رئیس مجلس آمریکا: برای لغو برجام دیر شده

  • توسط
  • بهمن ۱۶, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

خبرگزاری فارس: «پال رایان» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه با بیان اینکه برای بر هم زدن توافق هسته‌ای دیر شده، گفت اکنون باید بر اعمال تحریم‌هایی با بهانه‌های غیرهسته‌ای متمرکز شد.

وی که با شبکه «ان‌بی‌سی» گفت‌وگو می‌کرد، در پاسخ به این سوال که آیا از لغو توافق هسته‌ای حمایت می‌کند، گفت: «خوب، الان دیگر دیر خیی شده است. من هیچ وقت از این توافق حمایت نکرده‌ام و آن را اشتباهی بزرگ می‌دانستم. الان تحریم‌های چندجانبه از بین رفته‌اند… و دیگر نمی‌توانیم آن‌ها را به جای خود بازگردانیم.»

رایان افزود: «به نظرم بهتر است بیشتر روی چیزی متمرکز شویم که بیشترین نتیجه را از آن می‌گیریم و تصور می‌کنم که کاری که الان می‌کنیم کاملا منطقی است. تصور می‌کنم که باید توافق را به صورتی سفت و سخت اجرا کرد. اما آن‌ها دارند موشک بالستیک تست می‌کنند، آن‌ها هنوز هم بزرگترین حامی دولتی تروریسم در جهان هستند و حقوق بشر را نقض می‌کنند.»

وی ادامه داد: «و این‌ها مواردی هستند که به نظرم باید تحریم‌هایمان را در ارتباط با آن‌ها افزایش دهیم. فکر می‌کنم آنچه این دولت دارد انجام می‌دهد و من هم با آن موافقم، این است که می‌گوید دولت جدید بر سر کار است و ایران را پاسخگو نگه می‌دارد، دولت سابق این کار را نمی‌کرد.»

در پاسخ به این اظهارات رایان، مجری برنامه از احتمال واکنش ایران و تقابل با آمریکا در منطقه صحبت کرد. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «از آنچه که الان هست که بدتر نمی‌شود، ما باید آن‌ها را پاسخگو نگه داریم. اگر این کار را نکنیم، آن‌ها می‌روند و به کارهای خود ادامه می‌دهند. به یاد داشته باشید که آن‌ها نیرویی متخاصم در خاورمیانه هستند و می‌خواهند منطقه را بی‌ثبات کنند.»

او با بیان اینکه هیچ کشوری به اندازه ایران موجب «بی‌ثباتی» در سوریه نشده، دولت سابق آمریکا را مقصر این مسئله دانست.

ترامپ روز جمعه شماری از شرکت‌ها و اشخاصی را که به ادعای واشنگتن با برنامه موشکی ایران مرتبط هستند، در فهرست تحریم قرار داد. بسیاری از نمایندگان کنگره با استقبال از این اقدام، این تحریم‌ها را «گام نخست» توصیف کرده‌اند.

قبلی «
بعدی »