۵۰ دیپلمات آمریکایی خواستار حمله نظامی به ارتش سوریه شدند

  • توسط
  • خرداد ۲۸, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است
بیش از ۵۰ دیپلمات‌های وزارت خارجه آمریکا در یک اظهارنظر داخلی به شدت از سیاست‌های دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری این کشور درقبال سوریه انتقاد کرده و خواستار حمله نظامی علیه دولت سوریه و مواضع ارتش این کشور شده‌اند.روزنامه «وال استریت ژورنال»، که نخستین بار این اظهارنظر داخلی در وزارت خارجه آمریکا را منتشر کرده است، نوشت، این اظهارنظر انجام «حملات نظامی علیه دولت سوریه» در سایه فروپاشی نسبی آتش‌بس توافق شده را پیشنهاد داده است.

این دیپلمات‌ها مدعی هستند: «دولت سوریه به نقض آتش‌بس در کشور ادامه می‌دهد و این موضوع تلاش‌های دیپلماتیک را بی‌فرجام می‌کند؛ بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بدون آنکه احساس فشار بکند پای مذاکره با معارضان میانه‌رو نمی‌نشیند. بمباران و استفاده از بمب‌های بشکه‌ای علیه غیرنظامیان ادامه دارد و این موضوع خود ریشه بی‌ثباتی در سوریه و منطقه است.»

دولت باراک اوباما تاکنون از ورود مستقیم به جنگ داخلی سوریه علیه دولت این کشور خودداری کرده‌ است. هرچند پیشتر نیز گزارش‌هایی وجود داشته که نشان می‌دهد برخی مقام‌های دولتی، مخالف این سیاست مورد حمایت اوباما هستند.

در همین راستا، یک مقام مسئول آمریکایی، که از محتوای این اظهارنظر مطلع است، اعلام کرد، کاخ سفید همچنان با هرگونه مداخله نظامی در سوریه مخالفت می‌کند. این اظهارنظر داخلی هرگز موضع دولت اوباما را تغییر نمی‌دهد و تمرکز اوباما را از جنگ علیه تهدید مستمر و فزاینده یعنی «داعش» بر هم نمی‌زند.

از سوی دیگر، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه بدون آنکه اظهار نظری در مورد محتوای این یادداشت داخلی بکند، آن را تائید کرده‌ است.

کربی به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد، ما از اظهارنظرِ نوشته شده در «کانال ابراز مخالفت» در رابطه با سوریه واقف هستیم.. مقام‌ها در حال بررسی این یادداشت هستند.

کارکنان وزارت خارجه می‌توانند از طریق این «کانال ابراز مخالفت» بدون آنکه نگران تبعاتی باشند، نظر خود را بیان کنند.

قبلی «
بعدی »