از “شیر و ماست محلی” تهیه می‌شود را بررسی کنیم.

کره حیوانی طبیعی غنی از ویتامین‌های حل‌شونده در چربی است، کره دارای ویتامین‌هایی است که در چربی حل و قابل استفاده برای بدن می‌شوند، از جمله ویتامین A. و E. و K۲ است؛ قصد بزرگنمایی درباره ویتامین‌های A. و E. را نداریم، اگر شما در رژیم غذایی (diet) فعلی‌تان غذا‌های حیوانی و گیاهی را مصرف می‌کنید، پس احتمالا از هر دوی آن‌ها بهره‌مند هستید، اما کمی در مورد ویتامین K۲ بگوییم که در رژیم‌های جدید کمیاب است و بسیاری از مردم از آن اطلاعی ندارند.

K۲ تأثیرات قدرتمند و مفیدی دارد؛ این ماده در سوخت‌وساز کلسیم دخالت دارد و مصرف کم آن می‌تواند با بیماری‌های بسیار جدی مرتبط باشد از جمله آن‌ها می‌توان به بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و پوکی استخوان (Osteoporosis) اشاره کرد؛ لبنیاتی که از شیر گاو گرفته شده‌اند حاوی ویتامین K۲ هستند.

کره حیوانی حاوی بسیاری از چربی‌های اشباع شده سالم است؛ پیکار با چربی‌های اشباع شده عواقب بدی دارد، طبق تحقیقات انجام شده هیچ وجه مشترکی بین چربی‌های اشباع شده و امراض قلبی وجود ندارد و چربی‌های اشباع شده باعث افزایش کلسترول (Cholesterol) HDL (نوع خوب) در خون می‌شوند و کلسترول LDL را از ابعاد کوچک با تراکم زیاد (خیلی بد) به نوع بزرگ و کم‌چگال تبدیل می‌کند که از نظر پزشکی خوب است علاوه بر این، کره حیوانی حاوی چربی‌هایی با زنجیره‌های کوتاه و متوسط است که سوخت و ساز آن‌ها متفاوت از سایر چربی‌ها است؛ آن‌ها حس سیری ایجاد می‌کنند و میزان سوزاندن چربی را افزایش می‌دهند.

کره حیوانی طبیعی در مقایسه با نوع گیاهی (مارگارین) خطر حملهٔ قبلی را کاهش می‌دهد؛ بیشتر اوقات دستورالعمل‌های رایج غذایی، برخلاف هدف اصلی‌شان عمل می‌کنند و روی سلامتی ما اثر نامناسبی دارند؛ نخستین مثال را می‌توان در این مطلب گفت که آن‌ها مارگارین را جایگزین کره حیوانی می‌کنند… این چیزی ست که اساتید گفته‌اند و ما هم انجام می‌دهیم!

اما آن اتفاقی که می‌افتد، جایگزینی کره حیوانی سالم، یک غذای خوب، با چربی‌های مضر و ناسالم است؛ در یک پروژه تحقیقاتی بر روی گروهی از بیماران قلبی، کره و مارگارین امتحان شدند و این نتیجه به دست آمد: مارگارین خطر حملهٔ قلبی (Heart attack) را افزایش داد و، ولی کره حیوانی هیچ‌گونه اثر بدی نداشت؛ مطالعه دیگری نشان داد که مصرف بالای چربی‌های لبنی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را ۶۹% کاهش می‌دهد و احتمالاً این به خاطر مصرف بالای ویتامین K۲ است.

کره حیوانی طبیعی منبع خوبی برای اسید چرب بیوتیرِیت است: اسید چرب بیوتیرِیتِ ۴-کربنی وقتی در بدن تولید می‌شود که باکتری‌های رودهٔ بزرگ و فیبر‌های رژیمی غذا‌ها با هم تماس پیدا می‌کنند؛ این شاید دلیل اصلی تاثیر مثبت فیبر بر سلامتی انسان باشد. یکی از بهترین منابع بیوتیرِیت، کره حیوانی است که حدود ۳ تا ۴ درصد بیوتیرِیت دارد، در حقیقت بیوتیرِیت از افزایش وزن به خاطر رژیم‌های بد جلوگیری می‌کند و این کار را با افزایش مصرف انرژی انجام می‌دهد همچنین عملکرد میتوکندری در سلول‌ها را بهبود می‌دهد در ضمن بیوتیرِیت ضد التهاب (Inflammation) و دارای اثرات محافظتی قوی بر سیستم گوارشی انسان است.

کره حیوانی طبیعی غنی از اسید لینولئیک است؛ کره حیوانی طبیعی به‌خصوص کره‌ای که از دام‌های علف‌خوار به دست آمده باشد، منبع بزرگی از اسید لینولئیک است، این اسید چرب تاثیر زیادی بر متابولیسم دارد و حتی به طور مجزا به عنوان مکمل چربی‌سوز تجاری هم فروخته می‌شود. این اسید خواص ضد سرطان هم نشان داده و درصد چربی بدن انسان را کاهش می‌دهد البته بعضی از تحقیقات هم نشان داده‌اند که اسید لینولئیک هیچ تأثیری در آرایش بدن انسان ندارد. به هر حال یا مفید است یا بی‌ضرر.

منبع: میزان
قبلی «
بعدی »