تاکید بر انتشار اسناد محرمانه درباره ترور «کندی»

  • توسط
  • مهر ۲۹, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده که او اجازه انتشار اسناد محرمانه مربوط به ترور «جان اف کندی» رئیس‌جمهور اسبق این کشور را خواهد داد.

«جان فیتز جرالد کندی»(جان اف کندی) سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا بود و از ۱۹۶۱ تا زمان ترورش در ۱۹۶۳ ریاست جمهوری را به عهده داشت.

کندی ساعت ۱۲:۳۰ بیست و دوم نوامبر ۱۹۶۳ در دالاس به قتل رسید و فردی به نام «لی هاروی اسوالد» در ساعت ۷ بعداز ظهر همان روز به جرم قتل یک مأمور پلیس دالاسی مجرم شناخته شد و در ساعت ۲۳:۳۰ همان شب به‌عنوان قاتل رئیس‌جمهور معرفی شد.

این فرد تنها دو روز بعد در ایستگاه پلیس شهر دالاس به قتل رسید. او در بازجویی‌ها گفته بود به کسی تیراندازی نکرده و مدعی شد که دارند از او به عنوان «طعمه» استفاده می‌کنند.

داستان‌های مختلفی درباره ترور کندی در آمریکا مطرح شده و . سیا، مافیا، کاگ‌ب، موساد، لیندون ب. جانسون (معاون وقت کندی) و مجتمع‌های نظامی-صنعتی آمریکا به عنوان افراد دخیل در این ترور مطرح شدند.

سرانجام در سال ۱۹۹۲ کنگره آمریکا قانونی به نام «قانون مدارک و سوابق جان اف کندی» تصویب کرد و به اداره ملی آرشیو و سوابق آمریکا دستور داد که مجموعه‌ای از سوابق و مدارک را درباره ترور جان اف کندی ایجاد شود.

اسناد و سوابق مذکور اما با استناد به اینکه حاوی اسناد درباره امنیت ملی است، هیچ گاه منتشر نشدند.

پایگاه پولیتیکو روز جمعه(دیروز) گزارش داد که مقامات دولت ترامپ نگران هستند که برخی از اسناد مذکور درباره ترور جان اف کندی، حاوی اطلاعاتی درباره برنامه‌های اطلاعاتی امریکا است.

امروز شنبه اما دونالد ترامپ، برای انتشار این اسناد اعلام آمادگی کرد.

او در توئیتر نوشت: «در مقام رئیس‌جمهور، من اجازه انتشار اسناد مسدود شده و برای مدت طولانی محرمانه مربوط به جان اف کندی را با توجه به اینکه موضوعی برای اعلام وصول(از طرف من) است، خواهم داد».

پایگاه «هیل» گزارش داد: «در راستای تبعیت ازقانون مدارک و سوابق جان اف کندی مصوب سال ۱۹۹۲ که تصریح می‌کند دولت فدرال باید ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ این اسناد را منتشر کند، هزاران سند مربوط به ترور کندی قرار است هفته آینده توسط اداره آرشیو ملی منتشر شود».

قبلی «
بعدی »