نبرد آزادی موصل آغاز شد/نخست‌وزیر عراق: داعش را شگفت‌زده خواهیم کرد

  • توسط
  • مهر ۲۶, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است
در این عملیات، نیروهای امنیتی شامل ارتش، الحشدالشعبی، پیشمرگه، پلیس اتحادیه و نیز نیروهای عشایری و محلی و یگان هایی مانند نبرد آزادی موصل آغاز شد/نخست‌وزیر عراق: داعش را شگفت‌زده خواهیم کردنیروهای سازمان مبارزه با تروریسم حضور دارند.
خبر آغاز عملیات، لحظاتی پیش در بیانیه ای که حیدرالعبادی نخست وزیر عراق از طریق تلویزیون رسمی این کشور قرائت کرد، به صورت رسمی انتشار یافت.
در این عملیات که کل استان نینوا و بخش هایی از استان های کرکوک و صلاح الدین را در بر می گیرد، نیروهای عراقی برای آزادی شهر موصل مرکز نینوا، شهرهای الحویجه در جنوب غرب کرکوک و بخش شرقی الشرقاط در ساحل چپ دجله در استان صلاح الدین و نیز بخش هایی از شمال غرب استان دیاله حملات خود را شکل می دهند.
همچنین شهرهای تلعفر، تلکیف، الحمدانیه، البعاج و الحضر در استان نینوا نیز در کانون عملیات قرار خواهند داشت.
ناظران و کارشناسان امنیتی برای عملیات موصل یک دوره زمانی از ۲ ماه تا ۵ ماه را پیش بینی کرده اند.
** درباره استان نینوا با مرکزیت موصل
– واقع در شمال غربی عراق و هم مرز با کشور ترکیه
– جمعیت استان حدود ۳و نیم میلیون نفر و مرکز آن موصل حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است( نزدیک به یک میلیون نفر آن هم اکنون از این استان آواره شده اند)
– فاصله مرکز استان تا بغداد ۴۶۵ کیلومتر
– ترکیب جمعیتی : اکثریت عرب سنی و اقلیت ها شامل ترکمان، کرد ، شبک، ایزدی، مسیحی و مندائی
– شهرهای مهم نینوا
موصل (مرکز استان) – تلعفر – تلکیف – القیاره- سنجار- شیخان- الحضر- ربیعه- الحمدانیه- البعاج و الحمدانیه و زمار
** قبایل پنجگانه عرب
– شمر
-الجبور
-الدلیم
-طئ
– البقاره
استان نینوا تاریخی ۵ هزار ساله دارد که در آن آثار و بناهای مربوط به دوران باستان مانند آشوری ها تا دوران تاریخی از جمله اشکانیان، ساسانیان، صفویان و عثمانی در آن وجود دارد و القاب زیادی از جمله ام الربیعین(بخاطر اعتدال شرایط آب وهوایی ) دارد و یکی از القاب تاریخی آن ‘نو اردشیر’ است که یادآور حاکمیت دولت ایرانی ساسانیان بر این منطقه است.
داعش را شگفت زده خواهیم کرد
در همین حال، نخست وزیر عراق یکشنبه شب در جمع فعالان رسانه ای و تحلیلگران سیاسی با بیان اینکه ‘موعد عملیات موصل نزدیک است و داعش را شگفت زده خواهیم کرد’، از دولت های ‘همسایه و برادر’ خواست در برابر نقض حاکمیت کشورش در کنار بغداد بایستند.
براساس گزارش خبرگزاری ایرنا، حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در این نشست، در ارتباط با حضور ارتش ترکیه در شمال عراق و اصرار این کشور بر حضور در عملیات آزادی موصل، گفت که از ‘کشورهای همسایه و برادر’ می خواهد در شرایطی که حاکمیت ملی عراق نقض می شود، در کنار این کشور بایستند.
وی در این نشست، با بیان اینکه عراق در مرحله تاریخی جدیدی بعد از آزادی اراضی اش قرار خواهد داشت، گفت که این پیروزی ها سهم همه عراقی هاست.
العبادی به اوضاع عراق در ۲ سال پیش که داعش به دروازه های موصل رسیده بود، اشاره کرد و گفت آن روز ما علیه داعش درحالی می جنگیدیم که بر بغداد اشراف داشتند و امروز ما بر موصل اشراف داریم و آماده شکست دشمن هستیم و شعار ‘۲۰۱۶ سال آزادی’ و ‘در عراق جایی برای داعش نیست’ را محقق می کنیم.
وی در خصوص چالش اخیر بغداد و آنکارا نیز گفت ما دولت ترکیه را به چالش کشیدیم تا ثابت کند که ما از آنان خواسته ایم نیروهای نظامی ارسال کنند.
العبادی همچنین با اشاره به اینکه در عملیات موصل ، تنها نیروهای عراقی در زمین نبرد حضور خواهند داشت، تاکید کرد که هیچ نیروی خارجی در این عملیات حاضر نخواهد بود.
نخست وزیر عراق ضمن تقدیر از رسانه ها و فعالان شبکه های اجتماعی بخاطر مواضع یکپارچه سیاسی آنان ، در عین حال هشدار داد که داعش درصدد بهره گیری از عنصر شایعه در جنگ موصل است و نباید به آن اجازه دهیم موفق شود.
قبلی «
بعدی »