آغاز عملیات بارگیری جکت سکوی مسکونی Fyb در یارد قشم

  • توسط
  • اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۶
  • دیدگاه غیر فعال شده است

محسن پاک نژاد شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: FYB جکت و سکوی F18 تا پایان تابستان امسال در میدان نفتی فروزان نصب می شوند و بعد از انجام عملیات حفاری روزانه ۱۲هزار بشکه نفت خام به خط تولید این منطقه نفتی وارد خواهد شد.

به گزارش تیتر اول بنه گز به نقل از ایرنا، وی با اشاره به انجام عملیات طراحی و ساخت این دو سازه نفتی توسط شرکت نفت سازه قشم افزود: جکت سکو یک هزار و ۲۵ تن وزن دارد که تا پایان خرداد ماه امسال در میدان فروزان نصب می شود؛ بخش فوقانی این جکت سکو نیز در بوشهر ساخته شده‌ که پس از استقرار و پایه کوبی جکت بارگیری و نصب می شود.

معاون شرکت ملی نفت ایران بیان کرد: پس از نصب این جت سکو در میدان فروزان، عملیات نصب سکوی F18 با بیش از سه هزار و ۱۰۰ تن وزن آغاز می شود.

پاک نژاد ادامه داد: ۲۰۰ میلیارد دلار برای اجرایی شدن برنامه های میان مدت صنعت نفت در کشور نیاز است که در این زمینه از سرمایه گذارانی که تمایل به مشارکت در این طرح ها و برنامه ها دارند، استقبال می شود.

میدان نفتی فروزان (میدان مشترک با عربستان سعودی) در خلیج فارس (ناحیه جزیره خارک) واقع شده که در سال ۱۳۴۵ با ظرفیت ۲ میلیارد و ۳۰۹ میلیون بشکه کشف شده است.

** اشتغال ۲۰ هزار تن با اجرای پروژه های حوزه انرژی در قشم

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی نیز از اجرای ۱۵ پروژه نفت، گاز و پتروشیمی به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار در این جزیره و ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی مستقیم با آغاز عملیات اجرایی این پروژه ها به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید خبر داد.

محمدجواد دهقانی گفت: تاکنون مجوز احداث چهار مجتمع پتروشیمی با تامین خوراک ۲۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در جزیره قشم توسط وزارت نفت صادر، زمین مورد نیاز جانمایی و سرمایه گذار داخلی آنها نیز مشخص شدند.

وی با اشاره به اعطای مجوز خوراک برای احداث چهار پالایشگاه برای تولید قیر و فرآورده های نفتی از نفت سنگین، فوق سنگین و صادراتی در قشم بیان کرد: پالایشگاه ها بیش از ۱۴۰ هزار بشکه ظرفیت دارند و در محدوده ساحلی اسکله ای نفتی با ظرفیت ۲۰ میلیون تن در حال احداث است.

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین به اجرای ۲ طرح بانکرینگ در محدوده صلخ بر اساس برنامه پنجم و ششم توسعه اشاره کرد و گفت: یک طرح بانکرینگ با ظرفیت بیش از ۱۵۰ هزار تن در ماه در شمال جزیره و طرحی دیگر در منطقه صلخ با ظرفیت ۷۵۰ هزار تن در ماه در حال اجرا است و فاز اول بانکرینگ این طرح با ظرفیت ۵۰ هزار تن بهمن ماه سال گذشته به بهره برداری رسید.

او در ادامه از احداث خط لوله ۵۳ کیلومتری برای تامین خوراک طرح های پتروشیمی و سرویس های جانبی آن خبر داد و افزود: این پروژه از مرداد ماه سال جاری توسط شرکت ملی گاز ایران به مدت یک سال آغاز می شود.

دهقانی بیان کرد: طرح ذخیره سازی ۳۰ میلیون بشکه نفت خام و فرآورده های نفتی از دیگر طرح های در دست اجراست؛ شرکت سرمایه گذاری نفت قشم با ظرفیت ۶ میلیون بشکه قابل توسعه تا ۲۰ میلیون بشکه است و یک شرکت چینی با شرکت ماشین سازی اراک برای احداث فاز اول طرح ذخیره تا ۱۰ میلیون بشکه تفاهم نامه امضا کردند.

به گفته وی با شرکت های سوئیسی و نروژی نیز برای توسعه طرح ذخیره سازی تا ۳۰ میلیون بشکه رایزنی شد و سایت مورد نظر برای ذخیره سازی ظرفیت توسعه تا سقف ۱۰۰ میلیون بشکه را دارد.

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: تمام پروژه های نفتی جزیره براساس مطالعات دقیق علمی مجوز گرفتند و با شرکت های بین المللی ژاپنی، ایتالیایی، نروژی، چینی و کره ای مذاکره های بسیاری در زمینه دانش فنی، مهندسی، اجرا و سرمایه گذاری انجام شده که در صورت اجرا آینده نفتی قشم را تغییر خواهند داد.

او همچنین از آغاز عملیات اجرایی ۲ واحد نیروگاهی ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی و یک واحد ۷۰ مگاواتی خبر داد و عنوان کرد واحد ۷۰ مگاواتی به زودی در مدار شبکه سراسری قرار می گیرد.

قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس در جنوب استان هرمزگان واقع شده و از منابع نفتی و گازی متعددی برخوردار است.

قبلی «
بعدی »