سود ۴۰ میلیارد دلاری ایرلاین‌های جهان

  • توسط
  • خرداد ۱۵, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است
خبرگزاری ایسنا: انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) سود مورد پیش بینی برای ایرلاینهای جهان در سال ۲۰۱۶ را افزایش داد.

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) در گزارش جدیدی با اشاره به پایین ماندن قیمتهای نفت و ابتکارات شرکتها برای پر کردن صندلیهای پرواز، سود مورد پیش بینی برای ایرلاینهای جهان در سال ۲۰۱۶ را افزایش داد.

یاتا اکنون پیش بینی می‌کند صنعت ایرلاین امسال ۳۹٫۴ میلیارد دلار سود خالص خواهد داشت که بالاتر از پیش بینی قبلی ۳۶٫۳ میلیارد دلار است.

این گروه که نماینده ۸۳ درصد از ترافیک هوایی جهانی است، اعلام کرد سود ایرلاینهای جهانی برای پنجمین سال متوالی بهبود پیدا می‌کند و حاشیه سود خالص را به ۵٫۶ درصد می‌رساند. انتظار می رود درآمد صنعت هواپیمایی در سال ۲۰۱۶ به ۷۰۹ میلیارد دلار بالغ شود.

ایرلاینهای آمریکای شمالی بیش از نیمی از سود این صنعت را به خود اختصاص می‌دهند با اینهمه یاتا کندی رشد تقاضای مسافر را پیش بینی می‌کند. طبق پیش بینی یاتا، نرخ رشد تقاضای مسافر از ۷٫۴ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۶٫۲ درصد در سال ۲۰۱۶ آهسته می‌شود.

تونی تایلر، مدیر یاتا اعلام کرد قیمتهای پایین‌تر نفت مسلما در افزایش سود تاثیر می‌گذارد با اینهمه نوسان نرخهای ارزی این تاثیر را تا حدودی ضعیف کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، یاتا همچنین از کشورهایی مانند ونزوئلا و نیجریه که کنترلهای ارزی سخت گیرانه ای اعمال می‌کنند خواست پنج میلیارد دلار از درآمد فروش بلیط ایرلاینهای خارجی را آزاد کنند.

دو شرکت هواپیمایی لوفتهانزا و لاتم ایرلاینز اخیرا اعلام کردند ونزوئلا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد فروش بلیط را بدهکار است و پروازهایشان به این شرکت آمریکای جنوبی را متوقف کردند.

کنترلهای ارزی در ونزوئلا مدتی است که مشکلاتی را برای ایرلاینها ایجاد کرده اند که طبق اعلام یاتا، در سال ۲۰۱۵ بحرانی شد در حالیکه مشکل خارج کردن درآمد از نیجریه در نیمه دوم سال گذشته آغاز شد.

لوفتهانزا به دلیل کنترلهای ارزی خارجی، نمی‌تواند به ۲۰ میلیون دلار درآمدش در نیجریه دسترسی پیدا کند. یاتا اعلام کرده مقامات نیجریه سرگرم مذاکره با ایرلاینها برای قابل دسترس کردن این منابع است.

قبلی «
بعدی »