نبرد بر سر اجرای توافق هسته ای، به سنای آمریكا كشیده شد

  • توسط
  • اردیبهشت ۹, ۱۳۹۵
  • دیدگاه غیر فعال شده است

به گزارش تیتر اول به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، با ۵۰ رای مخالف در مقابل ۴۶ رای موافق، دمكرات ها و چهار سناتور جمهوریخواه گردهم آمدند تا مانع از تصویب اصلاحیه ای شوند كه در طرح هزینه انرژی در سال مالی ۲۰۱۷ كه از سوی سناتور جمهوریخواه ‘تام كاتن’ پیشنهاد شده بود.

این طرح قانونی برای پپشرفت كار در مجلس سنا به ۶۰ رای موافق نیاز داشت . باراك اوباما رئیس جمهوری امریكا به كنگره هشدار داده بود كه بشدت مخالف هرنوع حركتی برای جلوگیری از طرح خرید آب سنگین از ایران به ارزش ۶/۸ میلیون دلار است.

آب سنگین یك بخش غیر رادیوآكتیو برای ساخت سلاح های هسته ای و انرژی هسته ای است.
طبق توافقنامه تاریحی سال گذشته ببین تهران و امریكا و پنج قدرت دیگر جهان ، تهران می تواند اب سنگین را فروخته ، رقیق كند یا طبق شرایطی آن را دور بریزد.

قبل از رای گیری، سناتور چاك شومر مرد شماره دو دمكرات ها در سنا به خبرنگاران گفت : اگر دمكراتها اجازه پیشبرد این طرح قانونی را بدهند بالقوه راه تصویب اصلاحیه كاتن را فراهم كرده و جمهوریخواهان ‘ به طور پیاپی ‘ جسارت پیدا خواهند كرد به لایحه های هزینه، متمم هایی اضافه كنند كه در واقع ‘ قرص سمی ‘ بوده و كاخ سفید با آنها مخالف است.

كاتن گفت: وی می خواهد ‘ اطمینان بدهد كه مالیات دهندگان امریكایی یارانه یك بخش حیاتی صنعت هسته ای ایران را پرداخت نخواهند كرد و من اضافه می كنم كه طبق توافق هسته ای با ایران لازم نیست كه ما این كار را انجام دهیم. ‘

قبلی «
بعدی »